Yüzme Federasyonu Lideri Erkan Yalçın, Türkiye’nin gayesini deklare etti

DeSouza

New member
AJANSSPOR – HABER

Yüzme Federasyonu Lideri Erkan Yalçın, son vakit içinderda ülkemizin yüzme sporundaki başarılarıyla ilgili TRTSpor’a konuştu.


Erkan Yalçın, AA’ya yaptığı açıklamada, Kısa Kulvar Dünya Şampiyonası’nın 13-18 Aralık’ta Avustralya’nın Melbourne kentinde düzenleneceğini söylemiş oldu. Yalçın, tertipte Türkiye’yi “taçlandırmayı” hedeflediklerini belirtti.


“Tüm imkanlar sağlanıyor”

Yalçın, Kısa Kulvar Dünya Şampiyonası’ndaki olimpik takımdaki atletlere “kayda değer” imkanlar sağladıklarını ve bunu artık “sistem olarak” öteki federasyonların da uygulamaya başladığını lisana getirdi.


Olimpik havuzdaki sportmenlerin neye muhtaçlığı var ise terapi, ruhsal dayanak, fitness, müsabakaya kadar bütün imkanların sağlandığını vurgulayan Erkan Yalçın, “Öncesinde aslına bakarsan kamplarına da gittiler, yarışlarını da yaptılar. Hazırlanmaları gereken noktalarda hakikaten hazırlıklarını yaptılar.” tabirlerini kullandı.


“Milli kadro çok yeterli gidiyor”

Yüzme sporunun öbür branşlardan güç olduğunu tabir eden Yalçın, “2022’nin son yarışında ülkemizi en hoş biçimde taçlandırmaya devam etmek istiyoruz. Hazırlıklarımız, ulusal grup çok düzgün gidiyor. Bir aile üzere ahenk ortasında ülkemize yakışır biçimde hareket ediyorlar. Avustralya’da epey sayıda yarı final, final ve madalya amacımız vardır. Yüzme sahiden zordur.” dedi.


“Son kelam onlarındır”

Sporcuların madalya kazanacaklarından emin olduğunu tabir eden Yalçın, “O atlama taşına çıktığınız vakit farklı oluyorsunuz. O anki psikolojiyi biz bilmiyoruz. Çocuklarımız ellerinden gelini en âlâ biçimde yapacaktır. Antrenörlerimizin onları profesyonel biçimde hazırladıklarını yerinde gördüm. Son kelam onlarındır. Bizi keyifli edeceklerini düşünüyorum.” dedi.


“Başarılar devam edecek”

Yalçın, Peru’da düzenlenen dünya gençler şampiyonasında ulusal sportmenlerin bir birincisi gerçekleştirerek Türkiye’yi madalyayla taçlandırdığını, Merve Tuncel’in “altın kız, en değerli sporcu” seçildiğini, yüzmedeki bu muvaffakiyetlerin devam edeceğini söylemiş oldu.


“Tarihte birincileri yapmaya devam ediyorlar””

“Asıl amacımız ve gayemiz milletimize yakışır biçimde yüzmeyi ihya ve inşa noktasında ne yapmamız gerekiyorsa bunları yapıyoruz.” diyen Yalçın, “Bunlar devam edecek. Hoş bir ivme kazandı, burası aile oldu. Her şeyden daha kıymetlisi burada kendi insanımıza güvenmekti inanmaktı. Onlara bu imkanları verdiğiniz vakit kararında bu biçimde muvaffakiyetlerin çıkacağına inanıyorduk ve inandığımız noktadayız. Tarihte birincileri yapmaya devam ediyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.


“Yüzmede gidebileceğiniz son nokta olimpiyatlardır”

Son olarak Paris olimpiyatlarında maksatlarına ulaşmak istediklerini söz eden Yalçın, “Biz de federasyon olarak kurumsal manada gelişiyoruz. Memleketimize, milletimize hizmet etmenin memnunluğunu yaşıyoruz. Her biçimde burada bir kurumsallık var. Bakanlık ve Cumhurbaşkanımızın bize verdiği takviyeler ve milletimizden aldığımız cüret bizi bu noktalara taşıyor. 2022 yılı bizim için hoş geçti. Önümüzde Paris olimpiyatları var. Yüzmede gidebileceğiniz son nokta olimpiyatlardır. Evvelkinde 9 atlet, 17 kota, 2 davetle ülkemizi temsil ettik gayemiz birebir sayıyı koruyarak yarı final ve final amaçlı olmaktır.” dedi.