Yüzme branşındaki tesisleşme altyapıyı güçlendirdi

DeSouza

New member
AJANSSPOR – HABER

Avrupa Yüzme Birliği (LEN) ve Türkiye Yüzme Federasyonu (TYF) iş birliğiyle düzenlenen 2022 Avrupa Su Sporları Kongresi’ne katılmak üzere Antalya’ya gelen TYF Lideri ve LEN Lider Vekili Erkan Yalçın, açıklamalarda bulundu.


Bu yıl Akdeniz Oyunları, 5. İslami Dayanışma Oyunları, Avrupa Şampiyonası ve Dünya Gençler Şampiyonası’nda Türk yüzücülerin muvaffakiyetle uğraş ettiğini belirten Yalçın, Dünya Gençler Şampiyonası’ndan tarihlerinde birinci sefer madalyalarla döndüklerini belirtti.


“Yüzme sporunu daha hoş yerlerde bakılırsaceğiz”

Yalçın, Türkiye’de yüzme sporunun önünün açık olduğunu söz etti.

“Ülkemizde sporun paradigmaları değişti. Yüzme bunlardan bir tanesi oldu. Bunu fazlaca destekleyen, her anımızda bizlerden hiç bir vakit takviyesini esirgemeyen çok değerli bir Gençlik ve Spor Bakanı’mız, bize her vakit bunu hissettiren değerli bir Cumhurbaşkanı’mız var. İnşallah yüzme sporunu daha hoş yerlerde goreceğiz.”


“3,5 milyon çocuğumuza yüzme öğretildi”

Yalçın, önemli bir büyüme içerisinde olduklarının altını çizdi.

“Yüzme Bilmeyen Kalmasın projemize her kısımdan önemli takviye veriliyor. Proje başladığından bu yana yaklaşık 3,5 milyon çocuğumuza yüzme öğretildi. Türkiye’de paradigmalar değiştiği için yüzmenin altyapısında da fazlaca önemli atletlerimiz var. Bu çocuklarımıza imkan ve imkan sunuyoruz. Devletimizin tesisleşmedeki dev atılımları ile bir arada bugün Türkiye içerisinde 200’e yakın havuzumuz etkin durumda. Bunun yanında yazlık olarak kentlerde ve ilçelerde portatif havuzlar kuruyoruz. Bunlar Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızın kurduğu havuzlar. Bunlar altyapıya dayanak oluyor. Önümüzdeki senelerda altyapıya takviyemizi ileriye götüreceğiz. Gayemiz, ulusal atletler yetiştirip, olimpiyatlar ve büyük şampiyonalarda ülkemizi temsil edip, bayrağımızı gösterip marşımızı dinletmek. Tıpkı azim ve kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz. Hoş günlerin bizi beklediğini düşünüyorum.”


Yalçın, yüzmenin her yaşa hitap eden bir spor olduğunu vurgulayarak, 4 yaşından itibaren çocuklara yüzme öğretilmesi gerektiğini kelamlarına ekledi.