Yüzme atletlerinin velilerinden “ısınmaya geç girdik” reaksiyonu

DeSouza

New member
AJANSSPOR – HABER

Atakum ilçesinde bulunan Olimpik Yüzme Havuzu, 80 atletin katıldığı Samsun Vilayet İçi 4. Test Karşılaşmasına mesken sahipliği yapıyor. Sabah 10.30’da başlayacak müsabaka için atletler ve veliler saat 08.00’de olimpik yüzme salonu önünde hazır bulundu. Atletlerin en az yarıştan 120 dakika evvel salona girmesi gerektiğini öne süren veliler bu vakitten daha geç alındıkları için reaksiyon gösterdi.


Yetkili, itirazları reddetti

Yaşanan olay daha sonrası Tesis amiri Cemal Yavuz ise uygun olan vakitte içeri aldıklarını belirtti. Yavuz, tüm bilgilerin düşünüldüğünü ve bir sorun olmadığını deklare etti.


“Çocuklar beton üzerinde bekledi”

Öğrenci velisi Hüner Durukan, “Bugün Samsun’da Türkiye şampiyonası ön eleme baraj yarışları var. Saat 08.00’de idmana geldik. Çocukların 1 saat evvelce ısınma yapmaları için geldik. Tesis amirinin talimatı doğrultusunda vazifeli güvenlikçi arkadaşlar 09.00’dan evvel kimsenin içeriye alınmayacağı talimatını vermiş. ötürüsıyla çocuklar beton üzerinde bekleyerek bir mağduriyet yaşadılar. Biz burada veliler olarak, kulüpler olarak çocukların Türkiye şampiyonalarına yahut ulusal ekibe katılmaları için çabalar veriyoruz. Bu çabanın karşısında spor kenti Samsun dediğimiz yerde bu biçimde bir mağduriyet yaşanması içler acısı bir durumdur.


“Isınma yapmayan atlet muvaffakiyet elde edemez”

Kurallara göre yarışçıların 120 dakika öncesinde havuza girmesi lazım, 90 dakika öncesinde de suya girmesi lazımdır. Çocukların ısınması için bu biçimde hareket edilmesi gerekiyordu fakat biz bunu bugün yapamadık. Çocuklarımızın moralleri epeyce bozuldu. Birçok atletimizin da ısınma yapmadan hocalarına ‘havuza girmek istemiyorum’ üzere tereddütleri oluştu. Zira ısınma yapmayan sportmen muvaffakiyet elde edemez” dedi.


Tesis amiri: “Veliler çocuklarını erkenden getirdiler”

Tesis amiri Cemal Yavuz ise yaptığı açıklamada, “Cuma, cumartesi ve pazar günleri yarışlar var. Bu yarışlar öncesi biz kulüplere bilgilendirmeler yaptık. Yarışın ve idmanın başlayacağı saatleri bilgilendirdik. Veliler ise çocuklarını erkenden getirdiler. Olağanda bu çocukları yarım saat ile 1 saat ısınma yapması gerekiyor.


“1,5 saat evvelde ısınmaya alıyoruz”

Federasyonun belirttiği 120 dakika olan müddet epey kulüplü karşılaşmaların iştirakleri ile gerçekleştirilen, memleketler arası büyük ve kalabalık iştirakli karşılaşmaların kasvet çekmemesi için verilen müddettir. 120 dakikada büyük ve kalabalık karşılaşmalarda bir kulüp ısınıyor ve akabinde başka kulüpler de birebir biçimde sırayla ısınma gerçekleştiriyorlar. Ancak bizde o denli bir sorun olmadığı için 1,5 saat evvelinde ısınmaya alıyoruz, fazla fazla ısınmalarını gerçekleştirebiliyorlar” diye konuştu.

“Samsun Vilayet İçi 4. Test Müsabakası” hafta sonu yapılacak.