Yeni bir tane için nasıl başvurulur

Emel

Global Mod
Global ModKimlik kartının süresi doldu mu? Şimdi hızlı hareket etme ve yeni bir belge için başvurma zamanı. Veya kimlik basitçe uzatılabilir mi?

Bir bakışta en önemli şeyler

Nüfus cüzdanınızın geçerlilik süresi yeni dolmuş veya bitmek üzere ise ikamet ettiğiniz Nüfus Müdürlüğünden randevu alarak yeni bir belge düzenletmeniz gerekmektedir. Genellikle çevrimiçi, telefon veya e-posta yoluyla randevu alabilirsiniz.


Nüfus cüzdanı uzatılabilir mi?


Kimlik kartı 24 yaş altı kişiler için altı yıl, 24 yaş üzeri kişiler için on yıl süreyle geçerlidir. Kişisel Kimlik Kartı Kanunu’na (PAuswG) göre geçerlilik süresi uzatılamaz. En geç kimlik kartınızın süresi dolduğunda, yeni bir kimlik için başvurmanız gerekir.


Yeni bir kimlik kartı başvurusunda bulunmak için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız vardır:

  • Yakın zamanda çekilmiş bir biyometrik fotoğraf
  • Eski kimlik kartınız veya pasaportunuz
  • Nüfus cüzdanı veya pasaport yoksa doğum belgesi, evlilik cüzdanı veya hemcins birlikteliği belgesi.
Süresi dolmuş bir kimlik kartı hala geçerli mi?


Federal İçişleri ve İç İşleri Bakanlığı’na göre reddedilmelere veya önemli seyahat gecikmelerine yol açabileceğinden, artık süresi dolmuş kimlik kartınızla seyahat etmemelisiniz. Geçerli bir pasaportunuz varsa, seyahat etmek için kullanabilirsiniz.


Ancak hemen yeni bir kimlik kartına ihtiyacınız varsa, geçici kimlik kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. On avroya mal oluyor ve sadece üç ay geçerli.

kimlik belgesiMaliyetlergeçerlilik
24 yaşından küçükler için nüfus cüzdanı22,80 avro6 yıl
24 yaşından büyükler için nüfus cüzdanı37 avroOn yıl
Geçici kimlik kartı10 avro3 ay

Süresi dolmuş kimlik kartı: Bu cezalar çok yakında


Almanya’da kimlik gereklidir. PAuswG’ye göre, yalnızca süresi dolmuş bir kimlik kartına sahip olan herkes idari suç işlemiş olur. Daha sonra 3.000 Euro’ya varan cezalar tehdit edilebilir.


Ancak, para cezasının miktarı yetkililerin takdirindedir. Süresi birkaç ay geçmiş olan kimlik kartlarının maliyeti genellikle 10 ile 50 avro arasındadır.


Korona salgını sırasında özel özellik: Federal Bakanlığa göre, sorumlu kimlik kartı ve ceza makamları “kimlik gösterme yükümlülüğünün ihlali durumunda, başvuruda bulunmak veya belgenin teslimi için randevu için uzayan bekleme sürelerini dikkate alacaktır”. Bu düzenleme, normal servis operasyonları tekrar gerçekleşene kadar geçerlidir.