Yakında bu şarap şişelerinde bir depozito olacak

Emel

Global Mod
Global ModAlman bağcılar, iade edilebilir şişelerde daha fazla şarap sunmak istiyor. Gelecekte ayrıca belirli 0,75 litrelik şişeler için depozito olacaktır.


Şarap şişeleri için tek tip yeniden kullanılabilir bir sistem hakkında uzun süredir müzakereler devam ediyor – şimdiye kadar başarılı olamadı. Şimdi Württemberg’den bir şarap yetiştiricileri derneği bu yönde bir adım daha atıyor: Bağcılar kooperatifi “Weinheimat Württemberg”, şarap için ülke çapında ilk 0,75 litrelik depozitolu şişeleri piyasaya sürmek istiyor. “Lebensmittel Zeitung” gazetesinin haberine göre, bu yıl üç çeyrek litrelik şişeler için yeni depozit sistemi planlanıyor.


Kooperatife göre şişe mevduatının ne kadar yüksek olacağı henüz belli değil. Ancak, şu anda on iki üyeden oluşan “Wein-Multiweg eG” adlı yeni bir şirket kurmuştur. Şarap şişelerini dolaşıma sokmak ve depozit sistemini düzenlemektir. Sisteme katılmak isteyen bağcıların üye olması gerekmektedir.


İçecek ve şarap dükkanlarında ilk şarap saklama şişeleri


Wein-mehrweg CEO’su Werner Bender, “Yeniden kullanılabilir şişeyi 50 defaya kadar doldurabiliyoruz, bu da kaynakları ve enerjiyi koruyor, israfı önlüyor ve şarap endüstrisi önemli ölçüde daha bağımsız hale geliyor” diyor. Üyelere göre, yeni yeniden kullanılabilir şişeler başlangıçta özel içecek ve şarap dükkanlarında satışa sunulacak. Başlatıcılar, teklifi gıda ticaretine genişletmek istiyor.


Ancak girişim, şarap şişeleri için ilk Alman para yatırma sistemi değil. Württemberg bağcılık kooperatifleri, birkaç yıl önce 1 litrelik şişeler için bir depozito sistemi başlattı.