Vegan yabani sarımsaklı pesto tarifleri: Parmesansız lezzetli

Emel

Global Mod
Global Mod

Pesto her zaman Parmesan'a dayalı değildir. Bu bitki bazlı tariflerle yöresel yabani sarımsaklardan harika aromatik bir pesto hazırlayabilirsiniz.

Nisan ve haziran ayları arasında ormanlarda, parklarda ve bahçelerde yetişen hoş kokulu yabani sarımsak, toplanması ve pişirilmesi için idealdir. Yabani sarımsaklı pestoda sağlıklı bitki daha uzun süre dayanır ve çok çeşitli yemeklerle harika bir tada sahiptir.

Temel tarif: çam fıstıklı yabani sarımsaklı pesto

Klasik yeşil pesto genellikle fesleğen, parmesan, yağ, baharatlar ve çam fıstığından oluşur. Ancak yabani sarımsağa dayalı, tamamen bitki bazlı, lezzetli bir pesto da yapabilirsiniz.

2 porsiyon için malzemeler:

• 50 gr yabani sarımsak (yaklaşık 1 demet)
  • 1/2 organik limon
  • 2 ila 3 yemek kaşığı çam fıstığı
  • 1 diş sarımsak
  • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
  • tuz ve biber
Adım adım hazırlık:

1. Yabani sarımsakları yıkayın ve üzerlerinde mümkün olduğunca az su kalacak şekilde yapraklarını iyice süzün.
  2. Sarımsak dişini soyun.
  3. Limonu yıkayın, kabuğunun bir kısmını rendeleyin ve yarısını iyice sıkın.
  4. Yapışmaz tavayı ısıtın ve çam fıstıklarını yağsız olarak, kokusu çıkana ve hafif kahverengileşene kadar kavurun.
  5. Baharatlar hariç tüm malzemeleri blendera koyun ve krema kıvamına gelene kadar püre haline getirin.
  6. Bitmiş pestoyu tuz ve karabiberle baharatlayın.
Bu tarif hızlı ve kolay bir şekilde değiştirilebilir, bu da onu varyasyonlar için iyi bir temel haline getirir.

Cevizli yabani sarımsaklı pesto

Yoğun aromasıyla etkileyici olan sadece çam fıstıklı klasik versiyon değil. Cevizlerin ceviz tadı da yabani sarımsağın lezzetli bir tamamlayıcısıdır.

İki porsiyon için malzemeler:

• 20 gr ceviz içi
  • 50ml zeytinyağı
  • 1 küçük diş sarımsak
  • 10 ila 15 gr maya gevreği
  • tuz ve biber
Adım adım hazırlık:

1. Yabani sarımsakları yıkayıp iyice süzün.
  2. Sarımsak dişini soyun.
  3. Ceviz çekirdeklerini yağsız bir tavada yoğun bir renk alana kadar kısa süre kavurun.
  4. Baharatlar dışındaki tüm malzemeleri bir karıştırıcıya koyun ve her şeyi kremalı pestoya karıştırın.
  5. Bunu tuz ve karabiberle tatlandırın.
  6. İsteğe bağlı: Keskin, peynir benzeri bir lezzetten hoşlanıyorsanız besleyici maya ekleyin.
Fındıksız vegan yabani sarımsaklı pesto

Fındık ve tohumları sevmiyorsanız veya alerjiniz varsa, bu malzemeleri kullanmadan yabani sarımsaklı pesto hazırlayın.

2 porsiyon için malzemeler:

• 50ml zeytinyağı
  • Tuz biber
  • Tatmak için biber gevreği
Adım adım hazırlık:

1. Yabani sarımsakları iyice yıkayın ve nem kalmayacak şekilde dikkatlice kurulayın.
  2. Yabani sarımsağı, yağı ve biber pullarını bir karıştırıcıda veya el blenderiyle püre haline getirin.
  3. Pestoya tuz ve karabiber serpin.
Bu tariflerin tümü kullanımdan birkaç gün önce hazırlanabilir ve hava geçirmez bir kapta buzdolabında yaklaşık beş gün saklanabilir. Pestoyu iki haftaya kadar saklamak istiyorsanız, pestonun üzerini kaplayana kadar kaba biraz daha yağ ekleyin.

Önemli: Yabani sarımsakları kendiniz topluyorsanız, yalnızca gerçek yabani sarımsakları seçtiğinizden emin olun. Zehirli benzerleriyle karıştırılmanın olası riskleri hakkında önceden bilgi edinin.