Ulusal yüzücü Ekaterina Avramova, Türkiye’yi niye seçtiğini deklare etti

DeSouza

New member
AJANSSPOR – HABER

Milli yüzücü Ekaterina Avramova, Türkiye’yi niye seçtiğini açıklayarak, “Bana Türkiye için yarışmak isteyip, istemeyeceğimi sordular. Benim için hayli sıkıntı bir karar olmadı. Zira beklediğim takviyesi doğduğum ülke olan Bulgaristan’dan gorememiştim. Çabucak ‘evet’ dedim” dedi.


50, 100 ve 200 metre sırtüstü ile 4×100 metre özgür karışıkta Türkiye rekorlarının sahibi olan Avramova, yaşadığı Londra’daki konutunda İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) sorularını cevapladı.


Türkiye’yi tercih etme niçinini deklare etti

12 Kasım’da 31. yaş gününü kutlamaya hazırlanan başarılı yüzücü, Türkiye’yi tercih etme niçininden en yakın arkadaşı olan köpeğine niye Tokyo ismini verdiğine kadar biroldukça soruya farklı yanıtlar verdi. 2009’dan beri Ekaterina Avramova’nın koçluğunu yapan David Heathcock da ulusal yüzücüyle ilgili niyetlerini paylaştı.


“2020 Tokyo Olimpiyatları’nı 0.23 salise ile kaçırdım”

Hem uzun birebir vakitte kısa parkurdaki tüm sırtüstü yarışlarda hala Türkiye ve Bulgaristan ulusal rekorlarının sahibi olan Avramova, birinci vakit içinderda fazlaca sevdiği köpeğine niye Tokyo ismini verdiğini deklare etti:

“Ona Tokyo ismini verdim. Zira 2020 Tokyo Olimpiyatları’nı 0.23 salise ile kaçırdım ve müsabaka hakkı kazanamadım. Köpeğimi yazın aldım ve ona Tokyo ismini verdim. Bu kelimeyi olumlu bir şeyle hatırlamak istedim; olimpiyatlara gidemememle değil. O her gün bana memnunluk getiriyor.”


“İstanbul’da yaşamayı denedim fakat bana 3 ay yetti”

Avramova, uzun yıllardır niçin Londra’da yaşadığıyla ilgili soruya ise şu karşılığı verdi:

“Zaman uçup gidiyor. 15 yıldır buradayım. 2009’da buraya geri geldim. 9 ay Kanada’da yaşadım. İstanbul’da yaşamayı da denedim 3 ay kadar. Ancak bu müddet benim için kafiydi. Daha fazlasını yapamadım. Zira fazlaca kalabalık. Londra da o denli lakin farklı bir halde. İstanbul harika kalabalık. Ocak-mart ortasıydı ve hava yazın olduğu üzere hoş değildi. Ben de Londra’ya geri gelmeye karar verdim.”


“Sabah 04.20’de kalkıp, akşam 2100’e kadar çalışıyorum”

Uzun yıllar Büyük Britanya Yüzme Ulusal Takımı’nın koçluğunu yapan David Heathcock ile 2009’dan beri aralıksız olarak çalışmaya devam eden Eketarina Avramova, gece yarısı başlayıp, geç vakitte sona eren ağır çalışma temposuyla ilgili de şunları söylemiş oldu:


“Yüzme benim ömrüm. Yaptığım her şey yüzme çerçevesinde şekilleniyor. İdmanım sabah 5.15’te başlıyor. Bu da gece yarısı 04.20’de uyanmam gerektiği manasına geliyor. Çok kısa bir müddetde köpeğim Tokyo’yu yürüyüşe çıkarmam, kahvemi içmem, giyinmem, otomobilime binmem ve yüzme havuzuna gitmem gerekiyor. 07.30’a kadar yüzüyorum. daha sonra spor salonuna gidiyorum. 09.30’a kadar spor yapıyorum ve meskene geliyorum. Kahvaltımı yapıyorum, yeniden uyuyorum. 3 saat kadar öğle uykusu alıyorum ve diğer aktiviteler yapıyorum. Pilates, esneme üzere ya da ailemle görüşüyorum. Annem, babam ve kız kardeşim hepsi burada yaşıyor. Akşam 7’den 9’a kadar bir daha yüzme havuzunda oluyorum. Konuta gelip yemek yiyorum ve sonraki gün bunları yenidenlıyorum.”


“Teklif gelince hiç düşünmeden ‘Evet’ dedim”

Milli yüzücü, 2012 Londra Olimpiyatları’nda Bulgaristan için yarıştıktan daha sonra niye Türkiye’yi tercih ettiğini de şöyleki anlattı:

“2012 sonunda bir sakatlık geçirdim. Bulgaristan Yüzme Federasyonu tedavi masraflarımı karşılamayı reddetti. Bunun benim şahsi masrafım olduğunu ve benim karşılamam gerektiğini söylemiş olduler. ‘Ben ülkemiz için yarışıyorum. Bu sizin sorumluluğunuz değil mi?’ dedim. O bahiste bir uyuşmazlık oldu. beraberinde 2013 Dünya Yüzme Şampiyonası için Barcelona’daydım. bu biçimdeın Türkiye Federasyonu Lideri (Ahmet Mazhar Bozdoğan), maalesef geçen sene vefat etti, bana geldi ve performansımı beğendiğini, 2016 Olimpiyatları için kuvvetli bir grup kurmak istediklerini söylemiş oldu. Bana Türkiye için yarışmak isteyip, istemeyeceğimi sordular. Benim için hayli güç bir karar olmadı. Zira beklediğim takviyesi doğduğum ülkeden gorememiştim. Çabucak evet dedim. 6 ay daha sonra 2014’te Doha’daki Dünya Şampiyonası’nda birinci kez Türkiye için yarıştım.”


“Yeni bir iş yerine gelmiş üzere hissettim”

Türkiye için yarışa başladığı vakit içinderda müddetlerinin bu biçimdeki ulusal rekorlardan daha güzel olduğunu söz eden Avramova, “Sürelerimin bu biçimdeki ulusal rekorlardan daha uygun olması, Türkiye’nin teklifini çabucak kabul etme sebeplerimden bir tanesiydi. Gelir gelmez birkaç Türkiye rekoru kırmam şahane bir histi. Zira kendimi insanların beni tanımasi için hazırlıyordum. Kazanacağınız hürmet vesaire… Yeni bir iş yerine gelmek üzere… Yani gruba birinci katıldığımda Fenerbahçe ‘de yüzdüm. Orada bir sene durduktan daha sonra Galatasaray ‘a geçtim. 2 buçuk-3 sene kadar da orada kaldım. daha sonrasında ENKA’ya katıldım. Hala oradayım ve fazlaca mutluyum” diye konuştu.


“Milli ekipteki zihniyet değişimini sevdim”

Antrenmanlarına Londra’daki Northold Leisure Centre’da ünlü yüzme koçu David Heathcock idaresinde devam eden Ekaterina Avramova, Türk Yüzme Ulusal Takımı’ndaki fikir değişikliğinden de memnuniyetini lisana getirdi:

“Türkiye’ye genelde müsabakalar için gidiyorum, kimi vakit de idmanlar için… Ulusal Kadro ’daki fikir son birkaç yılda biraz değişti ve istediğimiz yerde idman yapmamıza müsaade verildi. Bir ortaya yalnızca müsabakalar için geliyoruz. Dünya Şampiyonası, Avrupa Şampiyonası ve olimpiyatlar üzere… Öncesinde daha fazla idman kamplarımız oluyordu. Şu anki sistem bence atletler için daha kolay. Yüzme ferdî bir spor. Bu yüzden takip ettiğiniz, kendinize ilişkin bir program olması gerekiyor.”


“Türkiye ve Bulgaristan rekorları hala bende”

Başarılı yüzücü, kırdığı rekorlarla ilgili soruya ise, “Sırtüstü yüzmede kısa ara ve uzun uzaklıkta (50, 100, 200 metre) bütün rekorlar hala bende. birebir vakitte bayrak yarışında da grubumdaki kızlarla birlikte Türkiye rekoruna ortağım. Ve hala 11 sene daha sonra bile sırtüstü yüzmede tüm Bulgaristan rekorları bende” diye yanıt verdi.


“Madalya için yatağımda 4 gün hiç kıpırdamadım”

25 Haziran-6 Temmuz tarihleri içinde Cezayir’in Oran kentinde düzenlenen 2022 Akdeniz Oyunları’nda yaşadığı enteresan macerayı anlatan Ekaterina Avramova, “2022 Akdeniz Oyunları’nda 2 bronz madalya aldım. Ağladım. Zira yarıştan 7 gün evvel Covid olmuştum. Olağanda pazar günü Cezayir’e uçacaktım. Öncesindeki pazartesi günü Covid testim olumlu çıktı ve inanılmaz berbat hissettim. Ailemle oturuyordum ve onlara yapamayacağım galiba dedim. Nasıl güzelleşeceğim, nasıl yarışacağım? Pazar günü negatife dönecek mi onu bile bilmiyorum. Annem sakin ol, endişelenme dedi. 4 gün boyunca bana baktı, yataktaydım. 4 gün boyunca hiç kıpırdamadım. Bana yemek yaptı, temizliğimi yaptı, her şeyi yaptı. Cuma günü idmana gittim ve berbat hissediyordum. Cumartesi de idmana gittim ve pazar günü İstanbul’a geldim. Pazartesi de ekipçe Cezayir’e gittik. Birinci yarışım o hafta cuma günüydü ve bronz madalya kazandım. Ağlamaya başladım. Zira yapabileceğime inanmamıştım. Madalya kazanmayı bırakın, kaybedeceğimi düşünüyordum. Olağan ki ben altın madalya için hazırlanmıştım. Bu yüzden aslında 100 metrede 4. oldum ve tekrar 50 metrede 4. oldum. Lakin katiyen iki bronz madalyayla da mutluyum” formunda konuştu.


“Türkçeyi konuştuğumdan daha fazla anlıyorum”

Başarılı atlet, ‘Türkçe konuşabiliyor musunuz? Birkaç söz söyleyebilir misiniz?” biçimindeki soruyu ise şu biçimde yanıtladı:

“Burada online olarak biraz ders almıştım. Zira konuşacak ve pratik yapacak pek kimse yok. Dersi alıyorsunuz fakat hatırlaması hayli güç. Türkiye’ye gittiğimde, konuştuğumdan daha epey anlıyorum. 10 gün üzere biraz daha uzun vakit geçirirsem yine rahatlamaya başlıyorum. sıradan şeyleri yapabilirim. Mağazada sıkıntımı anlatabiliyorum ya da takside nereye gitmek istediğimi… İnsanlara baht dileyebiliyorum, ismimi söylüyorum, neler yaptığımı fakat maalesef bunlar hayli sıradan şeyler.”


“2024 Paris Olimpiyatları’nı sabırsızlıkla bekliyorum”

Önümüzdeki martta 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na iştirak sürecinin başlayacağını söyleyen Avramova, “hemen çabucak heyecanlı değilim. Kendimi sakin tutmaya çalışıyorum. Doğal ki bir planımız var ve onu takip ediyoruz. Ağır biçimde idmanlar yapıyorum. 6 haftalık bir tatilden daha yeni döndüm. Olağandan daha uzun bir süre kaldım; 4 altın madalya kazandığım Konya’daki İslam Oyunları’ndan daha sonra büsbütün toparlanabilmek ve geldiğimde daha sıkı çalışabilmek için.. Seneye yazın büyük ihtimalle tatil yapamayacağım. 18 aylık daima bir idman süreci başlayacak. Çok heyecanlıyım ve Paris’e gitmeyi sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.


David Heathcock: “Avramova, profesyonel, çalışkan ve kararlı”

2009’dan beri Ekaterina Avramova’nın koçluğunu yapan ünlü yüzme antrenörü David Heathcock da ulusal yüzücüyle ilgili fikirlerini paylaştı. Rekortmen sporcuyu ‘Profesyonel, çalışkan ve kararlı’ halinde üç sözle özetleyen Heathcock, “Onunla çalışmaya başladığımda 16-17 yaşındaydı. çok süratli gelişti ve uzun mesleğine biroldukça rekor, muvaffakiyet ve madalya sığdırdı. Şu an için çalıştığımız şey 2024 Olimpiyatları. Amacımız bu. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nı 0.23 salise ile kaçırdı. Pandemi vardı ve gereğince idman yapamadık. Fakat 2024 Olimpiyatları’nı denemek ve başarmak istiyoruz” sözlerini kullandı.


Ekaterina Avramova’nın başarıları

2011 Dünya Uzun Kulvar Yüzme Şampiyonası: Yarı finalist

2011 Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası: 50m,100m ve 200m finalist

2016 Avrupa Yüzme Şampiyonası: 50m, 100m ve 200m sırtüstü yarı finalist

Bakü 2017 İslam Oyunları: 5 altın madalya

2018 Akdeniz Oyunları: 2 bronz madalya

2018 Avrupa Yüzme Şampiyonası: 200m sırtüstünde yarı finalist,

2018 Dünya Yüzme Şampiyonası: 4100m özgür tarz bayrak yarışında finalist (Selen Özbilen, Roza Faziletli, Viktoriya Zeynep Güneş, Ekaterina Avramova)

2012 Londra Olimpiyatları: Bulgaristan’ı temsil

2016 Rio Olimpiyatları: Türkiye’yi temsil


Ekaterina Avramova’nın milletlerarası madalyaları

İslami Dayanışma Oyunları

 • Altın madalya 2017 Bakü 50m sırtüstü
 • Altın madalya 2017 Bakü 100m sırtüstü
 • Altın madalya 2017 Bakü 200m sırtüstü
 • Altın madalya 2017 Bakü 4100m freestyle
 • Altın madalya 2017 Bakü 4100m karışık
 • Altın madalya 2021 Konya 50m sırtüstü
 • Altın madalya 2021 Konya 100m sırtüstü
 • Altın madalya 2021 Konya 200m sırtüstü
 • Altın madalya 2021 Konya 4100m karışık
Akdeniz Oyunları

 • Bronz madalya 2018 Tarragona 100m sırtüstü
 • Bronz madalya 2018 Tarragona 200m sırtüstü
 • Bronz madalya 2022 Oran 200m sırtüstü
 • Bronz madalya 2022 Oran 4100m karışık