Ülkeler hangi kıtalarda yer alıyor? Genel Bilgi!

Emel

Global Mod
Global ModMaldivler, Hawaii, Malta ve İspanya oldukça popüler tatil destinasyonlarıdır. Peki hangi kıtada olduklarını biliyor musun?


Bir bakışta farklı kıtalar


Dünyada kaç tane kıta vardır? Kesin sayı, nasıl saydığınıza bağlı olarak değişebilir. Örneğin Yunan tarihçi ve coğrafyacı Herodot, dünyamızı üç kıtaya ayırdı: Avrupa, Asya ve Libya (bugünkü Afrika). Bu üç kıtaya bölünme antik çağ boyunca devam etti.


Ancak Amerika'nın keşfinden ve modern zamanlarda sömürgeleştirilmesinden bu yana sayı değişti. Olimpiyat Oyunlarına göre beş kıta var. Olimpiyat halkaları yalnızca yarışmalara katılan kıtaları temsil ediyor.


Bugün toplam yedi kıtadan bahsediyoruz:


Orta Amerika ayrı bir kıta olarak kabul edilmiyor. Bu bölge, güneydoğu Meksika'daki kara köprüsü ile batı Kolombiya'daki Atrato Çöküntüsü arasındaki alandır. Karayip adaları da bu kapsama dahildir. Coğrafi olarak Orta Amerika, Kuzey Amerika kıtasının geniş bir bölgesi olarak kabul edilir.


Bir ülkenin coğrafi ve jeolojik kıtasal konumu arasında da bir ayrım yapılması gerekir. Jeolojik konum kıtasal plakaları hesaba katar. Örneğin bir ülke coğrafi olarak belirli bir kıtaya ait olabilir ancak jeolojik olarak başka bir kıtaya ait olabilir.


Kıtaların jeolojik modelleri sekiz plaka içerir: