Uçuş gecikmeleri ve iptalleri: 2023 için güncel istatistikler

Emel

Global Mod
Global ModTeknik sorunlar, grevler, fırtınalar – ertelenen veya iptal edilen uçuşların sayısız nedeni vardır. Bununla birlikte, bir analiz, bunların giderek daha fazla olduğunu göstermektedir.

Bir bakışta en önemli şeyler

Haftalardır tatillerini dört gözle bekliyorlardı, ardından şok oldular: uçuş iptal edildi veya ertelendi. 2023’ün ilk çeyreğinde Almanya’daki tüm yolcuların yüzde 30’unun başına gelen buydu. Bu, hava yolcu hakları portalı “Airhelp” tarafından yapılan güncel bir analizle gösteriliyor.


En fazla gecikmeli yolcu İngiltere’de


Buna göre, Almanya’daki yaklaşık her üç yolcudan biri uçuş gecikmesinden etkilendi. 2022’de ise tüm tatilcilerin “sadece” yüzde 17’siydi. İngiltere’de durum daha da vahim: Toplam 6 milyon gecikmeli yolcu ile ülke, mutlak yolcu sayıları sıralamasında ilk sırada yer alıyor.


Türkiye’yi 5,5 milyon rötarlı yolcu ile ikinci sırada yer alırken, onu 15,5 milyon yolcudan etkilenen 4,7 milyon kişi ile Almanya takip ediyor. Tüm gezginlerin oranı açısından hesaplandığında, Portekiz en altta: Tatilcilerin yüzde 33,5’i ülkeyi geç terk ederken, Almanya’da bu oran yüzde 30 oldu.


Bu ülkelerde uçuşlar genellikle zamanında kalkıyor


Öte yandan Kosova, Kıbrıs ve Yunanistan en dakik ülkelerdi: bu ülkeler en düşük geç yolcu oranına sahipti. Kosova’da tüm uçak yolcularının yalnızca yüzde 16’sı geç başladı, Kıbrıs’ta yüzde 17 ve Yunanistan’da yüzde 18.


Karşılaştırma için: Almanya’da da gezginlerin yalnızca yaklaşık yüzde 17’si 2022’nin sonlarında yola çıktı. Bu arada, bu yılın ilk çeyreği için şimdiden yüzde 30’a ulaştı.


Gecikmelerden en çok Frankfurt Havalimanı etkilendi


Almanya’da en çok Frankfurt am Main’den gelen yolcular etkilendi: Fraport’ta yaklaşık 5,6 milyon yolcunun toplam 2,1 milyonu geç kalktı. Bu da yaklaşık yüzde 39’a tekabül ediyor. Bu, havalimanının sadece yüzde 23 civarında rötar yaptığı geçen yılın aynı dönemine göre kötüleştiği anlamına geliyor.


Gecikmeler Hannover’de de özellikle yaygın: tüm yolcuların neredeyse yüzde 30’u burada bir gecikmeyle yaşamak zorunda kaldı. Başkentin havalimanı BER, bir önceki yıl yaklaşık yüzde 15 olan gecikmeli yolcu oranı yüzde 28 ile negatif sıralamada üçüncü sırada yer alıyor.


Uçuş gecikmeleri: Durum yaz aylarında daha da kötüleşebilir


AirHelp’in yolcu hakları uzmanı Julián Navas şöyle açıklıyor: “Grevler, protestolar ve teknik sorunlar bu yıl hava trafiğini şimdiden çok olumsuz etkiledi. Durumun yaza doğru daha da kötüleşmesini bekliyoruz.”


Ancak umut da veriyor. Gezginler çaresizce duruma maruz kalmazlar. Navas, “Havayolu personeli grev yaparsa veya gecikmeden havayolu başka bir şekilde sorumluysa, yolcuların üç saatlik gecikmeden tazminat alma hakları vardır” diye vurguluyor, “durumunuzu incelemeye değer: 2022’ye kıyasla, tazminat almaya hak kazananlar değişti Vakalar neredeyse iki katına çıktı.”


Yolcular tazminat için sabırsızlanabilir


Analize göre Avrupa’da 3.4 milyon yolcunun tazminat hakkı bulunuyor. Ancak: Avrupa genelinde 2023’ün ilk çeyreğinde yaklaşık 32 milyon yolcu ertelendi. 2022’de hala 20 milyondu.


Ancak aynı zamanda havayollarının kendilerinden kaynaklanan sorunların sayısı da arttı. Böyle bir durumda yolcular tazminat alma hakkına sahiptir. 2023 yılında en uygun yolcuya sahip ülkeler Türkiye (945.000 yolcu), Almanya (579.000 yolcu) ve Fransa (449.000 yolcu).