Tuvaleti kullanmak için her zaman para ödemek zorunda mıyım?

Emel

Global Mod
Global ModMesaneniz sıkı ama hancı, sıhhi tesislerini ziyaret etmenize izin vermiyor. Bunu yapmasına izin var mı? Ve tuvalet kullanımı zaten ücretsiz olmamalı mı?

Bir bakışta en önemli şeyler

Hareket halinde misiniz ve acilen tuvalete gitmeniz mi gerekiyor? Birçok restoran ve bar, misafir olmayanlar tarafından tuvalet kullanımı için iki avroya kadar ücret almaktadır. Ve bazı alışveriş merkezlerinde veya mağazalarda, müşteriler tuvalete gitmek isterlerse ödeme yapmak zorundadır. Buna izin var mı?


Neden tuvaleti kullanmak için para ödemem gerekiyor?


Bu, tuvalete gitmeniz gereken yere göre değişir. Örneğin bir AVM’de, AVM’de ya da diskotekte tuvalet hanımı ya da tuvaletçi diye tabir edilen bir kişi varsa bu kişi genellikle alışveriş merkezi ya da diskotek sahibi tarafından istihdam edilir. Yani temizlik personeli maaşlarını ondan alıyor – yani tuvaleti kullanma ücreti onların maaşı değil.


Şimdi, temizlikçinin iş sözleşmesinde belirtilenlere bağlı. Bazı durumlarda, kadın ve erkeklerin tuvalet parasını ek gelir olarak almalarına izin verilirken, diğer durumlarda temizlik araç gereçlerini finanse etmek için kullanmaları gerekir. Bazı durumlarda alınan parayı tuvalet sahibine teslim etmek zorunda kalıyorlar.


Birçok restoran ve barda ise sadece tuvaletleri gözetleyen temizlik personeli bulunmuyor. Yine de hancılar tuvalet parası istiyor. Bu parayla suyu, elektriği, tuvalet kağıdını, temizliği ve tabii ki temizlikçilerin maaşını karşılıyorlar. Ayrıca ücret, restorandaki tuvaletin ücretsiz, umumi tuvalet olarak yanlış anlaşılmamasını sağlamaya da hizmet etmelidir.


Tuvalet parası nedir?


Bazı kararlara göre, tuvalet parası bahşişle bir tutulabilir (bkz. Gelsenkirchen’deki iş mahkemesinin kararı, 21.01.2014 tarihli karar – 1 Ca 1603/13). Ziyaretçilerden “belirli bir oranda zorunlu kullanım ücreti” ödemeleri istenmedikçe. O zaman bu bir ipucu değil.


Bu, tuvalet girişinde kullanım ücretini belirten bir not görürseniz, bunun bir bahşiş olmadığı anlamına gelir.


Tuvaleti kullanma hakkı var mı?


Hayır. Teorik olarak, bir restoran işletmecisi veya bar sahibi tuvaletini kullanmayı reddederse, insan onurunun ihlaline veya yardım sağlamadaki başarısızlığa (temel haklar) atıfta bulunabilirsiniz. Ancak, mahkemede buna karşı çıkıp çıkmayacağınız kesin değildir.


Çünkü tuvalet sahibinin ev hakkı vardır. Bu, sıhhi tesislerini kullanmanıza izin verilip verilmeyeceğine de karar verebileceği anlamına gelir. Tuvalet kullanımı isteyip istemediğinize/ödeyemeyeceğinize bakılmaksızın.


Örneğin, yakın çevrenizde bir umumi tuvalet varsa, hijyen standartlarınızı karşılamasa bile onu kullanmak zorunda kalacaksınız.

Tuvaletimi hazır bulundurmalı mıyım?


Özel tuvaletinizi de kimsenin kullanımına açmak zorunda değilsiniz. Ne esnaf ne kargocu. Ama evlerini yenileseler ve buna bağlı olarak kendilerini de rahatlatma fırsatı bulsalar, en azından zanaatkarlar için büyük bir rahatlama olacağı kesin.


Ücretsiz tuvalete gitme hakkım var mı?


Sıhhi tesisat sahibi tuvalet ücreti veya kullanım ücreti talep ederse, bunu ödemek zorundasınız. Restoranda veya barda tüketen bir misafir olsanız bile. Bununla birlikte, kural olarak, mal sahipleri bir ücret talep etmez ve ödeme yapan müşterileri için tuvaletin ücretsiz kullanımını “iyi hizmet” olarak kaydeder.


Tuvalete gidebilmek için sadece kısa bir süre oturursanız, tüketen bir misafir değilsinizdir ve ev sahibi teorik olarak tuvaleti kullanmanızı reddedebilir. Sitede bir şeyler içmeye veya yiyecek bir şeyler içmeye niyetiniz olmalıdır.


Tuvalete gitmeniz gerekiyorsa ve yanınızda hiç paranız yoksa ve restoran veya barın konuğu da değilseniz, sahibinin sıhhi tesislerini kullanmanıza izin verecek kadar nazik olacağını ummalısınız. .