Turistler orman yangınlarına karşı böyle uyarılmalı

Emel

Global Mod
Global ModYunanistan yine zorlu bir yaza hazırlanıyor. Önleyici tedbirlerin amacı yerli halkı ve turistleri korumaktır.


Yunanistan, birçok adası, turkuaz suları ve beyaz evleriyle güzel ve popüler bir tatil beldesidir. Ancak son yıllarda ülke defalarca yüksek sıcaklıklar, aşırı kuraklık ve bunun sonucunda ortaya çıkan orman yangınlarından da etkilendi.


Bölge sakinleri etkilenen bölgeleri boşaltmak zorunda kaldı ve bazı yerlerde tüm eşyalarını kaybetti. Birçok gezgin de tatillerini kısa kesmek veya iptal etmek zorunda kaldı. Ve bu yıl Yunanistan'da yaz yine rahatsız edici olabilir. Bahar zaten çok kuruydu. “Reisereporter” portalının bildirdiğine göre meteorologlar şimdiden daha kötü sıcak hava dalgaları ve orman yangınları konusunda uyarılarda bulunuyor.


Rapora göre Yunan hükümeti şimdiden buna hazırlanıyor ve afet korumasına milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Bu, örneğin yeni yangın söndürme uçakları, kurtarma helikopterleri ve itfaiye araçları satın almak için kullanılacak. AB de yardımını zaten duyurdu. “Reisereporter”a göre, AB ülkelerinden gelen araçlar da dahil olmak üzere 556 itfaiyeci, orman yangını riski en fazla olan ülkelerde konuşlandırılacak.


Yunanlılar ve tatilciler böyle uyarılıyor


Yunanistan ayrıca yerel halkı ve tatilcileri zamanında uyarmak için önleyici tedbirler de aldı. Burada 2018 yılından bu yana deprem, şiddetli fırtına ve orman yangınlarında devreye giren bir uyarı sistemi var. Etkilenen bölgenin hücresinde cep telefonu bulunan herkes tiz bir alarm sesiyle uyarılıyor. Ayrıca kaçış yolları da dahil olmak üzere Yunanca ve Almanca olarak ayrıntılı bilgi alıyorlar.


Acil durumlarda hayat kurtarabilecek bu bildirimi almak için tatilcilerin herhangi bir şey yapmasına gerek yok. Ancak cep telefonlarının mobil şebekeye bağlı olması gerekir. Uyarı sistemi, 2018 yılında Atina'nın bir banliyösünde 100'den fazla kişinin ölmesinin ardından geliştirildi. Orman yangını konusunda kendilerine zamanında haber verilmedi ve tahliye edilmedi.