Spalletti’den Eljif Elmas ve Kim Min-Jae Açıklaması: “Büyük Bir Şampiyon”

DeSouza

New member
Bu sezom hem İtalya Serie A Ligi’ne birebir vakitte UEFA Şampiyonlar Ligi’ne damga vuran Napoli’de teknik yönetici Luciano Spalletti, gündeme dair açıklamalarda bulundu. İtalyan teknik adam, Türk futbolu, Eljif Elmas, Kim Min-Jae ve Fatih Terim hakkında da konuştu.

“Keşke bir gün burada antrenörlük yapabilsem”

Bir gün Türkiye’de çalışmak istediğini söyleyen dünyaca ünlü teknik adam, “Burada antrenörlük yapmak hoş olur. Keşke bir gün burada antrenörlük yapabilsem. Çok kaliteli hocalar buraya tesadüfen gelmedi.” dedi.

Spalletti’den Pirlo, Farioli ve Montella sözleri

Türkiye’de çalışan İtalyan teknik adamlar hakkındaki görüşlerini lisana getiren Spalletti, “Şu anda Montella, Pirlo ve Farioli burada. Farioli’yi epey yakından tanırım, arkadaşım. Onun ne kadar kaliteli bir futbol adamı ve potansiyelli olduğunu bilirim. Montella da puan tablosunda 3. sırada. Fenerbahçe ile Galatasaray gerisinde yer almak için olağanüstü bir şeyler yapmış olmalı. Kendisi benim eski futbolcum. O periyotta bile kendisinden bir şeyler öğreniyordum. Teknik adam olarak da karşı karşıya geldik. Futbolcu yahut teknik adam olarak karşılaştığımızda ne kadar kuvvetli bir rakip olduğunu her vakit gördüm. Futbol bilgisi hayli üst seviye. Artık hoca olarak da herkese kanıtlıyor. Kendisine karşı yenilgiler yaşadım. Bir gün Türkiye’de antrenörlük yapmak isterim.” formunda konuştu.

“Buradaki futbol Avrupa’dan uzak değil”

Kariyerinde Roma, Udinese, Zenit ve Inter üzere ekipleri çalıştıran Spalletti, Türk futbolunun Avrupa düzeyinde olduğunu söylemiş oldu.

“İnsanlar ikinci seviyeymiş üzere bakıyor ancak aslında Türk futbolu da Avrupa düzeyinde.” diyen İtalyan teknik adam, “Buraya değerli teknik yöneticiler geliyorsa bu bir tesadüf değildir. Buradaki potansiyeli görmüşlerdir. Bu potansiyeli öne çıkararak değerli Türk gruplarında yahut Avrupa’daki değerli ekiplerde çalışma fırsatı yakalamak için uğraşıyorlar. Buradaki futbol Avrupa’dan uzak değil. Buraya gelen hocalar hem kendilerini birebir vakitte buradaki futbolu geliştirmek için fazlaca çalışıyorlar.” biçiminde görüş belirtti.

” Türkiye futbolu asla ikinci düzeyde değildir”

‘Türkiye futbolu asla ikinci düzeyde değildir’ diyen 63 yaşındaki çalıştırıcı, “İmparator Fatih Terim, vaktinde İtalya’ya gelmişti. ‘İmparator’ sözü bile ne kadar güç verebildiğini, futbolculara ne kadar fazlaca hakimiyet kurabildiğini ve onlara bir şeyler katabildiğini gösterebiliyor. Türkiye futbolu asla ikinci düzeyde değildir. Avrupa ile eşdeğerdedir. Futbolcular her yerde yetişebiliyor. En değerlisi o futbolcuları en verimli biçimde kullanabilmek ve onları geliştirerek piyasaya sunabilmektir. Türkiye’deki futbol o yüzden epeyce kaliteli.” değerlendirmesinde bulundu.

“Fatih Terim ile bir arkadaştan daha fazla bağlantımız var”

Dünyaca ünlü teknik adam, Türk futbolunun en başarılı teknik yöneticilerinden Fatih Terim ile bir arkadaştan öte bir bağlantıları olduğunu söylemiş oldu.

Geçmişte Terim’in doğum günü için ileti gönderdiğinin hatırlatılması üzerine Spalletti, “Fatih Terim ile bir arkadaştan daha fazla bağlantımız var. senelerca görüşmeyebiliriz lakin birbirimizi gördüğümüze güya aileden birini görüyor üzereyiz. Sarılıyoruz, konuşuyoruz, kıssalar anlatıyoruz. Floransa’nın haricinde yaşayan birisiyim. Orada da insanların Fatih Terim ile ilgili ne düşündüğünü anlayıp gördüm. Ne kadar büyük bir insan olduğunu da oradan anlayabilirsiniz” dedi.

Spalletti’den Kim Min-Jae’ye övgü

Luciano Spalletti, Fenerbahçe’den Napoli’ye transfer olan Güney Koreli stoper Kim Min-Jae ve Makedon Eljif Elmas’a övgüde bulundu.

Sezon başında yaklaşık 40 milyon Euro’ya İngiltere’nin Chelsea kadrosuna transfer olan Kalidou Koulibaly’nin yerini doldurması için Min-Jae’yi aldıklarını aktaran deneyimli teknik adam, “Koulibaly’nin gidişinden daha sonra fazlaca büyük bir futbolcu transfer etmemiz gerekiyordu. Kim Min-Jae’yi birinci seyrettiğimde ne kadar kaliteli bir futbolcu olduğunu sezmiştim. Bize geldikten daha sonra gördüğümde ne kadar fazla kaliteye sahip olduğunu, ne kadar büyük bir şampiyon transfer ettiğimizi anladım. Koulibaly’nin gidişinden daha sonra oraya fazlaca değerli bir oyuncu almamız gerekiyordu ve yerini hayli yeterli bir biçimde doldurdu.” diye konuştu.

“Napoli’de yaşayan hiç kimse ayrılmak istemiyor”

Min-Jae’yi ekipte tutmalarıyla ilgili bir telaşlarının olmadığını lisana getiren Spalletti, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Napoli olarak gücümüzü kentimizden alıyoruz. Elimizdeki futbolcular uzun mühlet mesleklerini bizde geçirebiliyor. Bundan kuşku duymuyoruz. Bunun niçini Napoli’deki futbol tutkusu ve aşkı. Bu aşk tüm futbolcuların içine siniyor. Napoli’de yaşayan hiç kimse ayrılmak istemiyor. Kulüp olarak da elimizde olan tüm futbolcuları istediğimiz kadar tutacak gücümüz var.”

“Eljif Elmas daima çalışmak ve gelişmek isteyen bir futbolcu”

Eljif Elmas’ın fazlaca taraflı bir futbolcu olduğunu anlatarak Spalletti, “Eljif Elmas, oynasa da oynamasa da benim gözümün parıltısı. Her konumda oynayabilen, karakter olarak fevkalade bir insan. Daima çalışmak ve gelişmek isteyen bir futbolcu. 90 dakika oynatsam gol atıp, asist yapıyor ve maçı kazandırıyor. 10 dakika oynasam bir daha maç kazandırabilen bir futbolcu. Ayrıyeten futbolun kirli istikametini de oynuyor. Koşan, baskı yapan, top kapan, çalışan bir futbolcu. Ne olursa olsun benim gözünüm ışığı olarak kalacaktır.” halinde konuştu.

“bu biçimde devam edebilmek için elimizden geleni yapacağız”

Serie A’da Dünya Kupası ortasına en yakın rakibi Milan’ın 8 puan önünde önder giren Napoli’nin deneyimli teknik yöneticisi, fevkalade başlangıç için oyuncularını tebrik etti.

Dünya Kupası ortasının kendilerine âlâ geleceğini aktaran Spaletti, şu sözleri kullandı:

“bu biçimde ortalar bizim üzere fikstürü olan kadrolara daha ayrıntılı çalışma fırsatı oluyor. Daima bu biçimde gidemezsiniz. Verdiğimiz orta ayrıntılı çalışma imkanı sunacak. Yakaladığımız formdan dolayı fazlaca memnunuz. Bizim üzere bir ekip için bu vakitte çalışabilmek, performansımızı sürdürebilmek büyük bir avantaj elde ettirecek. Kulübümüz, döneme hayli düzgün bir başlangıç yaptı. Transfer çalışmalarındaki gerçek atılımları, genç ve yetenekli futbolcuları ekibe monte edilmesi bizim için avantaj oldu. Çok fazla kalitemiz var fakat geliştirmemiz gereken taraflarımız de var. Kalitemizi ön plana çıkardığımızda aslında geliştirmemiz gereken yerler gölgeleniyor. O yüzden harikulade başlangıç için çocuklarımı tebrik ediyorum. bu biçimde devam edebilmek için elimizden geleni yapacağız.”

“Buradaki iklim muazzam”

Kamp yaptıkları kent Antalya ve tesis ile ilgili övgüde bulunan Spalletti, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Antalya’yı daha evvelinde de biliyordum. Zenit’in başındayken 2 sefer kampa gelmiştim. Napoli ile geldiğimde de burada ortamın ve bize sunulan imkanların kusursuz düzeyde olduğunu söyleyebilirim. İşimizi en hakikat biçimde yapabileceğimiz bir düzey bulduk. Bu bizi fazlaca keyifli ediyor. Buradaki iklim muazzam. Burada kışlık giyiyorum lakin yazlık da giyebilirdim. Lakin buraya alışmak istemiyorum. İtalya’ya döndüğümüzde tıpkı iklimi bulamayız. Fevkalade bir oteldeyiz. O kadar hoş imkanlar bulduk ki idaremizden maçlardan evvel buraya kampa gelmeyi isteyeceğim.”

Öte yandan, bu dönem yoluna namağlup devam eden İtalyan takımı oynadığı 15 maçta 41 puan topladı birinci sırada yer aldı. Napoli’yi 33 puanla Milan ikinci sırada takip ediyor. Mavi-beyazlı grup, ligde olduğu üzere Şampiyonlar Ligi’nde de yoluna emin adımlarla ilerliyor. İtalyan kulübü kümesi başkan tamamladıktan daha sonra son 16 çeşidinde Alman takımı E.Frankfurt ile eşleşmişti.