Sotheby’s değerli taşları rekor fiyata satıyor

Emel

Global Mod
Global Mod
Tek seferde 70 milyon ABD doları (66 milyon avro) kazandı: Sotheby’s müzayede evi iki değerli taşı müzayedeye çıkardı. Biri son derece nadir kabul edilir.


Kan kırmızısı bir yakut ve bir pembe elmas, New York’taki bir Sotheby’s müzayedesinde yaklaşık 35 milyon dolar (yaklaşık 33 milyon avro) getirdi ve iki rekor kırdı.


1 numaralı rekor: Müzayede evine göre, tarihte ilk kez iki taş tek bir müzayedede 30 milyon dolardan fazla satıldı.


2 numaralı rekor: Sotheby’s, daha önce hiç bu kadar yüksek bir fiyata renkli bir değerli taş satılmadığını bildirdi. 2017 yılında Mozambik’te çıkarılan yakut, “şimdiye kadar bulunan bu kalitede açık ara en büyük yakut”.


33 milyon yakut Portekizce “Estrela de Fura” adını taşıyor (İngilizce: Fura Yıldızı). İsim, taşı ocaktan çıkaran şirkete atıfta bulunuyor. Ham haliyle 101 karat gelen taş, bilgiye göre kesildikten sonra 55.22 karat.

Müzayedede her biri yaklaşık 35 milyon dolar kazanan iki değerli taş
Müzayedede her biri yaklaşık 35 milyon dolar kazanan iki değerli taş

33 milyon yakut Portekizce “Estrela de Fura” adını taşıyor (İngilizce: Fura Yıldızı). İsim, taşı ocaktan çıkaran şirkete atıfta bulunuyor. (Kaynak: -/Sotheby’s/dpa/dpa-resimleri)

Elmas: Daima pembe


“Ebedi Pembe” olarak adlandırılan pembe elmas (10.57 karat) özellikle büyük bir heyecan yarattı. “Bu büyüklükteki bir taşın aynı anda hem bu kadar berrak hem de bu kadar yoğun renkli olabilmesi inanılmaz. Hiçbir kusuru veya kusuru yok. Daha önce hiç böyle bir elmas görmemiştim. Daha önce hiç olmamıştı.” Sotheby’s mücevher uzmanı Frank Everett.


Taş, 2020’de Botswana’da yerden çıkarıldı. Kaba haliyle 23,78 karat gibi inanılmaz bir boyuta sahipti. Kesimin ardından 10.57 kaldı.


Yoğun pembe rengi nereden geliyor? Başlangıçta uzmanlar, iz element manganezin renklendirici madde olduğunu tahmin ettiler. Müzayede evine göre bunun yanlış olduğu ortaya çıktı. Artık pembe renklenmeden “atomik stresin” (atomik seviyedeki mekanik stresin derecesini tanımlar) sorumlu olduğuna inanılıyor.