Sizi şişmanlatıyor mu yoksa kilo vermenize yardımcı mı oluyorlar?

Emel

Global Mod
Global ModBasitçe tereyağıyla veya özenle kavrulmuş olarak harika bir tada sahiptirler: patatesler çok yönlülüğüyle puan kazanır. Peki yumrular gerçekten şişmanlatıyor mu? Peki onları derili mi yoksa derisiz mi yemek daha iyidir?

Bir bakışta en önemli şeyler

Patatesler gerçekten bu kadar sağlıklı mı?


Bavyera Tüketici Merkezi beslenme uzmanı Daniela Krehl, “Patates en değerli temel gıdalardan biridir” diyor. Yüksek lizin içeriğine sahip oldukları için bitki bazlı proteinin en iyi kaynaklarından biridir. Sadece 200 gram patates günlük potasyum ve C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 30'unu karşılayabilir.


Patateslerin soğuduğunda sağlığa başka bir faydası daha vardır: bağırsak florası için gerekli olan lif içerirler. Bağırsakların yiyeceklerdeki mikro besin maddelerini serbest bırakmasına, bunları kana taşımasına ve önemli bakterileri çoğaltmasına yardımcı olurlar. Uzmanlar bu nedenle taze pişmiş patates yerine patates salatası yemeyi öneriyor.


Yemek kitabı yazarı Matthias Mangold da patatese çok sağlıklı ve hafif bir yiyecek olarak değer veriyor: “Su içeriği yüksek ve değerli besinlerle dolu.”


Patates şişmanlatır mı?


Seni şişmanlatan patates değil, içinde o kadar içten kızarttığın tereyağıdır. 100 gram mumlu patatesi hafifçe ve az yağla pişirirseniz yalnızca 70 kalori civarında tüketirsiniz. Beslenme uzmanı ve çok sayıda yemek kitabının yazarı Dagmar von Cramm, bunun aynı miktarda pirinçten daha az kalori olduğunu açıklıyor.


Besinlerin buharlaşmasını önlemek için patatesler dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır. Von Cramm, biraz zeytinyağı ve biberiye ile fırında patates veya ayran ile patates püresi önermektedir. “Bunlar kesinlikle şişmanlatıcı değil.”


Patates kilo vermenize yardımcı olur mu?


Kilo verirken patateslerden en iyi şekilde yararlanmak için ya soğuk olarak tüketin ya da soğuduktan sonra tekrar ısıtın. Soğuk patates yiyen insanlar daha az kalori tüketir. Bunun nedeni ise içerdikleri nişastanın soğuyunca liflere (bu durumda dirençli nişastaya) dönüşmesidir. Dirençli nişasta sindirilemeyen bir karbonhidrattır, bu nedenle patateslerin daha az kalorisi vardır. Aynı şey makarna, pirinç ve diğer nişastalı yiyecekler için de geçerlidir. Diğer bir avantaj: Lif sizi daha uzun süre tok tutar.


Hangi akıllı tarif fikirleri var?


Mangold'un patatesli en sevdiği yemeklerden biri de çok özel bir salata: ızgara patates salatası. Yemek kitabının yazarı mumlu patatesleri pişirip soğumaya bırakıyor. Daha sonra bunları dilimler halinde kesip biraz yağla birlikte ızgara tepsisine koyuyor – bu onlara özel bir tat veriyor.


Son olarak ızgarada kızartılmış patates dilimleri sirke, yağ, hardal, biraz şeker, tuz ve karabiberden oluşan sosla karıştırılır. Gerekirse kekik veya maydanoz gibi otlar ekleyin.


Marcus Langer, Dresden'deki Michelin yıldızlı restoran “Bean&Beluga”nın baş aşçısıdır; misafirleri özellikle lor, roka ve ceketli patatesi sever.


Profesyonel şeften bir ipucu daha: Fındık ezmeli sıcak patates köpüğü. Bunu yapmak için, önceden pişirilmiş patatesleri süt ve sebze veya tavuk suyuyla bir mutfak robotunda 60 derecede karıştırın. Eğer elinizde yoksa, tamamını ısıtıp ardından ince bir şekilde püre haline getirebilirsiniz.


Kabuğunu soymayı mı yoksa sadece kabuğunu yemeyi mi tercih edersin?


Daniela Krehl, domates veya elmanın aksine kabuğunu yediğinizde sağlık değerinin artmadığını söylüyor. “Aksine: eğer patatesleri soymazsanız, artan miktarda solanin tüketme riski vardır.” Bitkinin bu doğal toksini esas olarak doğrudan kabuğun altında ve mikropların altında oluşur.


Normalde – ve aynı zamanda özel yetiştirme sayesinde – patatesler neredeyse hiç solanin içermez. Ancak tüketici danışma merkezindeki uzmanlar, özellikle çocuklar, hastalar veya yaşlılar bunları yiyorsa, bunların soyulmasını öneriyor.


Patateslerle ilgili hangi ipuçları ve püf noktaları var?


Patatesler, yemeğe ve tada bağlı olarak, başlangıçtan itibaren iyi baharatlanırsa özel bir tat kazanır. Marcus Langer, pişirme suyuna kimyon veya defne yaprağı gibi baharatların eklenmesini öneriyor.