Şimdi meyve de kıt

Emel

Global Mod
Global ModBritanya’da gıda kıtlığının sonu yok: sebzelerden sonra meyve kıtlığı var. Üreticiler süpermarketleri suçluyor.


Çiftçilere göre, İngiltere’de sebzelerden sonra elma ve armut da kıtlaşıyor. NFU Başkan Yardımcısı Tom Bradshaw, bazı meyve ve sebzelerin düşük mevcudiyetinin “buzdağının sadece görünen kısmı” olduğunu söyledi.


“Perakendeciler, bu yaşam maliyeti krizi sırasında maliyetleri düşük tutmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyor.” Ancak çiftçiler ve yetiştiriciler, gelecekteki gıda üretimine yatırım yapmayı göze alamazdı.


Kötü hava koşulları ve yüksek nakliye maliyetleri


The Guardian, meyve yetiştiricilerinin İngiltere’nin 5.500 hektarlık üretim alanını sürdürmek için gereken elma ve armut ağaçlarının yalnızca üçte birini diktiklerini bildirmişti. Elma ve armut ticaret derneğine göre asıl sebep “sürdürülebilir olmayan süpermarket getirileri”.


Cuma günü, İngiliz sebze ve meyve üreticileri, bazı gıdaların teslimat sorunları nedeniyle uzun bir kriz konusunda uyarıda bulunmuştu. Kıtlığın nedenleri, yetiştirme alanlarındaki olumsuz hava koşullarının yanı sıra artan nakliye maliyetleri ve enerji fiyatlarıdır.


Pazar lideri Tesco ve indirimci Aldi gibi birçok perakendeci, teslimat güçlükleri nedeniyle domates ve salatalık gibi bazı ürünlerin satışını karneye bağladı.


Almanya’da darboğaz beklenmiyor


Bu arada Federal Tarım Bakanlığı, bu ülkede, İngiltere’de olduğu gibi sebze ve meyve arzında darboğaz olabileceğine dair hiçbir işaret görmüyor.


“Rheinische Post” için bir bakanlık sözcüsü, “Almanya’daki taze meyve ve sebze tedarik durumu şu anda güvence altına alındı” dedi. Ancak, son zamanlarda belirli meyve ve sebze türleri için daha fazla fiyat artışı olmuştur.


Diğer şeylerin yanı sıra domates, biber, salatalık, mandalina ve mandalina daha pahalı hale geldi. Ana sebep, İtalya ve İspanya’daki ana yetiştirme bölgelerindeki olumsuz hava koşullarının yanı sıra Fas ve Türkiye’deki sınırlı hasat miktarlarıdır.


Ayrıca, daha yüksek navlun maliyetleri ve yüksek enerji maliyetlerinden Hollanda ve Belçika’daki sera üretimi etkilenecektir.


Brexit fark yaratıyor


Çiftçiler Başkanı Joachim Rukwied, Almanya’da Büyük Britanya’dakine benzer bir sebze kıtlığı beklemiyor. “Rheinische Post” Rukwied şunları söyledi: “Adadan gelen raporlar, Almanya’da güvenli gıda arzı için AB iç pazarının büyük avantajını kanıtlıyor.”


Büyük Britanya gibi, Almanya da özellikle Güney Avrupa’dan büyük bir sebze ve meyve ithalatçısıdır. Ancak: “Brexit fark yaratıyor. Bürokratik ve zaman alıcı gümrük formaliteleri birçok tüccarı caydırıyor ve kıt mallar kıtada kalmaya devam ediyor.”