Roma, Venedik ve Garda Gölü daha pahalı hale geliyor

Emel

Global Mod
Global Mod
İtalya’da bu yılki yaz tatilini şimdiden dört gözle bekliyorsanız, önceden öğrenmelisiniz. Bazılarını pahalı bir sürpriz bekliyor.


Pompada veya süpermarkette: fiyatlar her yerde artıyor. Bu aynı zamanda İtalya’da da geçerli – indirimli bir tatil bulmak artık o kadar kolay değil. Tüketim topluluğu “Osservatorio nazionale di Federconsumatori”, Pentecost’ta yaklaşık yüzde on bir genel fiyat artışı bildirdi.


Uçuşlar ve Oteller: Sadece birkaç pazarlık kaldı


Bununla birlikte, uçuş arama motoru “Skyscanner” uzmanlarına göre, hala ucuz uçuş şansı var. Örneğin, İtalya’daki kesin varış noktası sabit değilse, Haziran ayında dönüş için 26 Euro’dan ve Temmuz veya Ağustos’ta dönüş uçuşu için 30 Euro’dan.


Uzmanlara göre, İtalya’ya uçmak için ortalama olarak Cuma günü en ucuz gün, en ucuz hafta ise Temmuz ayının ilk haftasıdır – bu durumda Ağustos ayına göre yüzde 20’ye kadar daha ucuz olabilir.


Bu nedenle İtalya’daki en popüler destinasyonlar Roma, Milano, Olbia, Venedik ve Katanya’dır – Palermo da Temmuz’da popülerlik kazanır, ardından Ağustos’ta Napoli gelir.


Skyscanner’da seyahat uzmanı olan Friederike Burge, t-online tarafından sorulduğunda şu tavsiyede bulunuyor: “Birkaç tarih ve hava alanı aramak, gezginlere bir pazarlık bulma konusunda en iyi şansı sunuyor.” Aynı zamanda, farklı havayollarını birleştirmek veya seyahat yeri ve seyahat süresi açısından esnek olmak faydalı olabilir.


Şezlong, şemsiye, hizmetler: her şey daha pahalı hale geliyor


Tüketici Derneği’ne göre, özellikle İtalya sahillerindeki şezlong ve şemsiyelerin maliyetinin artması, turistleri daha kısa süreli kiralamayı tercih etmeye veya plaj konforundan tamamen vazgeçmeye zorluyor. 2021’de bir şemsiye ortalama 11 avroya mal olurken bu yıl 12,79 avroya mal olacak. Hatta şezlonglar yüzde 42 daha pahalı hale geldi ve şimdi 6 euro yerine 8.54 euroya mal oluyor.


Maksi şemsiyeyi başkalarıyla paylaşmak veya kumsalda spor yapmak istiyorsanız, daha yüksek maliyetler beklemeniz gerekir. Maksi şemsiye geçen yıl 20 avroya mal oldu ve bu yıl şimdiden 25 avro. Sahilde yoga ve pilates dersleri, masajlar ve ayakta paddleboard kiralama gibi yüzde 25’e kadar daha pahalı. Yoga veya Pilates kursu 12 avrodan 15 avroya, masajlar 20 avrodan 22,50 avroya yükseldi.


Öte yandan bir plaj daha da ucuzladı: Köpek alanlarını ziyaret edenler fiyatların yüzde beş daha düşük olmasını dört gözle bekleyebilirler, erişim artık 22 yerine 21 avroya mal oluyor.


Bir karavan veya karavan ile İtalya – yüksek yakıt fiyatları?


Almanya’dan birçok tatilci de örneğin Garda Gölü’nde kamp yapmak için bir mobil ev veya karavanla İtalya’ya geliyor. Ancak İtalya’daki yakıt fiyatları da arttı – bazen Almanya’dakinden bile daha fazla.


ADAC, Mayıs sonu için Super’in litresi için 1,82 euro ve dizel için 1,66 euro fiyat bildirdi.

Garda Gölü: Kamp yapmak da bu yıl İtalya'da daha pahalı olacak.
Garda Gölü: Kamp yapmak da bu yıl İtalya'da daha pahalı olacak.

Garda Gölü: Kamp yapmak da bu yıl İtalya’da daha pahalı olacak. (Kaynak: IMAGO/Jöran Steinsiek)

İtalya’da kiralık arabalar önemli ölçüde daha ucuz hale geldi


İtalya’da ilk kez araba kiralamaya karar veren herkes, her zaman olmasa da birçok yerde daha yüksek fiyatlar beklemelidir. Kiralık araç sağlayıcısı Sunny Cars’ın Genel Müdürü Thorsten Lehmann, t-online tarafından sorulduğunda, “Tatil arabalarına olan talep açısından, önceki aylarda olduğu gibi, İtalya şu anda dünyanın en iyi 5 ülkesinden biridir” diye açıklıyor.


Ancak: “Geçen yıla göre kiralama fiyatları oldukça düşük. 2022’de, araç eksikliği nedeniyle bir tatil arabasının maliyeti patladı, her gezgin bir tatil aracına sahip olamadı – özellikle de kısa sürede.” “Bu yıl, kiralık araba şirketlerinin emrinde çok daha fazla araç var.”


Kiralık araba maliyetleri şu anda yeniden artıyor


Lehmann’a göre, Haziran 2022 ile Haziran 2023 arasındaki doğrudan karşılaştırmada tatilciler neredeyse yüzde 40 daha az ödüyor. Uzman, “Bununla birlikte, artık – yakın zamanda – bir arabanın müsait olup olmadığı sorusu olmasa bile, erken rezervasyon bir sorun olmaya devam ediyor” diyor. Çünkü maliyetler şu anda yeniden artıyor. Bu, özellikle Sardunya veya Sicilya gibi popüler İtalyan adalarında belirgindir.


Lehmann uyarıyor: “Almanların en gözde seyahat destinasyonlarından birinde yüksek sezon ve buna bağlı olarak artan talep göz önüne alındığında, fiyatlar yükselmeye devam edecek.” Bu nedenle profesyonellerin tavsiyesi: Mümkün olduğu kadar erken rezervasyon yapın ve son dakika indirimlerini beklemeyin. Çünkü İtalya’da tatilcilerin arabaları o kadar talep görüyor ki artık yok.