Nestlé, içme yemekleri için Yfood girişimine yatırım yapıyor ve müşterileri yabancılaştırıyor

Emel

Global Mod
Global ModNestlé gelecekte Yfood’a yatırım yapacak. Başlangıç, diğer şeylerin yanı sıra, içme yemekleri sunuyor. Büyük şirketin girişine verilen tepkiler kritiktir.


İsviçreli gıda grubu Nestlé, Münih’teki start-up Yfood Labs GmbH’ye yatırım yapacağını duyurdu. “Lebensmittel Zeitung” (LZ) tarafından bildirildiği üzere grup, bir azınlık hissesi satın aldı. Ancak Nestlé’nin Smart Food şirketine ne kadar yatırım yaptığı bilinmiyor. “LZ”ye göre resmi onaylar hala beklemede.


Gıda girişimi Yfood 2017’de kuruldu ve şişeden veya toz halinde içme yemekleri sunuyor. Yfood web sitesi, şirketin “fast food’a dengeli bir alternatif” sunmak istediğini ancak “klasik yiyecekleri taze ve kaliteli yiyeceklerle değiştirmemek” istediğini söylüyor.


Nestlé şimdiden bir girişimi devraldı


Ocak ayında, Yfood’un kurucuları Noel Bollmann ve Benjamin Kremer, “Wirtschaftswoche” için temkinli yorumlar yaptılar. Nestlé’nin katılımı ne açıklandı ne de dışlandı. Bollmann o sırada, tüm seçeneklere bakıldığını ve girişimin büyümesine odaklanmaya devam edildiğini açıkladı. Şirkete göre, halihazırda 30 ülkede faaliyet gösteriyor.


“Lebensmittel Zeitung”un bildirdiği gibi, Nestlé’nin katılımı öncelikle uluslararası ticareti artırmayı amaçlıyor. Ayrıca Bollmann ve Kremer, şirket hisselerinin çoğunluğuna sahip olmaya devam edecek.


Gıda firmasına eleştiri


Eleştirmenler, girişimin kendi değerlerine bağlı kalmayacağından ve yeşil yıkama uygulamayacağından korkuyordu. YouTube veya Twitch gibi platformlardaki çok sayıda yayıncı, devralmaya yanıt olarak Ankerkraut ile iş birliğini sonlandırdı.


Yine sosyal medyadaki tepkiler çoğunlukla kritik. Önceki bir müşteri Twitter’da “Ankerkraut ile aynı hatayı yapıyor olman çok yazık. Nestlé gitmez” yorumunu yaptı. Bir başkası, “Bu endişe verici. Nestlé geçmişte etik iş uygulamalarıyla ilgilenmediğini gösterdi ve kendimize YFood’un değerlerini koruyup korumayacağını sormalıyız” dedi.


Aktivistler ve çevreciler Nestlé’yi yıllardır eleştiriyor. Grup, geçmişte içme suyuna yönelik tutumuyla defalarca manşetlere konu oldu. Örneğin, “Handelsblatt” tarafından yapılan araştırma, Nestlé’nin, Fransa’nın Vittel kentinde olduğu gibi, yenilenebilecek olandan daha fazla yeraltı suyunu dışarı pompaladığını gösterdi. 2000 yılında İsviçreli grup da içme suyunun bir hak değil, bir ihtiyaç olduğunu ilan etmeyi önerdi.