Mallorcalılar kitle turizmine karşı gösteri yapıyor

Emel

Global Mod
Global ModMallorca'da turizme direnç artıyor. Cumartesi günü binlerce kişi tatil adasının sokaklarına döküldü.


Cumartesi günü binlerce kişi kitle turizmini protesto etmek için Mallorca sokaklarına döküldü. “Basta diyelim!” sloganı altında. İnsanlar adanın başkenti Palma'nın merkezinde toplandı. Polis 10.000 göstericiden bahsetti. “Diario de Mallorca” gazetesi, katılımcı sayısının beklentileri fazlasıyla aştığını yazıyor. İnsanların adanın her yerinden geldiği belirtildi.


Protestonun bir diğer sloganı ise “Mallorca satılık değil!” oldu. Mitingin çağrısını yapan “Banc de Temps de Sencelles” örgütü, Mallorca'daki konut sıkıntısı ve İspanyol Akdeniz adasının “yok edilmesinden” giderek artan ziyaretçi ve tatil evlerini sorumlu tutuyor.


“Mallorca'yı sevenler onu yok etmezler.”


Aralarında çok sayıda çocuklu aile, okul çocuğu ve öğrencinin yanı sıra emeklilerin de bulunduğu göstericiler, Passeig del Born yürüyüş yolunda “Mallorca'yı sevenler onu yok etmez” gibi sloganlar attı. Ayrıca “Eğer bize çatı vermezlerse, gelecek de vermezler” gibi sloganların yer aldığı çok sayıda poster vardı. Protesto yürüyüşüne sendikalar, çevre grupları ve çeşitli yurttaş inisiyatifleri katıldı.


Mitingin ilham kaynağı Perşembe akşamı Ballermann'daki restoranın çökmesiydi. Kazada aralarında Almanya'dan gelen iki genç kadının da bulunduğu dört kişi hayatını kaybetti. Ağırlıklı olarak Alman turistlerin ziyaret ettiği Playa de Palma sakinleri, bölgedeki pek çok binanın kitle turizmine uygun olmadığı kanaatinde.


Adanın ekonomisi için turizm şarttır. Endüstri, Mallorca'nın ekonomik üretiminin yüzde 45'ini oluşturuyor. Ancak artık ziyaretçi sayısının sınırlandırılmasının gerekliliğini sorgulayan neredeyse hiç kimse yok.