Mallorca’da kar kaosu: hükümet askeri yardım istiyor

Emel

Global Mod
Global Mod
Mallorca Ticker

Kar kütleleri yüzünden: Mallorca ordudan yardım istiyor

İtibaren t-çevrimiçi, dpa, SMS, cch, AKu, lk, dahil, ktz, jb, Dom, Hey

03/01/2023 – 18:05 tarihinde güncellendiOkuma süresi: 30 dk.

Kar ve fırtına dalgalarıyla kışın başlangıcı: Güncel fotoğraflar ve hava durumu haritaları, bir doktorun Akdeniz’deki popüler tatil adalarına nasıl ulaştığını gösteriyor. (Kaynak: t-çevrimiçi)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest Logosu

WhatsApp logosu

Düşük “Juliette” fırtınası Mallorca’nın bazı bölgelerinde kaosa neden oldu, bazı yerlerde bir metreden fazla kar vardı. Mallorca ordudan yardım istedi.

Bir bakışta en önemli şeyler

+++ Bir metreden fazla kar: Mallorca ordudan yardım istiyor (03/01/2023) +++

Mallorca, “Juliette” kış fırtınasının sonuçlarıyla başa çıkmak için askeri acil yardım birimi UME’den yardım istedi. Fırtına Çarşamba günü doğuya, İtalya’ya doğru ilerlese de, acil servisler bazen saatler sonra yalnızca yüksek rakımlarda kar altında kalan insanlara ulaşabildi.

Pazartesi günü kar yağmaya başlamıştı ve 800 metrenin üzerindeki rakımlarda yer yer 1,4 metreye kadar beyaz ihtişam yükseliyordu. Ayrıca kıyılarda fırtınalı rüzgarlar ve yüksek dalgalar vardı.

Başlangıçta coşku uyandıran ve yüzlerce izleyiciyi dağlara çeken şey, yavaş yavaş bir kabusa dönüştü. Neredeyse 100 günübirlikçi, cep telefonu ve elektrik bağlantısı olmayan Lluc manastırına kar yağdı. Ne de olsa hac yeri, yatacak yer ve yiyecek için yeterli yere sahiptir. Salı akşamı dağ kurtarma ekibi adanın kuzeyindeki manastıra ulaştı. Bölgesel gazetelerin bildirdiğine göre, kar yağanların çoğu geceyi orada geçirdi.

++ 56 kişinin dış dünya ile bağlantısı kesildi (28.2.2023) ++

Mallorca’da, kurtarma ekipleri şu anda Serra de Tramuntana’daki karla kaplı bir gezi kulübesinden altı kişiyi kurtarmak için görev başında. “Mallorca Zeitung” itfaiye ve Guardia Civil’in kulübeye ulaştığını bildirdi. Dağ yürüyüşçülerinin kurtarılmasının ancak hava koşulları düzeldiğinde başlayabileceği söyleniyor.

Gazete, Lluc Kutsal Alanı’na sığınan 50 kişinin de dış dünyayla bağlantısının kesildiğini devam ettiriyor. Aralarında birçok çocuk var. Kar kütleleri nedeniyle insanlar binadan çıkamadı. Acil servisler, erişim yollarını kardan ve çok sayıda düşmüş ağaçtan temizlemek için çalışıyor.

Dün gece “Juliette” fırtınası Mallorca’yı silip süpürdükten sonra, 112 numaralı acil durum yalnızca günün ilk yarısında 227 olay kaydetti. Vakaların çoğu, ağaçların devrilmesi ve binaların ve yolların sular altında kalmasıyla ilgiliydi.

++ Palma de Mallorca’daki yol bölümü çöktü (28.2.2023) ++

Palme de Mallorca'da Salı gecesi yolun bir bölümü çöktü.
Palme de Mallorca'da Salı gecesi yolun bir bölümü çöktü.

Palma de Mallorca’da Salı gecesi yolun bir bölümü çöktü. (Kaynak: Mallorca Zeitung/DM )

Palma de Mallorca’da, şehir içi çevre yolunda bir yol bölümü çöktü. Buna göre yol, 31 de Desembre yolu seviyesinde çöktü ve bölgesel radyo istasyonu IB3’e göre altı metre genişliğinde ve dört metre derinliğinde bir çukur oluşturdu. Yetkililere göre kimse yaralanmadı.

İşçiler şu anda hasarı kontrol ediyor. Yol, Plaça d’Espanya’ya doğru tek şeritte toplu taşımaya açıktır. Arabayla seyahat edenler, Avenida Alemania’nın altındaki tünelden geçerek General Riera ve Antoni Marqués caddelerine çıkmalıdır.

Çökme sırasında bir boru hasar gördü. Adada Almanca yayınlanan bölgesel bir gazete olan “Mallorca Zeitung”a göre su kaynağı bundan etkilenmiyor. Gazete, Palma Belediye Binası’ndan alınan bilgilere dayanarak, yalnızca bölgedeki su basıncının normalden daha düşük olduğunu bildirdi. Buna göre Paseo Marítimo’da bir delik daha açıldığı söyleniyor.

“Juliette” fırtınası günlerdir adaya çok fazla yağmur getiriyor. Ancak şimdiye kadar, yol bölümünün çökmesinden mevcut yağış miktarının sorumlu olup olmadığını netleştirmek mümkün olmadı.

++ Mallorca’da kışın başlangıcı – Tramuntana’da kırmızı uyarı seviyesi (27.2.2023) ++

Kış şaşırtıcı bir şekilde Mallorca’ya bastı. Ada genelinde, İspanyol hava durumu servisi Aemet, şiddetli rüzgar ve yağış nedeniyle turuncu bir uyarı yayınladı. Kuzeydeki Sierra de Tramuntana için kırmızı uyarı seviyesi öğlen 12’den itibaren geçerlidir. Dün gece burada çok kar yağdı, bu nedenle Pollença ile Mirador de Ses Barques arasındaki Ma-10 yolları ve Caimari ile Lluc arasındaki Ma-2130 kapandı.