Makineye bozuk para sürmek: Yardımcı olur mu?

Emel

Global Mod
Global ModMakineye bozuk para atıyorsunuz ama düşüyorlar mı? Birçok kişi daha sonra madeni paraları tekrar takmadan önce metalin üzerine sürüyor. Bu yardımcı olur mu?


Park bileti makineleri, bilet makineleri, sakız makineleri – burada genellikle küçük bir bozuk parayla ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Makinenin paraları tekrar dışarı atması alışılmadık bir durum değil.


Madeni para neden düşüyor?


Makinelerdeki sensörler her madalyonun boyutunu, ağırlığını, malzemesini ve yüzeyini kontrol ediyor. Bu, sahte paranın ödeme için kullanılmasını önlemeyi amaçlamaktadır.


Ancak gerçek paranın sahte olarak işaretlenmesine neden olabilecek faktörler vardır. Örneğin bozuk para kirli veya nemliyse makineden düşecek ve bozuk para bölmesine düşecektir. Ancak makinedeki nem oranı çok yüksekse veya sensörleri kirliyse gerçek para kabul edilemez.


Makineye bozuk para sür


Bunu önlemek için, birçok kişi bozuk parayı makineye takmadan önce veya makine düştükten sonra makineye sürüyor. Bunun madeni paralara elektrostatik veya manyetik bir yük verdiğine ve bunların makine tarafından kabul edilme olasılığını artırdığına inanıyorlar. Bazıları ayrıca sürtünmenin madalyonun dokusunu veya ağırlığını değiştirdiğine inanıyor.


Ancak uzmanlara göre bunların hiçbiri söz konusu değil. Makinenin gerçek paraları kabul edip etmemesi diğer şeylerin yanı sıra bir şans meselesidir. İçerideki sensörlerin paranın gerçek mi sahte mi olduğunu çok hızlı bir şekilde kontrol etmesi gerektiğinden her zaman hatalar meydana gelebilir. Özellikle makinedeki tolerans sınırı çok düşük ayarlanmışsa.


Ne yardımcı olur?


Bozuk parayı makineye sürtmek yerine temizlemelisiniz. Yüzey temiz ve kuru ise makine tarafından kabul edilme şansı artar. Tabii ki, eğer gerçekten nakit para ise.


Bu arada: Makine üreticileri özellikle madeni paraları ovalamayı bir kabus olarak görüyorlar, çünkü bu makinenin koruyucu yüzeyine zarar veriyor.