Kuraklık ve sellerden sonraki durum bu

Emel

Global Mod
Global Mod
İtalya’nın kuzeyi kısa süre önce sel ve toprak kaymalarıyla sarsıldı. Bununla birlikte, birçoğu popüler seyahat destinasyonunda bir Pentikost tatili planlıyor.

Bir bakışta en önemli şeyler

Uzun Pentecost hafta sonu boyunca Garda Gölü’nde bir mobil evle veya Roma’ya bir şehir gezisinde uçakla: İtalya, Almanlar için popüler bir seyahat yeridir.


Bununla birlikte, son zamanlarda kuzey İtalya’dan aşırı hava durumuyla ilgili daha fazla haber ve resim gelmeye başladı. Önce Garda Gölü çevresindeki kuraklık ve kuraklık – şimdi de Emilia-Romagna’daki seller.


Güney Almanya’da Hamsin Yortusu hafta sonu ve tatiller öncesi duruma ve tahminlere bir bakış:


İtalya’da bu hafta sonu hava nasıl olacak?


Uzun Pentekost hafta sonundan önceki Cuma günü, İtalya’da hava çoğunlukla dostça olacak, ancak gök gürültülü fırtınalar ve yağmur da olabilir. Bu, her şeyden önce Verona ve Trento yakınlarındaki kuzeydoğuda, ama aynı zamanda Roma ve Napoli çevresindeki güneybatı için de duyurulmuştur. En yüksek sıcaklıklar Lombardiya’nın kuzeyinde on derece, Güney Tirol’ün kuzeyinde sekiz derece ve Roma’nın kuzeyinde güneşli 30 derece arasındadır.


Cumartesi, İtalya’nın hemen hemen her yerinde güneşli olacak, yalnızca birkaç gevşek bulut olacak, ancak gök gürültülü fırtına veya yağmur olmayacak. Sıcaklıklar kuzeyde sekiz derece ile Roma, Floransa veya Sicilya’da 25 ila 30 derece arasındadır. Olası tek gök gürültülü fırtınalar, Napoli çevresindeki bölgeler ile kuzeyde Torino ve Milano çevresindeki bölgeler için ilan edildi.


Pentikost Pazar günü kuru başlar ve ülke genelinde 26 dereceye varan çoğunlukla güneşli, daha sonra özellikle kuzeyde yağmur ve gök gürültülü sağanak yağışlar geri dönebilir. Güneyde ise hava güneşli ve sıcak olmaya devam edecek.


Whit Pazartesi için tahmin çok benzer görünüyor: Gün, sadece birkaç bulut ve 22 ila 24 derece civarında sıcaklıklarla oldukça dostça başlıyor. Öğleden sonra ve akşam saatlerinde kuzey ve güneybatıda tekrar sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış olabilir.

Roma'da güneş ışığı: Hafta sonu başkentin çevresinde hava güzel olacak.
Roma'da güneş ışığı: Hafta sonu başkentin çevresinde hava güzel olacak.

Roma’da güneş ışığı: Hafta sonu başkentin çevresinde hava güzel olacak. (Kaynak: IMAGO/Mario Aurich)

Pentekost hafta sonundan önce kuzey İtalya’da durum nedir?


Kuzey İtalya’da aylarca süren kuraklığın ardından son haftalarda sık sık ve bazen çok şiddetli yağmur yağıyor. Örneğin Emilia-Romagna bölgesinde bu, şiddetli sellere ve yüzlerce toprak kaymasına yol açtı.


Özellikle Ravenna kenti yakınlarındaki bazı yerler hala sular altında. En az 15 kişi öldü ve binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Meteorologlar önümüzdeki birkaç gün ve haftanın istikrarsız kalacağından şüpheleniyorlar.


Şu anda Emilia-Romagna’ya seyahat etmek mümkün mü?


Evet. Şimdiye kadar tüm bölge etkilenmiyor. Örneğin, ülkenin başkenti Bologna’nın batısındaki, günlük hayatın normal bir şekilde devam ettiği kısmı büyük ölçüde korunmuştur. Hatta bölgenin kuzeyindeki Ferrara’da rock yıldızı Bruce Springsteen, fırtınadan kısa bir süre sonra bir açık hava konseri bile verdi ve birçok İtalyan’ın öfkesini çekti.


Ancak, su basmış alanlara ve heyelan riski taşıyan alanlara seyahat etmek bazen mümkün olmamaktadır. Federal Dışişleri Bakanlığı, internette uygun bilgilerle uyarıda bulundu – ancak resmi bir seyahat uyarısı yayınlamadı. Engebeli ve dağlık Apenninler’deki bazı binalara veya bölgelere heyelanlardan sonra erişilemez.


Peki ya Adriyatik’teki turistik yerler?


Rimini, fırtınanın zirvesinde şehir de sular altında kalmasına rağmen, nispeten hafif bir şekilde indi. Yüzme merkezine, “Adriatica” olarak da bilinen, başlangıçta kapalı olan A14 otoyolu üzerinden tekrar ulaşılabilir.

Sel sırasında Rimini: popüler seyahat destinasyonu nispeten hafif indi.
Sel sırasında Rimini: popüler seyahat destinasyonu nispeten hafif indi.

Sel sırasında Rimini: popüler seyahat destinasyonu nispeten hafif indi. (Kaynak: IMAGO/Giorgio Salvatori)

Bologna ve Rimini arasındaki tren güzergahı Faenza’da hala kesintiye uğruyor – demiryolunun Haziran başında yeniden açılması bekleniyor. Rimini’nin plajları büyük ölçüde temizlendi; Hava şokundan sonra, şehir birçok tatilciyi ve buna karşılık gelen geliri umuyor.