Kassel, SKL Mutluluk Atlası'nda birinci sırada

Emel

Global Mod
Global ModKassel ulusal mutluluk sıralamasında zafere ulaşarak Almanya'nın en mutlu şehri oldu. Yeni mutluluk atlası, zirvedeki şehirleri diğerlerinden ayıran özellikleri ortaya koyuyor.


Kassel halkı kendilerini şehrin en mutlu sakinleri olarak görüyor. Salı günü AFP haber ajansına sunulan SKL mutluluk atlasına göre Kuzey Hessen şehri, yaşam memnuniyeti açısından en büyük 40 Alman şehri arasında ilk sırada yer alıyor. Sıfırdan ona kadar bir ölçekte Kassel 7,38 puan alıyor. Bunu Erfurt, Aachen, Kiel, Krefeld ve Münster takip ediyor.


Şehir sıralaması için Allensbach Demoskopi Enstitüsü, Güney Alman Sınıfı Piyangosu (SKL) adına ilk kez 200.000'den fazla nüfusu olan 40 büyük şehrin sakinleriyle anket yaptı. Ocak 2021 ile Nisan 2024 arasında toplam 25.500 civarında kişi katıldı.


Bu nedenle kişisel mutluluk, küçük ve sakin şehirlerde en yüksektir. Araştırmaya göre bu şehirler daha aile dostu bir atmosfer, huzur ve sessizlik, çoğunlukla öğrenci ortamı, çok sayıda yeşil alan ve iyi hava kalitesini bir araya getiriyor. Gelir, altyapı ve ekonomik güç gibi yaşam kalitesine ilişkin nesnel göstergeler açısından bu şehirler ortalamanın yalnızca biraz üzerindedir; bu nedenle en iyi performansı gösterenler pek zengin değildir.


Kassel'deki insanların yarısından fazlası (yüzde 55,3) hayatlarından çok memnun olduklarını söylüyor. 40 büyük ilin ortalaması ise sadece yüzde 41,8. 14. sırada yer alan Stuttgart veya 24. sırada yer alan Münih gibi büyük şehirler, yüksek gelir ve düşük işsizliğin yanı sıra çok yüksek bir yaşam kalitesine sahip ancak ankete göre oradaki insanlar sadece orta derecede mutlu.


Araştırmaya göre bunun nedeni, birçok büyük şehrin sorunlu alanlarla, yüksek suç oranlarıyla, sosyal izolasyonla, aşırı yüklü altyapıyla ve zor konut piyasalarıyla mücadele etmesi. Bu nedenle orada ortalamanın üzerinde memnun olmayan insan var.


Ortalama geliri yüksek olan ilk şehirler sıralamada Augsburg ile yedinci, Düsseldorf ile ise sekizinci sırada yer alıyor. Bu nedenle Düsseldorf, 500.000'den fazla nüfusuyla en mutlu şehirdir. Leipzig, Doğu Almanya'nın en büyük şehri olarak on birinci sırada yer alıyor.


Şehirler, öncelikle iyi aile ve eğitim politikaları (örneğin ilkokul ve kreş sayısı) sayesinde yaşam memnuniyeti açısından puan toplayabilir. Öte yandan, daha yüksek bir gayri safi yurtiçi hasıla, daha fazla kültür ve eğlence ya da daha iyi bir ulaşım altyapısının daha az etkisi vardır.


Geçen yılın sıralamasında Hamburg ilk sırada yer alırken, onu Frankfurt am Main ve Münih takip etti. Ancak bu mutluluk atlası için SKL, şu anda olduğu gibi 40 büyük şehirde değil, 12 büyük şehirde araştırma yaptı.


O dönemde katma değeri ve satın alma gücü yüksek bir şehrin, sakinlerinin mutluluğuna katkı sağladığı ortaya çıktı. Bölge sakinlerinin topluluk duygusu da onların ne kadar memnun olduklarını belirleyen önemli bir faktördür.