Kale pesto: Bu kadar kolay – adım adım

Emel

Global Mod
Global Mod

Ev yapımı lahana pesto, alışılagelmiş versiyonlara göre lezzetli ve sağlıklı bir alternatiftir. Hazırlığın nasıl çalıştığını adım adım açıklıyoruz.

Kale pestosunun tadı güzeldir ve çeşitli besin maddeleri ve antioksidanlar sunan gerçek bir enerji kaynağıdır. Bu versiyon özellikle beslenme konusunda bilinçli kişiler ve yeni bir şeyler denemekten hoşlanan yemek tutkunları için uygundur.

Doğru hazırlık

İlk önce aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

• 200 gr taze lahana, yıkanmış ve kabaca doğranmış
  • 100 gr ceviz
  • 2 diş sarımsak, kıyılmış
  • 50 gr rendelenmiş Parmesan
  • 150 mi zeytinyağı
  • bir tutam tuz
  • biraz biber
Daha sonra aşağıdakileri yapın:

1. Lahanayı toplayıp yıkayın.
  2. Bir mutfak robotu veya blenderde biraz zeytinyağıyla karıştırın.
  3. Ceviz, sarımsak, tuz, karabiber ve kalan zeytinyağını ekleyip tekrar karıştırın.
  4. Son olarak ince rendelenmiş parmesanı ekleyip karıştırın.
Maydanoz ve organik limon suyu da lahana pestosunun tadını mükemmel şekilde tamamlıyor.

Alternatifler:

Hazırlık, zeytinyağı yerine kolza yağı kullanırsanız da işe yarar. Ceviz yerine çam fıstığı da kullanılabilir. Bunlar daha hafif bir tada sahiptir.

Pestoyu vegan yapmak ister misiniz? Parmesan 1:1'i besin mayası ile değiştirin. Bu daha az güçlü bir tat verdiğinden, bir tutam kırmızı biber ve limon suyuyla tatlandırın. Kıvama bağlı olarak bu varyantta daha fazla yağ eklemeniz gerekebilir.

Thermomix'te kendi pestonuzu yapın

Hazırlık için başka bir seçenek de Thermomix'tir. Bunu yapmak için aşağıdaki şekilde ilerleyin:

1. Tüm malzemeleri karıştırma kabına koyun ve 20 saniye 8 Hızda püre haline getirin.
  2. Karıştırma kabını açın ve kenarlarını aşağı doğru itmek için bir spatula kullanın. Tekrar 8 Hızda 20 saniye kadar karıştırın.
  3. İstenilen kıvama gelinceye kadar kapaktaki açıklıktan zeytinyağını azar azar ekleyin.
Lahana pestosunu buzdolabında saklamak en iyisidir. Yaklaşık 1-2 hafta kadar orada kalır. Lezzetin yanı sıra, basit ve zaman kazandıran hazırlık da bir avantajdır.