Kaiserschmarrn’ı kendiniz yapmak çok kolay: Ekstra kabarık!

Emel

Global Mod
Global Mod
Dışı çıtır çıtır, içi harika kabarık – konu Kaiserschmarrn olduğunda, her şey doğru hazırlığa bağlıdır. Tatlı hamur işlerini mükemmel hale getirmek için ipuçları.

Bir bakışta en önemli şeyler

Kaiserschmarrn’ın tarifi çok basit. Bununla birlikte, geleneksel Avusturya tatlısının gerçekten lezzetli olması gerekiyorsa, işin titiz olması gerekir. Video, tatlıyı noktaya kadar nasıl hazırlayacağınızı gösterir.


Tarif: Kaiserschmarrn’ı kendiniz yapın


Bu altı porsiyonluk tarif için yaklaşık 25 dakikalık hazırlık süresi ve 10 dakikalık pişirme süresine izin verin. Kuru üzüm sevmiyorsanız, onları dışarıda bırakabilirsiniz.

 • 4 yumurta
 • 60 gram şeker
 • 16 gr vanilya şekeri
 • 500ml süt
 • 240 gram un
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 50 gram kuru üzüm
 • servis için tuz, pudra şekeri
 1. Fırını 220°C’ye ısıtın ve yumurtaları ayırın. Yumurta aklarını şekerle sertleşene kadar çırpın.
 2. Büyük bir kapta dört yumurta sarısını, vanilya şekerini, sütü, unu ve bir tutam tuzu birleştirin ve pürüzsüz bir hamur elde edene kadar karıştırın. Ardından çırpılmış yumurta aklarını dikkatlice ekleyin.
 3. Tereyağını fırına dayanıklı bir tavada orta-yüksek ateşte eritin ve hamuru ekleyin. Yüzeyi düzleştirin, istenirse kuru üzüm serpin ve 3 ila 5 dakika pişirin.
 4. Daha sonra tavayı ocaktan alın ve 220 °C’deki fırına Kaiserschmarrn altın rengi kahverengi olana kadar 10 ila 15 dakika koyun. Bu, her şeyi kurutmadan güzelce pişirecektir.
 5. Son olarak hamurdan iki çatal yardımıyla düzensiz parçalar koparın ve üzerine pudra şekeri serpilmiş servis tabağına alın.
Kaiserschmarrn için bu tarif geliyor itibaren pişirme uygulaması “Mutfak Hikayeleri”. Şefler, videolarını sadece t-online’a sunuyor – yemek pişirmeyi ve pişirmeyi çocuk oyuncağı haline getiriyor.


Kaiserschmarrn: Bu şey bir tabu


Uzmanlar Kaiserschmarrn’ı dakikada hazırlar, çünkü hamur işi her zaman taze ve mükemmel pişmiş olmalıdır. Isınmak tabudur. Bu yüzden bir Kaiserschmarrn hazırlayamazsınız. Tazelikten beslenir, çırpılmış yumurta kadar az ısıtabilirsiniz.

Kaiserschmarrn: Birkaç basit adımla özellikle yumuşak hale gelir.
Kaiserschmarrn: Birkaç basit adımla özellikle yumuşak hale gelir.

Kaiserschmarrn: Birkaç basit adımla özellikle yumuşak hale gelir. (Kaynak: Lilechka75/getty-images-pictures)

Schmarrn, pürüzsüz hamura dikkatlice katladığınız, ayrı olarak çırpılmış yumurta akı ile ekstra kabarık hale getirilir. Ancak çırpılmış yumurta akları çok fazla karıştırılmamalıdır. Bazıları ayrıca daha havadar hale getirmek için hamura soda suyu veya biraz kabartma tozu ekler.


Profesyoneller, Kaiserschmarrn’larını ocakta düşük ısıda alt tarafı hafifçe kızarana kadar önceden pişirir. Sonra fırına koyun. Çünkü ocakta çok fazla alt ısı olur ve yumurta akı kabarmaz.


Hurda fırından çıktıktan sonra en önemli kısım gelir: onu yırtmak. Parçalayın ama çöpü ezmeyin. Bu nedenle tahta spatula veya kaşık yerine iki çatal kullanılması tavsiye edilir.


Karamelize Kaiserschmarrn


Kaiserschmarrn’ı karamelize ederken bile kesinlikle en sonunda yırtmalısınız. Fırında 10-15 dakika pişmesi gerekiyor. Ancak o zaman ocakta üzerine tereyağ ve şekeri çıkarıp karamelize edin ve sadece yırtın. Güzel kabuğunu bu şekilde alıyor.


Bu Kaiserschmarrn ile iyi gider

Kaiserschmarrn: Kayısı kavurma makinelerinin yanında tadı güzel oluyor.
Kaiserschmarrn: Kayısı kavurma makinelerinin yanında tadı güzel oluyor.

Kaiserschmarrn: Kayısı kavurma makinelerinin yanında tadı güzel oluyor. (Kaynak: Eisenhut & Mayer/Brandstätter/dpa-tmn-pictures)

Orijinal tarif yalnızca birkaç temel bileşen gerektirir, ancak kendinizinkini yaratmaktan çekinmeyin. Kuru üzümleri rom ve şeker şurubuna koyun, daha da sulu olacaklar.


Dilerseniz Kaiserschmarrn’ı taze çilek, reçel veya akçaağaç şurubu gibi garnitürlerle servis edebilirsiniz. Güçlü bir aroması ve asiditesi olan bir meyve de iyi gider: bir erik kompostosu bir klasiktir. Ancak kayısı veya vişne kompostosu da işe yarar.


Kaiserschmarrn’ı çevreleyen birçok efsane var.


Kaiserschmarrn’ın ünlü olması biraz zaman aldı. Başlangıçta Schmarrn, domuz yağı için Schmer’den türetilen bir kırsal köylü yemeğiydi. Doyurucu yemek esas olarak oduncular veya dağ mandıraları tarafından açık ateşte hazırlanır ve onlara uzun bir iş günü için güç verirdi. Hamur işi, ancak şeker orada yolunu bulduğunda orta sınıf, şehir mutfağında sosyal olarak kabul edilebilir hale geldi. O sırada kabarması için çırpılmış yumurta akı, tatlılığı için şeker ve kuru üzüm, erimesi için tereyağı eklendi.


1850 civarında, rafine edilmiş versiyona ilk olarak Kaiserschmarrn adı verildi. Belki de diğer birçok saçma efsane gibi kanıtlanamayan genç İmparator Franz Joseph’e bir saygı duruşu olarak. Bir versiyona göre, mahkeme şefi gözleme kıvamını tam olarak alamadı ve hamur pişirirken yırtıldı. İmparatoriçe Sisi daha sonra yemeği reddetti. Ancak imparator bunu şu sözlerle denedi: “Bana sadece çöpü verecek”.