işte böyle doğru yorumluyorsun

Emel

Global Mod
Global ModBir kedinin acı çekmesi genellikle çok geç olmuştur. Bununla birlikte, hayvanın yüzüne dikkatli bir bakış, nasıl olduğu hakkında bilgi verebilir.


Hayvan ev arkadaşlarımız acı çekerse, sahipler olarak bize de yük olabilir. Acı çektiklerinde bize söyleyemedikleri için onları dikkatle izlemeli ve herhangi bir belirtiyi doğru yorumlamalıyız.


Doğaları gereği, kediler grup içinde hayatta kalabilmek ve potansiyel düşmanlar tarafından kolay bir av olarak görülmemek için acıyı çevrelerinden olabildiğince uzun süre saklamaya çalışırlar. Kedi severlerin zamanında hareket etmesini zorlaştıran bir hayatta kalma içgüdüsü. En kötü durumda, acı ancak çok geç olduğunda fark edilir ve yalnızca ağrı kesici önlemler alınabilir.


Bilimsel ölçek yönlendirme sağlar


Erken teşhisi kolaylaştırmak için, Kanada Veteriner Fakültesi, Montreal Üniversitesi’nden bir bilim insanı ekibi Feline Face Scale’i geliştirdi. Bu, kedilerde yüzün ağrısını derecelendirmek için bir ölçektir.


Küçük hayvanlarda ağrı yönetimi için bir araç olarak, kedi sahiplerinin ve veteriner hekimlerin yüz ifadesindeki bir değişikliğe dayalı olarak akut ağrıyı hızlı bir şekilde tanımlamasına yardımcı olmalıdır.


Beş temel özellik


Bilim adamları, ağrısı olan ve olmayan kedileri incelerken, video görüntülerini analiz ederek eylem birimleri olarak bilinen beş temel özellikte değişiklik gözlemlediler:

  • kulakların konumu
  • göz köşesinin daralması
  • namlu gerginliği
  • bıyıkların konumu
  • kafa duruşu
Kedinin acı çekip çekmediğini anlamak için, bu özelliklerin her birini yaklaşık 30 saniyelik bir gözlem süresi boyunca sıfırdan ikiye kadar derecelendirin. Sıfır puan, özelliğin mevcut olmadığı anlamına gelir. Küçük değişiklikler olması durumunda, bir değerini atayın. Bir özellik açıkça mevcutsa iki değeri ile kodlanır.


Puan ne kadar yüksek olursa, hayvanın acı çekme olasılığı o kadar yüksektir. O halde veterinere gitme zamanı! Farklı durumlar aşağıdaki resimde de görülebilir: Sağdaki hayvan acı çekerken soldaki kedi büyük olasılıkla iyi durumda.


işaretleri doğru yorumlamak


Ölçeğe göre, sağlıklı kediler ileri dönük kulaklar, açık gözler, yuvarlak ağız, kıvrık bıyıklar ve dik bir baş duruşu ile karakterize edilir. Ağrı belirtileri ise kulakların pozisyonunun düzleşmesi, kapalı gözler, ağzın oval şekli, düz bıyıklar ve başın aşağı pozisyonudur.


Ek olarak, gözlemlerin doğruluğunu artırmak için araştırma ekibi bir eğitim kılavuzu oluşturmuş ve bunu web sitelerinde ücretsiz olarak kullanıma sunmuştur.