Hangi federal eyaletlerde aslında resmi tatildir?

Emel

Global Mod
Global ModCaspar, Melchior ve Balthasar: Birçoğu Üç Kral’ın kimliğini bildiklerini düşünüyor. Ama onlar gerçekte kimdi? Ve Katolik Kilisesi 6 Ocak’ta tam olarak neyi kutluyor?

Bir bakışta en önemli şeyler

6 Ocak, Epifani’dir. Bu tarihte Katolik Kilisesi, Epifani bayramını kutlar. Önemli yüksek festival, üç kral Caspar, Melchior ve Balthasar’ın çocuk İsa’ya saygısını anıyor.


6 Ocak: Epifani


Doğu Kilisesi, İsa’nın doğumunu 25 Aralık’ta değil, 6 Ocak’ta kutlar. Bu nedenle tatile Epifani, Rab’bin görünüşünün bayramı veya “Büyük Yeni Yıl” da denir. Sadece Orta Çağ’dan beri Üç Kralın gelişi 6 Ocak’ta kutlanmaktadır.


Epifani: Katolik bayram günü


Ocak tatili, Noel hikayesine göre Yahudilerin yeni doğan Kralı İsa’ya tapınmak için bir yıldızın rehberliğinde Beytüllahim’e giden Magi’ye adanmıştır.


Daha sonra Üç Kral Caspar, Melchior ve Balthasar olarak anılan bilge adamlar, çocuğa hediye olarak altın, tütsü ve mür verdiler. Bilge adamların İsa’ya tapınması, Katolik Kilisesi tarafından İsa’nın kutsallığının ve dolayısıyla Rab’bin ortaya çıkışının bir tezahürü olarak kutlanır.


Epifani hangi federal eyaletlerde resmi tatildir?


6 Ocak’ta Epiphany hala Bavyera, Baden-Württemberg ve Saksonya-Anhalt resmi tatil. Avusturyalılar da bu gün özgür. Almanya’daki diğer tüm federal eyaletlerde ise 6 Ocak normal bir gün.


Üç kral gerçekte kimdi?


Üç Bilge Adam’ın hikayesine daha yakından bakan herkes, bilge adamlar hakkında bildiğimizi sandığımız şeylerin çoğunun İncil’deki Matta İncili’ndeki orijinal Noel hikayesinde yer almadığını ve ancak daha sonra ortaya çıktığını fark etmelidir. Yüzyıllar eklendi.


Matta İncili: Doğudan Büyücüler


Matta İncili’ndeki Noel hikayesi, Üç Kral’ın Hıristiyan bayramının temelini oluşturur. Hikaye, doğudan Yahudilerin yeni doğan kralına saygılarını sunmak için Beytüllahim’e gelen büyücüleri anlatıyor. Diyor ki: “İsa, Kral Herod zamanında Yahudiye Beytlehem’de doğduğunda, astrologlar – sihirbazlar – doğudan Kudüs’e geldiler ve sordular: Yahudilerin yeni doğan kralı nerede?”


Sihirbazlar hediye olarak altın, tütsü ve mür getirdiler. Bununla birlikte, Noel hikayesi sihirbazların bilge krallar olup olmadığını ve tam olarak kaç tane olduklarını belirtmez.


Geleneğe göre, Üç Kralın kemikleri Köln Katedrali’ndeki altın bir tapınakta yatıyor. Kemikler, Orta Çağ’ın en değerli kalıntıları arasındadır – başlangıçta Milano Katedrali’ndeydiler, ancak 1162’de Köln’e geldiler. 6 Ocak’ta türbe açılacak ve ziyaretçiler kemikleri görebilecek.


Üç Kral hikayesinin kökeni


MS 3. yüzyılda kilise yazarı Tertullian, sihirbazların altın, tütsü ve mür hediyelerinden üç kral olduğunu yorumladı. Üç kral ilk olarak 500 yılı civarında isimlendirildi.


İsa’nın Ermenice bir çocukluk hikayesi, İran’dan Melkan, Hindistan’dan Gaspar ve Arabistan’dan Baltassar’dan bahseder. Dokuzuncu yüzyılda bunlar Caspar, Melchior ve Balthasar olarak yeniden yorumlandı ve Melchior o zamandan beri siyah ve üç kralın en soylusu olarak kabul edildi. Ek olarak, üç adam o zamanlar bilinen Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarını sembolize etmelidir.