Güneş koruma faktörü: Buna dikkat etmelisiniz

Emel

Global Mod
Global ModÇoğu güneş kreminde güneş koruma faktörü için bir sayı bulacaksınız. Bunun ne anlama geldiğini ve ideal bronzlaşma sürenizi nasıl belirleyeceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.


Uygun bir güneş koruma faktörü, yalnızca cildi UV hasarına karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda erken cilt yaşlanmasını da önler. Bu nedenle tüm yıl boyunca güneş kremi veya SPF’li cilt bakımı kullanmalısınız. Ancak hangi güneş koruma faktörünün sizin için doğru olduğunu nasıl bilebilirsiniz? Ve nasıl doğru bir şekilde uygularsınız?


SPF nedir?


Güneş koruma faktörü (kısaltılmış SPF), güneş yanığı olmadan güneşte ne kadar süre kalabileceğinizi gösterir. O da genellikle SPF’lidir, bu nedenle Güneş koruma faktörü, kısaltılmış. SPF’nin arkasındaki sayılar, koruma düzeyini gösterir ve aşağıdaki anlama gelir:

  • SPF 6 ila 10: temel
  • SPF 15 ila 20: Orta
  • SPF 30 ila 50: Yüksek
  • SPF 50+: Çok yüksek
Açık cilt tipi, yüksek veya çok yüksek bir güneş koruma faktörü kullanmalıdır. Daha koyu cilt tipleri bile, özellikle uzun süre güneşte kalacaksanız, en az orta düzeyde koruma seçmelidir.


Hangi UV filtreleri var?


Güneş kremleri, güneşin UV ışınlarına karşı filtreler içerir. UV-A ve UV-B ışınları arasında bir ayrım yapılır. UV-B ışınları, çok uzun süre güneşlenirseniz bronzlaşmanıza ve hatta yanmanıza neden olan şeydir. UV-A ışınları cildinizin daha hızlı yaşlanmasına neden olur, yaşlılık lekelerine neden olabilir ve en kötü durumda cilt kanserine yol açabilir. Bu nedenle iyi bir güneş kremi hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlamalıdır.


Güneşte ne kadar kalmalı?


Ne kadar çabuk güneş yanığı alacağınız cilt tipinize bağlıdır. Çünkü cildin pigmentasyonu zaten belli bir miktarda güneş korumasını temsil ediyor. Pigmentasyon ne kadar kuvvetli yani cilt tipi ne kadar koyu ise cildin güneşten korunma süresi o kadar uzun olur.


Güneşte ne kadar süre zarar görmeden kalabileceğinizi hesaplamak için öncelikle cilt tipinize göre kendinizi koruma sürenizi belirleyin:

  • Cilt tipi 1 (İskandinav tipi): 3 ila 10 dakika
  • Cilt tipi 2 (Kelt tipi): 10 ila 20 dakika
  • Cilt tipi 3 (orta tip): 20 ila 30 dakika
  • Cilt tipi 4 (Akdeniz tipi): 45 ila 60 dakika
  • Cilt tipi 5 (koyu tip): 60 ila 90 dakika
  • Cilt tipi 6 (siyah tip): 90 dakikadan uzun
Ardından, güneşte ne kadar süre kalabileceğinizi hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz:


Güneş kreminin SPF’si x kendini koruma süresi = dakika cinsinden maksimum güneşlenme süresi.


Yani SPF 30 güneş koruyucu kullanıyorsanız ve cilt tipi 2 iseniz, formüle göre 600 dakikadan (SPF 30 x 20 dakika), yani 10 saatten fazla güneşte kalmamalısınız. Ancak Federal Radyasyondan Korunma Bakanlığı, maksimum kullanım süresinin yalnızca yüzde 60’ının kullanılmasını tavsiye ediyor. Ayrıca, korumayı sürdürmek için düzenli olarak yeniden uygulamayı unutmayın.