Eğimli kapakları bu şekilde çok kolay açarsınız

Emel

Global Mod
Global Mod
Bazen bir cam kavanoz ne kadar güç kullanırsanız kullanın açılmıyor. Ancak birkaç ipucu ile her kilidi kırabilirsiniz.


Vidalı kapaklar bazen ne kadar çevirirseniz çevirin bir milimetre hareket etmez. Ancak doğru teknikle açmak çok kolaydır ve şarap şişelerinin bile mantarı tirbuşon olmadan açılabilir.


Biraz açık eğimli kapaklar


Şişe kapaklarını çıkarmak her zaman kolay değildir. Bazen o kadar bükülür ki, gevşetmeye çalışırken elleriniz acır. Ancak bu durumda şişeyi çok kolay açmanıza yardımcı olacak faydalı ipuçları var.


Örneğin bir fındıkkıran çok iyi hizmetler sunuyor. Çünkü daha uzun kol, kilide önemli ölçüde daha fazla kuvvet uygulamanıza izin verir. Ek olarak, pensenin yivleri kapağın yivleri ile eğilir ve iyi bir tutuş sağlar.

Su şişesi: Bazı kapaklar çok sıkıdır.
Su şişesi: Bazı kapaklar çok sıkıdır.

Su şişesi: Bazı kapaklar çok sıkıdır. (Kaynak: imagebroker/imago-images-pictures)

Elinizde fındık kıracağı yoksa alternatif olarak (nemli) bir mutfak havlusu veya lastik bir ev eldiveni kullanabilirsiniz. Bu yardımcılar ayrıca vidalı kapakta daha sıkı bir tutuş sağlar.


Açık kavanozlar


Cam kavanozlar ve süt şişeleri de vakumları nedeniyle genellikle zor açılır. Ayrıca, salatalık veya pancar kavanozları gibi kavanozlar genellikle oldukça büyük olduğundan, özellikle küçük ellerin vidalı kapağı düzgün bir şekilde kavraması zordur. O zaman birkaç seçenek var.


Camı ters çevirin ve avucunuzun içi ile dibine vurun. Çoğu durumda, kapak daha sonra kolayca çıkarılabilir. Bunun nedeni, içeriğin kapağa çarpması ve hafifçe şişmesine neden olmasıdır. Bu, camın içine biraz hava alır ve vakum azalır.

Cam kavanoz: Bazen sadece bir aletle açılabilir.
Cam kavanoz: Bazen sadece bir aletle açılabilir.

Cam kavanoz: Bazen sadece bir aletle açılabilir. (Kaynak: Radist/getty-images-pictures)

Bu işe yaramazsa, bir çay kaşığı veya çatalın ucuyla kapakla kavanoz arasına bir şey sokmayı deneyebilirsiniz. O zaman bile hava camın içine akar ve kapağın açılması daha kolaydır. Çok dar kapaklar için yuvarlak uçlu bir bıçak da iyi bir iş çıkarabilir. Ancak, kaymamaya ve kendinizi yaralamamaya dikkat edin.


İpucu: Şarabı tirbuşon olmadan açın


Elinizde tirbuşon olmasa bile şarap şişelerini açmak için kullanabileceğiniz bir numara da var. Mantarı şişeden çıkarmak sabır ve düz ayakkabı gerektirir. Şişeyi topuk bölgesine yerleştirin. Şimdi ikisini de sıkıca tutun ve ayakkabıyı şişeyle yatay olarak duvar gibi pürüzsüz bir yüzeye vurmaya başlayın.


Şişeyi kırmamak için çok sert vurmayın, ancak yine de şarabın her vuruşta mantara yeterince sekmesi için yeterli. Bu, siz basitçe çevirene kadar parça parça dışarı itilir. Ama dediğim gibi: şarabın tadını çıkarabilmeniz için birkaç vuruş yapmanız gerekiyor.