Dünyanın en uzun yüzme maratonu İskenderun’da

DeSouza

New member
AJANSSPOR – HABER

Hatay Valiliği, Kıyı Güvenlik, İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü katkılarıyla Boğaziçi Olimpik Yüzme Kulübü ile Yüzme Federasyonunun ortaklaşa düzenlediği dünyanın en uzun yüzme maratonunu gelenekselleşiyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen Yumurtalık-İskenderun ortası oluşturulan parkurda iki atletin katıldığı 39 kilometrelik yüzme maratonun ikincisi 22 Ekim Günü gerçekleştiriliyor.


4 maraton bulunuyor

Boğaziçi Olimpik Yüzme Kulübü Lideri Ahmet Selami Vanlı, İskenderun org.’a yaptığı açıklamada “Türkiye genelinde düzenlediğimiz 4 maraton bulunuyor. İstanbul Büyükçekmece maratonu 5 km, Mudanya Körfezi Bursa’da 12 km, Kabatepe-Gökçeada ortası 27 km ve İskenderun Körfezi maratonu 39 km. Yumurtalık’tan başlayıp İskenderun’da tamamlanacak olan 39 kilometrelik bir yüzme maratonu tertip edeceğiz 22 Ekim Cumartesi günü. Geçen sene 23 Ekimde iki atletimiz yüzmüştü, bu sene ikincisi, önümüzdeki senelerda da gelenekselleşerek ve memleketler arası iştirake açılarak devam edecektir” dedi.


Dünyanın en uzun maratonu

Bu müsabakayı tertip etmekteki maksatlarının dünyada benzerleri olan ultra maratonlara nazire yapmak ve rekabet etmek olduğunu söz eden Lideri Ahmet Selami Vanlı “İtalya’da Napoli Capri adası ortası 36 km. Yunanistan’da Kalamata maratonu 30 km., İngiltere Fransa ortası Manş Denizi maratonu 35 km üzere uzaklıkların daha uzununu kendi ülkemizde tescil etmiş vaziyetteyiz. Herkes kendi ülkesinin bayrağını yükseltiyor. Biz de fazlaca daha hoş bir ülkenin mensupları olarak kendi ülkemizin bayrağını yüceltmeye çalışıyoruz. Bu dört maratonu da yüzen atlet en sonunda dört dörtlük bir yüzücü olarak tescil edeceğiz ve kendisini plaketle onurlandıracağız” diye konuştu.


Hem Türkiye’de yüzme sporunda farkındalık yaratmak tıpkı vakitte açık deniz yüzme maratonları konusunda ülkeyi dünyada birinci lige çıkarma çaba ve eforu içerisinde olduklarının altını çizen Lider Vanlı “Bu maratonları biz tertip ediyoruz. Şu da unutulmasın devletimizin yaygın, geniş imkanları ve dayanağıyla bu yarışları yapıyoruz. Yüzme Federasyonumuz, valilik, Kaymakamlık, İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Kıyı Güvenlik Komutanlığımız, Deniz Polisi, sıhhat, emniyet üniteleri, herkes bu mümtaz projeye takviye veriyor. Dayanak veren, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” biçiminde konuştu.