Deutscher neden Zürih’e taşındığını açıklıyor

Emel

Global Mod
Global Mod
Alman göçmenlerin çoğu İsviçre’ye çekiliyor. Adımı atan biri bize motivasyonlarının ne olduğunu ve burada neyin farklı olduğunu anlatıyor.

Almanlar anavatanlarını terk ettiklerinde Akdeniz’e ve güneşe yönelirler; en azından klişe budur. Ancak Federal İstatistik Ofisi’nin şimdi açıkladığı gibi gerçek farklı. 2022’nin başında neredeyse 311.300 Alman vatandaşının ana ikametgahı İsviçre’deydi. Ayrıca komşu ülkemizde 2021 yılında 7.940 Alman vatandaşının vatandaşlığa alındığı kaydedildi. İsviçre, Almanların bir numaralı göç noktasıdır.

Peki tarafsız, çok etnikli bir devlette yaşama özlemi nereden geliyor? Maddi sebepler mi? politik mi? Yoksa yaşam kalitesi evde olduğundan çok daha mı iyi? t-online, Zürih’te yeni bir yuva bulan göçmen Attila Albert ile konuştu.

t-online: Bay Albert, ne kadar süredir İsviçre’de yaşıyorsunuz ve sizi oraya taşınmaya iten şey neydi?

Atlia Albert:
: On yıldır Zürih’te yaşıyorum ve yakın zamanda vatandaşlığa kabul için başvurdum. 2013 yılında iş teklifi aldığım için göç ettim. İlk işimde dört yıl çalıştım ama daha sonra da devam ettim.

Neredeyse 311.000 Alman’ın ana ikametgahı İsviçre’de bulunuyor. Bu nedenle ülke, Almanların göç ettiği bir numaralı ülkedir. Motivasyonları hakkında ne düşünüyorsunuz?

İstatistikler, göç dalgalarının kendi ülkedeki ekonomik durumla bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle birçok göçmenin İsviçre’de daha iyi kariyer fırsatları bulduğu ve daha yüksek gelir elde edebileceği varsayılabilir. Ama sonuçta İsviçre’yi bu kadar çekici kılan şey elbette ki bu karışım: Almanya’ya coğrafi yakınlık, Almanca konuşulması, yeni bir dil öğrenmenize gerek olmaması ve aynı kültürde kalmanız.

Kârlı gelir tam olarak ne anlama geliyor?

Zürih’te ortalama aylık brüt ücret 8.380 avroya denk geliyor ve bunun ortalama yüzde 15’i vergiden düşülebilir. Geriye net 6.370 Euro kalıyor ve bunun sağlık sigortası priminin hâlâ ödenmesi gerekiyor. Bu, gelirden bağımsız olarak ayda 250 ile 300 avro arasında bir rakam. İsviçre’de yaşamanın genel maliyeti Almanya’dakinden daha yüksektir, ancak genel olarak ayda kalanlar çoğu insan için bir iyileşmedir.

(Kaynak: Stacey Ramsey)

Çok fazla Alman’ın bu adımı atmaya cesaret edememesi neredeyse şaşırtıcı.

Aslında başka bir ülkeye taşınmak büyük bir adımdır. Ailenizi, akrabalarınızı ve arkadaşlarınızı, gelenekleriyle tanıdığınız vatanınızı terk ediyorsunuz ve her şeye yeniden başlamak zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca geri dönen birçok Alman da tanıyorum.

Geri dönenler neden başarısız oldu?

Genellikle onları İsviçre’ye getiren ilk iş sözleşmesinin süresi dolduğunda ayrılırlar. O halde, bir yabancı olarak, çok daha iyi bağlantılara sahip olan yerel halkla yerel olarak rekabet ederken yeni bir şey bulmak kolay değildir. Çoğu zaman göçmenler İsviçre’yi hiçbir zaman gerçek anlamda tanımamışlardır; ülke hakkında bilgi sahibi olma, yerel katılım, yakın arkadaşlar.

Entegrasyon zor mu?

Kişisel olarak İsviçrelilerin düşünceliliğine ve yüksek düzeydeki sosyal zekalarına ve aynı zamanda bağımsız olma isteklerine hayranım. Almanya ile karşılaştırıldığında üslup çok daha otoriter, başkalarının sürekli azarlarını duymuyorsunuz. Aynı zamanda, daha dikkatli dinlemeyi de öğrenmelisiniz çünkü iş yerindeki dilekler veya eleştiriler gibi birçok şey daha incelikli bir şekilde ifade edilir. Gururlu vatanseverliği de seviyorum, evimizin balkonunda da büyük bir İsviçre bayrağı var.

İsviçre Almancası ile Standart Almanca arasındaki fark ne kadar büyük ve sorun yaratır mı?

Her İsviçreli kendi yerel lehçesini konuşur ve ilk önce onu dinlemeniz gerekir. Yüksek Almanca yalnızca yazılı olarak kullanılır ve yalnızca istisnai durumlarda konuşulur. Lehçeyi anlıyorum ama Yüksek Almancayı kendim konuşuyorum. Saksonya’da doğduğum için bazen biraz duyabiliyorsunuz. İsviçreliler ise bölgesel kültürlere ve lehçelere oldukça değer veriyor ve işliyor.