Demiryolu projesi: daha fazla güzergah ve bağlantı

Emel

Global Mod
Global ModTren yolculuğu, iklim krizi zamanlarında yeniden canlanma yaşıyor. Bir AB pilot projesi artık demiryolu seyahati için daha da fazla seçenek sunmalıdır.


Bir pilot projenin parçası olarak, trenler gelecekte birkaç AB ülkesi arasında daha hızlı ve daha sık çalışacak. AB Komisyonu’na göre proje, Almanya’yı diğer AB ülkelerine bağlayan birkaç bağlantı da dahil olmak üzere yeni veya geliştirilmiş test bağlantıları içeriyor.


Komisyon’un Salı günü Brüksel’de yaptığı duyuruya göre, gelecekte yolcular Almanya’dan İskandinav ülkelerine daha sık seyahat edebilecek. Edinilen bilgiye göre ilk bağlantılar yaz aylarında başlayacak, diğerleri de adım adım takip edilecek.


Avrupa içinde daha fazla gece treni ve bağlantı


Örneğin proje kapsamında yeni bir gece treni Stockholm, Kopenhag ve Berlin’i birbirine bağlayacak. Ayrıca yeni bir Flixtrain bağlantısı, gelecekte insanları Leipzig’den Berlin ve Kopenhag üzerinden Stockholm’e getirecek. Edinilen bilgiye göre, Prag’dan Berlin üzerinden Kopenhag’a yeni bir bağlantının yanı sıra Hamburg’dan Göteborg’a bir günlük tren de planlanıyor.


Bir test bağlantısı ayrıca insanları Münih’ten Zürih’e ve Münih’ten Viyana üzerinden Budapeşte’ye götürür. Buna göre, yolcular ayrıca Roma’dan Münih’e ve Milano’dan Münih’e yeni bir bağlantı için sabırsızlıkla bekleyebilirler.


Yeni gece trenleri de Paris, Milano ve Venedik ile Amsterdam ve Barselona arasında çalışacak. Yeni bağlantılar da planlanıyor – örneğin Lizbon, A Coruña ve Madrid arasında ve Katalonya ile Güney Fransa arasında. AB Komisyonu’na göre projeler, devlet ve özel demiryolu şirketleriyle birlikte uygulanacak.