Daha sağlıklı olan nedir? Satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Emel

Global Mod
Global ModTereyağı severler aromayı övüyor, margarin sevenler sağlıklı yağlara yemin ediyor. Ama hangisi gerçekten daha sağlıklı: hayvansal ürün mü yoksa bitki ürünü mü?


Tereyağı inek sütü veya süt yağından yapılırken, margarin ağırlıklı olarak kolza tohumu, zeytin, keten tohumu, soya fasulyesi ve ayçiçek yağı gibi bitkisel yağları kullanır.


Margarin: Üretim sırasında sağlığa zararlı maddeler üretilebilir.


Alman Beslenme Derneği’ne (DGE) göre margarin, tereyağından daha uygun bir yağ asidi profiline sahiptir. Öte yandan hayvansal yağlar, kandaki kolesterol seviyelerini artıran ve bu nedenle oldukça sağlıksız kabul edilen doymuş yağ asitleri içeriği yüksektir.


Ancak bitkisel yağlar süt yağlarından daha sağlıklı olsa da, margarin her zaman doğru seçim değildir: Bazıları yüksek düzeyde doymuş yağ oranı yüksek olan hindistancevizi yağı ve hurma yağı içerir. Ayrıca bitkisel yağların üretim esnasında rafinasyonu sırasında da kirleticiler oluşabilmektedir. Bu, “Öko-Test” dergisi tarafından yapılan bir araştırma ile de gösterilmiştir: Laboratuvar, 20 bitkisel margarinin tamamında doymuş mineral yağ hidrokarbonları (MOSH) tespit etti.


Ek olarak, margarinler bitkisel yağlara ek olarak su, tuz, ekşi peynir altı suyu, yoğurt, yağsız süt, emülgatörler, koruyucular, sitrik asit, tatlandırıcılar ve renklendirici madde beta-karoten dahil olmak üzere bir dizi başka bileşen içerebilir. Bazı margarinler ayrıca ilave sentetik vitaminler içerir.


Tereyağı daha az katkı maddesi içerir


Tereyağı ise sadece su, tuz, sarı beta-karoten ve laktik asit bakterileri içerebilir. İneklerin refahına destek olmak istiyorsanız “mera yetiştiriciliğinden” notu ile tereyağı almalısınız.


Margarin: tereyağı için rekabet


Ancak margarin, tereyağı için gerçek bir rakip olabilir. Sağlık için daha faydalı olan ve genellikle çok daha ucuz olan yağlar içerir. Ancak alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır:

  • Organik kaliteyi seçerseniz, pestisit kalıntılarından kaçınabilirsiniz.
  • Mümkün olan en yüksek oranda doğal, soğuk sıkım (yerli) yağ içeren margarinler, rafine edilmiş olanlardan daha fazla omega-3 yağ asidi içerir.
  • İçindekiler listesine bakıldığında, hangi katkı maddelerinin eklendiği ortaya çıkar. Burada diğer ürünlerle karşılaştırma yapmakta fayda var. DGE, kan lipid seviyeleri yüksek olan kişilere özellikle tereyağı yerine çoklu doymamış yağ asitleri içeriği yüksek margarin kullanmalarını tavsiye eder.
Ekmeğin üzerine her zaman ince margarin ve tereyağı


Beslenme uzmanları, tereyağı ve margarin arasında daha sık geçiş yapılmasını ve genellikle ikisini de ölçülü tüketmeyi ve ekmeğe ince bir şekilde sürmeyi tavsiye ediyor. Çünkü yağın cinsi kadar miktarı da önemlidir: DGE’ye göre günlük enerjinin yüzde 30’undan fazlasını yağ şeklinde içermemelidir.


Bununla birlikte, yağ içeriğinde farklılıklar vardır: Tereyağı ve tam yağlı margarin yaklaşık yüzde 80 oranında yağ içerir ve 100 gramda yaklaşık 700 kalori içerirken, su açısından zengin az yağlı margarinler yalnızca yüzde 40 civarında yağ ve 100 gramda yaklaşık 400 kalori içerir. gram.