Çok soğuk, çok tuzlu, çok kanlı? Yemeğinizden gerçekten şikayet edebileceğiniz zaman

Emel

Global Mod
Global ModBir restoranda yemek yemek pahalıdır ve birçokları için özel bir olaydır. Ancak yemeğin tadı güzel değilse veya soğuksa, neşe hüsrana dönüşebilir. Restoran ziyaretçileri hangi haklara sahiptir?

Bir bakışta en önemli şeyler

Mideniz guruldayarak sipariş ettiğiniz yemeği beklersiniz. Sonunda önünüzde durduğunda ve ilk ısırığı aldığınızda, tadı güzel olmadığını fark edersiniz. Elbette bazı eksiklikleri kendiniz kolayca giderebilirsiniz – örneğin, tuz ve karabiber ekleyin. Ancak bazı rahatsızlıklar çözülemez: çok fazla tuz – veya genellikle çok fazla çeşni, sert et, soğuk yiyecek. Bu faktörler yemeğin lezzetini o kadar etkiliyor ki, keyifli yemek yemek artık mümkün değil. Restoran müdavimleri hangi sakıncaları kabul etmek zorunda değildir?


Konuklar nelerden şikayet edebilir?


Verbraucherzentrale Nordrhein-Westfalen (NRW) eV, yiyecek ve içeceklerin hem kalitesinin hem de hazırlanmasının kusursuz olması gerektiğini beyan eder. Tüketici savunucularına göre “Küflü peynir veya ekşimiş yağlı salata gibi bozulmuş yiyeceklerden şikayet edebilirsiniz ve şikayet etmelisiniz”. “Ayrıca neredeyse çiğ makarna, aşırı tuzlanmış balık veya soğuk bir çorba gibi alışılmadık her şeyden şikayet edebilirsiniz – gazpacho hariç.”


Restoran ziyaretçileri, sipariş ettikleri yemeklerin bileşimi veya hazırlanmasındaki hataları kabul etmek zorunda değiller. Örneğin balıkla birlikte maydanozlu patates sipariş ettiyseniz ancak kroket aldıysanız şikayet edebilirsiniz. Aynısı, bifteğiniz hala az bulunursa, ancak iyi pişmiş bir biftek sipariş ettiyseniz geçerlidir.


Mahkemede saç, cam kıymıkları veya tırtıl veya böcek gibi böcekler de şikayeti haklı çıkarır. Alman Otel ve Restoranlar Birliği hukuk uzmanı Jürgen Benad, t-online tarafından sorulduğunda, “yiyecek veya içecek menüdeki bilgilerle veya garsonun tavsiyesiyle uyuşmuyorsa” aynısı geçerlidir.


bilgi
Bu arada, kirli çatal-bıçak, tabak veya bardakları kabul etmek zorunda değilsiniz ve yenilerini temiz isteyebilirsiniz.


Şikayet ne zaman artık mümkün değildir?


Hukuk uzmanı, “Bir şikayet gerekçelendirilmelidir” diyor. “Burada bölgesel özellikler ve şirketler arasındaki farklılıklar dikkate alınmalı.”


Bir tutarsızlık fark ettiğiniz anda – yani yaklaşık üç ısırıktan sonra – yemek hakkında şikayette bulunmanız önemlidir. Benad, “Neredeyse yenmiş bir bifteğin tadına itiraz etmek pek inandırıcı değil ve bir azalmayı haklı çıkarmaz” diye onaylıyor. Yani tabak zaten boşsa, artık yiyeceklerden şikayet edemezsiniz.


Ancak: Salatanızda tırtıl veya çorbanızda yabancı cisim olduğunu yemeğin bitiminden kısa bir süre önce öğrenirseniz, yine de yemekten şikayet edebilirsiniz.Bir şikayette bulunurken, ev sahibinin daha uzlaşmacı bir şekilde tepki verme şansını artıracağı için konuklar mümkün olduğunca arkadaş canlısı olmalıdır.


Yiyecekle ilgili bir şikayetten sonra ne olur?


Servis elemanına, ev sahibine veya şefe yemekte bir sorun olduğunu bildirdiyseniz, kusur giderilmelidir: Örneğin, hala kanlı olan biftek iyice pişirilmelidir. Eşdeğer, kusursuz bir yemekle değiştirmek de mümkündür – et yanmışsa, çorba aşırı tuzluysa veya marul yaprakları lapa gibiyse. Benad, “Misafirin sonraki teslimatı hatasız yapma hakkı var” diyor. “Ev sahibinin ek ifa sağlaması mümkün ise misafirini memnun etmek için bunu da yapacaktır.”


Personel veya restoran sahibi kusuru gidermeyi reddederse veya bu mümkün değilse, yemek yemeye devam etmek istemiyorsanız, ücret size iade edilebilir. Aksi takdirde, yemek maliyeti azaltılabilir.


İçeceklerden şikayet edebilir miyim?


Yiyeceklerde olduğu gibi, içeceklerle ilgili şikayetler de nesnelliğe bağlıdır. Bariz bir kusur – mantarlı bir şarap, bardakta kir veya spritzerde yanlış meyve suyu – şikayet edilebilir. İçecekler – örneğin şarap – kendi zevkinize uymuyorsa, şikayette bulunmak zordur. Burada düzeltme talebinde bulunabilirsiniz, ancak bu konuda ısrar etmemelisiniz.