Çoğunluk günlük konularda yeni okul dersleri istiyor

Emel

Global Mod
Global Mod

Metin analizi ve eğri tartışması okullardaki müfredatın bir parçasıdır. Birçok yetişkin ayrıca beslenme gibi gündelik şeylerin daha fazla öğretildiğini görmek ister.

Çocukların eğitimi söz konusu olduğunda bilim, dil ve sanat önemlidir. Ayrıca müfredatta daha fazla günlük konu görmek isteyen sesler her zaman vardır.

İstenilen sağlık ve finans konuları

Federal Tüketici Örgütleri Birliği için Forsa’nın yaptığı bir ankete göre, yetişkinlerin çoğunluğu belirli tüketici sorunlarının okulda ele alınmasından yana. Yüzde 88’i çocukların ve gençlerin “beslenme ve sağlık” konularının okulda öğrenilmesinden yanaydı. Yüzde 85’i “para ve sigorta konusunun ele alınmasından yana”. Ankette ikinci sırada “Çevrenin korunması ve adil ticaret” (yüzde 82) ve “cep telefonu ve internet kullanımı” (yüzde 74) geldi.

Edinilen bilgiye göre sadece bu dört konu alanı özel olarak soruldu. Ankete katılanların yalnızca yüzde ikisi olumsuz olduklarını veya yanıt vermediklerini söyledi.

Günlük yaşam için çok az hazırlık

Ankete katılanların görüşüne göre (yüzde 81), çocukları ve gençleri günlük hayata hazırlamak için para ve sigortayla nasıl başa çıkılacağı konusunda henüz yeterli eğitim verilmedi. Tüketici danışma merkezi yönetim kurulu üyesi Ramona Pop, bunun şaşırtıcı olmadığını söyledi. “Mevcut fiyat krizinde finansal eğitim özellikle önemlidir.” Eğitim ve tüketiciyi koruma bakanlıklarından artık okullarda tüketici eğitimini teşvik etmeleri isteniyor.

Temsili anket için Forsa, 31 Ağustos ile 6 Eylül 2002 tarihleri arasında özel evlerde yaşayan 18 yaş ve üzeri Almanca konuşan kişilerle röportaj yaptı. Sonuçlar yalnızca Alman Basın Ajansı’na sunuldu.