Ceviz: Basit ve lezzetli tarifler

Emel

Global Mod
Global Mod

Ceviz hem tuzlu hem de tatlı yemeklere uygundur. İster vegan, ister salatada, ister fırında olsun, bu tariflerin tadı herkese çok yakışıyor.

Ceviz, yalnızca yüksek kaliteli yağlarıyla sağlıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda ince, ceviz aromasıyla da göz doldurur. Bu tariflerle cevizli salata, baharatlı cevizli makarna ve vegan cevizli fırınlanmış elma hazırlayabilirsiniz. Elbette ceviz mevsimine uygun olarak tarifleri birleştirebilir ve aromatik cevizi kullanarak üç çeşitten oluşan bir menü oluşturabilirsiniz.

Keçi peyniri ve balzamik soslu ceviz salatası

Bu lezzetli cevizli salata, ceviz, incir ve keçi peynirini klasik bir şekilde birleştiriyor.

2 porsiyon için malzemeler:

• 100 gr roket
  • 50 gr yarıya bölünmüş ceviz içi
  • 1 çubuk keçi peyniri
  • 8 adet kuru incir (yumuşak incir değil)
  • Balzamik krem
  • 3 yemek kaşığı orman balı
  • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Taze Biberiye
  • 2 yemek kaşığı balzamik sirke
  • biraz tuz, karabiber ve taze biberiye
  • 4 dilim baget
Adım adım hazırlık:

1. Roka salatasını iyice yıkayıp salata kasesine ekleyin.
  2. Sirkeyi 4 yemek kaşığı yağ ve 2 yemek kaşığı bal ile sos olarak karıştırın, salatayı bununla süsleyin ve tuz ve karabiberle tatlandırın.
  3. Kalan yağı bir tavada ısıtın ve birkaç taze biberiye yaprağını kızartın. Baget dilimlerini küpler halinde kesin ve cevizlerle birlikte çıtır çıtır olana kadar kızartın.
  4. Kuru incirleri ve keçi peynirini dilimler veya küpler halinde kesip salataya ekleyin. Üzerine biraz bal sürün ve son olarak krutonları yani ev yapımı ekmek küplerini ve biberiyeli ceviz tanelerini ekleyin.
Cevizli salata, çeşitli yemeklerin yanında garnitür olarak da kombinlenebilir.

Limonlu ve biberiyeli cevizli makarna

Bu tarif abartılı ve aromatiktir. Tam gövdeli fındıklar limonun tazeliğini harika bir şekilde tamamlıyor.

• 150 gr spagetti
  • 40 gr ceviz içi
  • 1 organik limon
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 10 yaprak taze biberiye
  • 3 yemek kaşığı krema
  • 30 gr rendelenmiş parmesan
  • tuz ve biber
Adım adım hazırlık:

1. Makarnayı tuzlu suda al dente oluncaya kadar pişirin.
  2. Tereyağını geniş bir tavada eritin ve aynı zamanda biberiyeyi ince şeritler halinde doğrayın.
  3. Limonun kabuğunu rendeleyin ve suyunu sıkın. Cevizleri irice doğrayın ve ardından kızartın. Aynı zamanda biberiye yapraklarını da tavaya ekleyin.
  4. Birkaç dakika sonra kremayı tavaya ekleyin ve ardından limon suyunun yarısını ve limon kabuğu rendesini ekleyin.
  5. Sosu biraz tuz ve karabiberle tatlandırın, her şeyi birkaç dakika kaynamaya bırakın ve ardından makarnayı biraz makarna suyuyla ekleyin.
Vegan cevizli pişmiş elma

Bu sağlıklı tatlının tadı güzeldir ve hazırlanması hızlı ve kolaydır.

• 2 büyük elma
  • 40 gr ceviz içi
  • 20 gr badem dilimleri
  • 20g kuru üzüm
  • 20 gr hurma şurubu
  • 4 tarih
  • 1 paket vanilya şekeri
  • 1/2 çay kaşığı tarçın
Adım adım hazırlık:

1. Elmaları temizleyin, çekirdeğini oyucuyla kesin ve pişirme kağıdıyla kaplı bir fırın tepsisine yerleştirin. Fırınınızı 175 derece fanlı ayarda önceden ısıtın.
  2. Diğer iç harç malzemelerini bir tencerede karıştırıp elmaların üzerine dökün.
  3. Pişmiş elmaları 20 ila 30 dakika pişirin.
Denemenin tadını çıkarın!