Bu yüzden çok sağlıklı – ama bu hatalardan kaçının

Emel

Global Mod
Global Mod
Bazıları için kahvaltı için içeriden bir ipucu: greyfurt. Ancak meyveler herkes için uygun değildir. Kim onlarsız yapmayı tercih eder?

Bir bakışta en önemli şeyler

Greyfurt – cennet elmalarının botanik adı “Citrus paradisi” dir – tadı tatlı, ekşi ve biraz acıdır. Tüm yıl boyunca mevcutturlar, ancak ana narenciye mevsimi Kasım’dan Mayıs’a kadardır. Meyve türü, meyvelerin ağaç üzerinde yoğun salkımlar halinde yetişmesinden dolayı bu adı almıştır.


Doğru greyfurt yiyin

Greyfurt: Etin meyveden kaşıkla çıkarılması kolaydır.
Greyfurt: Etin meyveden kaşıkla çıkarılması kolaydır.

Greyfurt: Etin meyveden kaşıkla çıkarılması kolaydır. (Kaynak: Olga Gagarova/getty-images-pictures)

Greyfurtlar özellikle kahvaltıda popülerdir: saf, meyve suyu veya yoğurt olarak sıkılmış. Örneğin portakaldan farklı olarak greyfurtu soymak zorunda değilsiniz çünkü turunçgil meyvesini yemenin en kolay yolu kaşık kullanmaktır:

 1. Greyfurtu ikiye bölün.
 2. Meyve dilimlerini bir bıçak yardımıyla dikkatlice birbirinden ayırın.
 3. Hamuru bir kaşıkla çıkarın.
 4. Biraz daha tatlı seviyorsanız, ete biraz şeker serpebilirsiniz.
Greyfurt suyu içmek istiyorsanız, meyveyi ikiye bölün ve limon sıkar gibi bir meyve sıkacağı ile suyunu sıkın. Greyfurtu yoğurtta veya meyve salatasında kullanmak istiyorsanız, meyveyi fileto haline getirmelisiniz:

 1. Greyfurtu ikiye bölün.
 2. Sadece eti görünecek şekilde kabuğu kesin.
 3. Eti zarlar boyunca bir bıçakla dikkatlice kesin.
 4. Şimdi filetolar çıkıyor.
Uç: Çok acı sevmiyorsanız greyfurt yerken hata yapmayın. Her zaman dış beyaz cildi tamamen çıkarın. Çünkü aksi takdirde ağızda uzun süre kalabilecek çok acı bir tat vardır.


Greyfurt ne kadar sağlıklı?

Greyfurt Ağacı: Meyveler ağaçta yoğun salkımlar halinde asılı durur.
Greyfurt Ağacı: Meyveler ağaçta yoğun salkımlar halinde asılı durur.

Greyfurt Ağacı: Meyveler ağaçta yoğun salkımlar halinde asılı durur. (Kaynak: vaeenma/getty-images-pictures)

Greyfurtlar çok miktarda C vitamini içerir – yaklaşık üç meyve önerilen günlük gereksinimden fazlasını karşılar. Ayrıca domateslerde de bulunan ve kırmızı renkten sorumlu olan ikincil bitki maddesi likopen içerirler.


Likopenin sağlığı iyileştiren bir dizi özelliği vardır: Antioksidan etkiye sahip olduğu ve böylece kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı söylenir. Ayrıca belirli kanser türlerinin gelişimini de önleyebilir. Greyfurt ayrıca demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller içerir.


Greyfurt da pektin içerir ve greyfurt çekirdeği ekstresi onlardan elde edildiği için greyfurtun tohumları bile kullanılır. Meyveler ayrıca 100 gram posa başına 40 kalorinin biraz altındadır. Bu, onları düşük kalorili bir diyet uygulayan veya diyetin bir parçası olarak kilo vermek isteyen kişiler için ilgi çekici kılar.

100 gr greyfurt başına besin değerleri
kalori38
karbonhidratlar7g
protein0.6g
lif1.6g
Şişman0.2g

Greyfurt kimler için uygun değildir?

İyi bir kombinasyon değil: İlaç kullanıyorsanız önceden greyfurt yememelisiniz.
İyi bir kombinasyon değil: İlaç kullanıyorsanız önceden greyfurt yememelisiniz.

İyi bir kombinasyon değil: İlaç kullanıyorsanız önceden greyfurt yememelisiniz. (Kaynak: Christin Klose/dpa)

Birçok ilaçla kombinasyon halinde, greyfurt yerken etkileşimler meydana gelebilir. Çünkü vücutta çok sayıda ilaçla rekabet eden maddeler içerirler.


Greyfurt suyunu içtikten veya meyveyi yedikten yaklaşık dört saat sonra, metabolizma birçok ilacın etkileri açısından neredeyse tahmin edilemez şekilde davranır. Çünkü acı meyvenin içerdiği naringin maddesi belli bir enzimi etkisiz hale getirir. İlacın ihtiyaç duyulduğu şekilde kana geçmesini sağlamakla görevlidir.


300 mililitre greyfurt suyu bile bu önemli kontrolü engeller. Bu genellikle ilacın etkisini artırır veya azaltır. İlaç kullanmak zorunda olanlar bu nedenle meyve ve suyundan uzak durmalıdır.


Bu ajanlara özellikle dikkat edilmelidir:

 • Aktif madde sildenafil içeren erektil disfonksiyon ilaçları
 • Etken maddesi simvastatin olan kolesterol düşürücü ilaç
 • Zolpidem içeren uyku hapları
 • Aktif bileşenler amlodipin ve verapamil içeren tansiyon ilaçları
Greyfurtun metabolizma üzerindeki etkisi saatlerce sürer, bu nedenle ilacı daha sonra almak yeterli değildir. Uzmanlar ayrıca ilacı sadece musluk suyuyla almayı tavsiye ediyor. Genel olarak, olası etkileşimlerden emin değilseniz, doktorunuza danışmanız en iyisidir.