Bu ipuçları, yaz tatiliniz için rezervasyon yaparken size para kazandıracak

Emel

Global Mod
Global ModYaz aylarında paket tatil yapmak istiyorsanız sadece hayal etmekle kalmamalı, şimdiden planlamalısınız. Yüksek indirimler hala mümkündür.


Yaz tatili planlaması, genellikle gri ve soğuk kış günlerinde hoş bir değişikliktir. Keşke hayatı daha pahalı hale getiren ve birçok seyahat bütçesini zorlayan enflasyon ve yüksek enerji fiyatları olmasaydı. Aynı faktörler, otel ve uçak fiyatlarının bazen önemli ölçüde artmasını da sağlar.


Seyahat rezervasyonu ve derecelendirme portalı Holidaycheck, Aralık ayı ortasında popüler seyahat destinasyonları için kendi verilerine dayanan bir erken kuş fiyat analizinde, 2023 yaz tatili için “bazen çok daha pahalı” paket turlar yazmıştı.


Buna göre, iki yetişkin ve iki okul çağındaki çocuk için Türk Rivierası’na bir haftalık paket tatilin maliyeti ortalama 3.488 avro – bu, 2019’a kıyasla yüzde 45’lik bir artış. Kanarya Adaları ve Mısır, ortalama fiyat aralığı 3.200 ile 4.000 avro arasındaydı.


Oybirliğiyle tavsiye: son dakika yerine erken rezervasyon yapın


Büyük Alman tur operatörleri de yaz aylarında fiyatların artmasını bekliyor ve neredeyse oybirliğiyle tavsiyede bulunuyor: Tasarruf etmek istiyorsanız, son dakika fırsatlarını ummak yerine erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmalısınız. Avrupa Tüketici Merkezi’nden uzman Karolina Wojtal da durumu benzer şekilde görüyor: “Son dakika neredeyse öldü” diyor.


Hala birçok erken kuş indirimi var. Çünkü mümkün olduğu kadar çok yolcunun mümkün olduğu kadar erken rezervasyon yapması, organizatörlere belirli bir planlama güvenliği sağlar. Tatilciler için ne kadar tasarruf var?


Tui Almanya: En büyük Alman tur operatörü, kural olarak, Paskalya, yaz veya sonbahar tatilleri için çoğu pazarlığın Kasım ayından Ocak veya Şubat ayının sonuna kadar keşfedilebileceğini söylüyor. “Burada yüzde 40’a varan fiyat indirimleri mümkün.”


FTI: Münih sağlayıcı, erken rezervasyon indirimleriyle otel fiyatında yüzde 55’e varan bir indirimin mümkün olduğunu söylüyor. Mümkün olan en geç rezervasyon tarihi 31 Mart 2023 olacaktır. O tarihe kadar erken rezervasyon fırsatlarından birine karar veren herkes, Mayıs ve Ekim ayları arasındaki dönemde indirimli fiyatla seyahat edebilir.


Turizm: Dertour ve kardeş markalar ITS ve Meiers Weltreisen’de indirimler de önemli tarihlere göre kademelendirilir. Otel fiyatlarında en yüksek indirimler Aralık ayı sonuna kadar gerçekleşti. Artık bitti. Diğer önemli tarihler Ocak sonu ve Mart sonudur. Seyahat başlamadan önce ne kadar erken rezervasyon yaptığınıza bağlı olarak, indirimlerin “dönen çeşitleri” de vardır. 90 gün önceden rezervasyon yaparsanız, 30 gün önceden rezervasyon yaptığınızdan daha fazla tasarruf edebilirsiniz.


Schauinsland gezileri: Duisburg merkezli şirketin bildirdiğine göre, Mayıs’tan Ekim 2023’e kadar yaz sezonu için genellikle 31 Ocak’a kadar yapılan rezervasyonlarda daha yüksek indirimler var. Ancak Mart ayı sonuna kadar karar verenler bile yine de çok para biriktirebilir. İndirim tutarı bölgeye ve otele göre değişir. Örneğin Balear Adaları için otel fiyatında yüzde 30’a varan tasarruflar mümkündür.


Tüm turlar: Düsseldorf’tan organizatör, yüzde 35’e varan erken kayıt indirimleri sunuyor. Buradaki avantaj: Alltours ile bir tatilin iptali veya yeniden rezervasyonu, kalkıştan 14 gün öncesine kadar ekstra ücret ödemeden mümkündür. Çoğu sağlayıcıda, Esnek tarifeler ekstra ücrete tabidir.


Ek Tur: Şirketin seyahat markaları – Bucher Reisen, Öger Tours, Neckermann Reisen ve Anex Tour – 31 Ocak’a kadar yapılan rezervasyonlarda otel fiyatı üzerinden yüzde 50’ye varan indirim sağlıyor. Mart ayı sonuna kadar yapılan rezervasyonlarda yüzde 35’e varan indirim mümkün. Bilgiler, Nisan ayının başından Ekim ayının sonuna kadar tüm yaz sezonu için geçerlidir.


İptal seçeneğiyle daha az belirsizlik mi?


İndirimler kadar cazip: erken rezervasyon, erken bir taahhütte bulunmak anlamına gelir. Ama tatilin başlamasına kadar geçen uzun sürede kim bilir daha neler yaşanacak?


Pandemi, özellikle uzun vadeli rezervasyonlar söz konusu olduğunda insanları temkinli ve temkinli hale getirdi. Organizatörlerin esnek tarifeler getirmesinin nedenlerinden biri de budur. Genellikle ek bir ücrete mal olurlar, ancak yolcular daha sonra neden göstermeden belirli bir zamana kadar seyahati ücretsiz olarak iptal etme veya yeniden rezervasyon yapma seçeneğine sahiptir.