Bu böcekler kozmetikte

Emel

Global Mod
Global Mod
Yiyeceklerdeki böcekler nispeten yenidir. Ancak kozmetik ürünlerde de kullanılıyorlar ve uzun süredir kullanılıyorlar. Kozmetikte böcekler nasıl tanınır?

Bir bakışta en önemli şeyler

Bakım ve kozmetik ürünlerinin içeriklerine bakıldığında çoğu insan pek bir şey anlamaz. Terimlerin ve sayıların arkasında ne olduğunu neredeyse hiç kimse bilmiyor. Ve pek çok kişi makyaj ve vücut bakım ürünlerinde zaten böceklerin veya hayvansal bileşenlerin saklandığının farkında değil.


Kozmetikte hayvansal ürünlerden uzak durmak istiyorsanız bilmeniz gereken malzemeleri buradan öğrenebilirsiniz.


En bilinen temsilcisi: balmumu


Balmumu, kozmetik ürünlerinde iyi bilinen ve popüler bir doğal bileşendir. Arı kovanlarında petek yapmak için özel mum bezleri kullanan arılar tarafından üretilir. Balmumu katıdır ve su tutmaz. Bu şekilde, dudak ve cilt bakım ürünlerine doğru kıvamı verirken cildi nem kaybına karşı korumaya yardımcı olduğu söylenir.


Ayrıca bal mumu ve bal ya da propolis gibi diğer arı ürünlerinin antibakteriyel etkiye sahip olduğu ve ciltteki yaraların iyileşmesini desteklediği söylenmektedir. Ancak bu özellikleri henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Balmumu alerjisi olanlar için de risk oluşturmaktadır. Nedeni: Arı poleni içerir. Bunlara alerjisi olan kişiler bu nedenle bal mumu ürünlerine dikkat etmelidir.


Balmumu tabirinin bir avantajı: Hayvansal menşei açıkça gösterir. Bu sayede tüketiciler, bu içeriğe sahip bir ürüne karşı bilinçli bir karar verebilirler. Ancak bazen balmumu Cera Alba olarak da listelenir, bu da tanımlamayı zorlaştırır.


Bitlerden kırmızı boya

Vejetaryen Olmayan Yiyecekler: Kırmızı renk için pullu böcekler kullanılır.
Vejetaryen Olmayan Yiyecekler: Kırmızı renk için pullu böcekler kullanılır.

Vejetaryen olmayan: kırmızı boya karmin için pullu böcekler kullanılır. (Kaynak: Macrolife.it/Getty Images)

Karmin, kızıl, kokineal ve CI 75470 – tüm bu terimler, böceklerden elde edilen başka bir bileşeni ifade eder: pul böceklerden elde edilen kırmızı pigment. Karmin, dekoratif kozmetiklerde yaygın olarak kullanılan kırmızı bir boyadır. Esas olarak rujlar, göz farı, allık ve ojelerde bulunur.


Boyaya ulaşmak için kabuklu böcekler kurutulur, öğütülür ve ardından boya kimyasal olarak ekstrakte edilir, yani ayrıştırılır. Böceklerin ürettiği balmumunun aksine, böceklerin kendileri boya karmini üretmek için kullanılır.


Pul böcekleri sayesinde güzel tırnaklar


Shellac olarak da bilinen Shellac, güzellik salonlarından bazı kişilere tanıdık gelebilir. Çünkü daha dayanıklı oje alternatifi orada uzun süredir kullanılıyor. Ancak gomalakın böcekler tarafından yapılan bir madde olduğunu çok az kişi bilir.


Başka bir kabuklu böcek türü, doğal reçineyi dışarı atar ve onu ağaç kabuğuna ve yapraklara bırakır. Oradan ham madde toplanır, temizlenir ve ısıtılır. Daha sonra ürüne çeşitli renklendiriciler eklenebilir.


Ojeye ek olarak, ürünlere güç ve parlaklık kattığı saç spreyleri ve maskarada gomalak kullanılır.


Tırtıl ve örümceklerden ipeksi tüyler

Exot okul bahçesine dönüyor
Exot okul bahçesine dönüyor

İpekböceği: İpek güvesinin (kelebek) larvaları, kozaları için ipek ipliği üretirler. (Kaynak: Hendrik Schmidt/Archive/dpa-images)

İpeksi pürüzsüz saç ve cilt için ürün kullananlar farkında olmadan ipekböceği dışkısıyla temas etmiş olabilirler. Saç ve cilt bakım ürünlerinin yumuşatılmasında ipek özlerinin veya ipek proteinlerinin kullanılması alışılmadık bir durum değildir.


İpek proteinleri nemi iyi bağlar, bu da kuru cilt ve saç üzerinde besleyici bir etkiye sahip olabilecekleri anlamına gelir. Ne yazık ki, bu içerikler içerik listesinde genellikle Serisin veya Serica adı altında listelenmekte, bu nedenle tüketiciler hayvansal kökenini net bir şekilde belirleyememektedir.


Örümcek ağlarından yapılan yenilikçi ipek bile var. Bu yeni ipek türünden yapılan saç ve cilt bakım ürünleri için bileşenler halihazırda kullanılmaktadır. Örümcek ipeği veya “Örümcek Polipeptit-1” terimleri altında listelenirler.