Bir başka hava durumu uyarısı, evsizlerin otellerde kalmasına izin veriliyor

Emel

Global Mod
Global Mod
Mallorca Ticker


Sıfırın altındaki sıcaklıklar: Kızıl Haç evsizlerle ilgileniyor

itibaren t-çevrimiçi, dpa, SMS, cch, AKu, lk, dahil, ktz, jb, Dom, hey

1/2/2023 – 14:48 tarihinde güncellendiOkuma süresi: 24 dakika

Mayorka hava durumu


Mallorca’daki Serra de Tramuntana şu anda karla kaplı. (Kaynak: Isaac Buj/EUROPA PRESS/dpa/dpa-images)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest logosu

WhatsApp logosu


Sarsıntı devam ediyor. Mallorca’da ılıman günleri şu anda şiddetli soğuk geceler izliyor. Kızıl Haç evsizlerle ilgilenir.

Bir bakışta en önemli şeyler

Mallorca Haberleri

++ Başka bir hava durumu uyarısı (02/01/2023) ++Gündüz oldukça ılıman, ancak geceleri çok soğuk: Dün gece -3 Santigrat derece ölçüldükten sonra, İspanyol hava durumu servisi Aemet, Mallorca’da sürekli buzlu gece sıcaklıkları konusunda uyarıda bulunuyor ve hava durumu uyarı seviyesini sarı veriyor. Edinilen bilgiye göre, bazen ılıman gündüz sıcaklıkları on derecenin üzerine çıkıyor artı gün batımından itibaren düşüyor ve sıfırın altına düşüyor.


“Mallorca-Zeitung”, evsizler için tehlikeli olacağını yazıyor. Yerel Kızıl Haç, yatacak yeri olmayan evsizleri iletişime geçmeye çağırıyor. Otel yatakları ve sıcak içecek temin edilecektir. Aemet’e göre kış havası devam etmeli ve hatta önümüzdeki hafta yeniden kar bekleniyor.


++ Balear Adaları’nda Avrupa’daki en yüksek ikinci yaşam beklentisi (30.01.2023) ++


Mallorca, Ibiza ve Menorca’da yaşayanlar daha uzun yaşıyor. İspanya Sağlık Bakanlığı’nın İspanya’daki ortalama yaşam süresiyle ilgili son raporuna göre, Balear Adaları’ndaki insanlar tüm Avrupa’da Korsika’dan sonra en yüksek ikinci yaşam beklentisine sahip.


Takımadalarda tüm cinsiyetler için ortalama yaşam beklentisi 83,8 yıl, Korsika’da ise 84 yıl ile biraz daha yüksek. Değerlendirme, 2015’ten 2020’ye kadar olan verilere dayanmaktadır. Ancak çalışma, Mallorca and Co.’da ortalama yaşam süresinin neden bu kadar yüksek olduğunu açıklamamaktadır.


++ Balear Adaları’ndaki Alman sayısı arttı (26 Ocak 2023) ++


Mallorca ve diğer Balear Adaları’nda resmi olarak kayıtlı Almanların sayısı geçen yıl yine biraz arttı. 1 Ocak 2021 itibariyle adalarda tam olarak 18.222 Alman vatandaşı kayıtlıydı, İspanya İstatistik Ofisi’ne (INE) göre şu anda 18.979 kişi var.


Ancak Almanların tepesinde başka bir Avrupa ülkesi var. INE’ye göre 19.569 değeriyle (2021’de 17.963’ten sonra), Britanyalıların sayısı artık Balear Almanlarının sayısından bile fazla.


Öte yandan, bir bütün olarak adalardaki en büyük yabancı grubu hala Faslılar. Verilere göre Balear Adaları’nda kayıtlı toplam yabancı sayısı 220 bin 297’den 222 bin 17’ye yükseldi. Bu da yüzde 18,87’lik bir yabancı oranına tekabül ediyor.


++ Araştırmacılar: Nesli tükenmekte olan fok dönüşleri (26.1.2023) ++


Nesli kritik derecede tehlikede olan Akdeniz foku yavaş yavaş Mallorca kıyılarına geri dönebilir. Cabrera ve Sa Dragonera adalarındaki nadir deniz memelilerinin varlığını kanıtlayan Milano Üniversitesi’nden araştırmacı Elena Valsecchi buna inanıyor. Mallorca Zeitung’un haberine göre Valsecchi, “Spot the Monk” projesi kapsamında su örneklerinde hayvanların DNA’sını kanıtlamayı başardı. Haberler neden bu kadar heyecan verici? Akdeniz’de sadece 600 civarında Akdeniz foku kaldığı tahmin ediliyor. Dragonera’nın önündeki 35 mağarada fokların en uygun koşulları ve yeterli yiyeceği bulduğu söyleniyor. Akdeniz foku en son 2008 yılında görüldü.

imago görüntüleri 159903053
imago görüntüleri 159903053

Hawaii, Kauai’deki Polihale Eyalet Parkı sahilinde bir Hawai foku yatıyor (sembolik resim): Mallorquin’ler ayrıca Akdeniz foklarının adalarında yeniden bir yuva bulmasını umuyor. (Kaynak: IMAGO/imageBROKER/Robert Haasmann)

++ Yoğun kar yağışı ve dondurucu soğuklar (23.1.2023) ++


Mallorca’da bu kadar çok kar yağmayalı uzun zaman oldu: Son zamanlarda sıcaklıklar geceleri birçok yerde sıfırın altına düştükten sonra, Pazar günü yoğun kar yağdı. Kuzeybatıdaki küçük Fornalutx kasabası, adanın rekoru olan yedi santimetre kar bildirdi. Coğrafyacı Alberto Darder’a göre, beş yıldır bu kadar çok kar yağmamıştı.


Kar hattı yarın salı günü 800 metreye çıkacak. “Mallorca Zeitung”, özellikle adanın kuzeyinde gök gürültülü fırtınaların eşlik ettiği yağışların tekrar tekrar meydana gelebileceğini bildiriyor.