Bir bakışta hindistan cevizi sütü tarifleri: sağlıklı mı yoksa şişmanlatıcı mı?

Emel

Global Mod
Global Mod
Hindistan cevizi, gerçek bir çok yönlü olma ününe sahiptir. Süt ikamesinin gerçekte ne kadar sağlıklı olduğu ve gizli kalorilerin nerede gizlendiği.

Bir bakışta en önemli şeyler

Beyaz ve kremsi, egzotik ve laktoz içermez: Hindistan cevizi sütü bu nedenle laktoz intoleransı olan ve inek sütünden kaçınmak isteyen birçok kişi için pratik bir alternatiftir. Diğer herkes için mutfağa daha fazla lezzet çeşitliliği getirir.


Hindistan cevizi sütü sağlıklı mı yoksa şişmanlatan bir yiyecek mi?

Hindistan cevizi sütü: İnek sütüne göre yüksek yağ içeriğine sahiptir.
Hindistan cevizi sütü: İnek sütüne göre yüksek yağ içeriğine sahiptir.

Hindistan cevizi sütü: İnek sütüne göre yüksek yağ içeriğine sahiptir. (Kaynak: pilipphoto/getty-images-pictures)

Hindistan cevizinin kremalı sütü nispeten yağlı ama sağlıklıdır. Pişirirken krema gibi süt ürünlerine göre daha hafif bir seçenektir. Hayvansal ürünün aksine, hindistan cevizi sütü kolesterol içermez, ancak birçok vitamin ve mineral içerir. Ayrıca daha az yağ içerir: krema yüzde 30 civarındayken, hindistan cevizi sütü yüzde 20’ye varan yağ içeriğine sahiptir.


Hindistan cevizi sütü, kötü kan kolesterolü ve kardiyovasküler hastalık riskinizi artırabilen, beslenme açısından elverişsiz doymuş yağ içerir. Bununla birlikte, bu yağ asitlerinin yarısı, aynı zamanda antimikrobiyal özelliklere sahip olan, kolayca sindirilebilen laurik asitten oluşur. Hindistan cevizi sütü hızlı bir enerji kaynağıdır çünkü yağ asitleri karbonhidratlara benzer şekilde vücut tarafından hızlı bir şekilde kullanılabilir.


Krema ürünlerine iyi bir alternatif olsa da, hindistan cevizi sütünün kendisi de yüksek kalorilidir – 100 mililitre hindistan cevizi sütü 200’ün biraz altında kalori içerir. Bu yüzden zayıflama ürünü olarak görülmemelidir. Bununla birlikte, günlük enerji ihtiyacını aşmayacak şekilde ölçülü tüketildiği sürece sağlıklı bir diyet hindistan cevizi sütü içerebilir.


Fark: hindistan cevizi sütü ve hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu: Bir meyve suyu spritzer kadar enerji sağlar, ancak neredeyse hiç yağ içermez.
Hindistan cevizi suyu: Bir meyve suyu spritzer kadar enerji sağlar, ancak neredeyse hiç yağ içermez.

Hindistan cevizi suyu: Bir meyve suyu spritzer kadar enerji sağlar, ancak neredeyse hiç yağ içermez. (Kaynak: momnoi/getty-images-pictures)

O Hindistan cevizi suyu hindistan cevizinin içindedir, tadı biraz tatlıdır ve mineraller ve eser elementler açısından zengindir. Ancak şişelerde veya tetra paketlerde hazır hindistan cevizi suyu da var.


Uç: Satın almadan önce, içinde ne kadar su olduğunu duymak için hindistan cevizini sallayın. Daha fazla su, daha taze hindistancevizi.


Taze bir hindistancevizi kırmış olan herkes bilir ki: Hindistan cevizi sütü içinde değil. Yapay olarak üretildiği için: Hindistan cevizi sütü, yaklaşık on iki aylık olgun bir hindistan cevizinden elde edilir. Bunu yapmak için hamurları ezilir, suyla karıştırılır ve son olarak preslenir. Süzüntü hindistan cevizi sütüdür. Meyvemsi ve cevizli bir tada sahiptir. Hindistan cevizi sütü genellikle soslar veya tatlılar için kullanılır. Ve krema veya ekşi kremaya az yağlı ve her şeyden önce vegan bir alternatiftir.


Hindistan cevizi sütü genellikle kutularda veya tetra paketlerde sunulur. Satın alırken, ambalajın üzerinde içerik olarak yalnızca hindistan cevizi sütü veya hindistan cevizi özü listelendiğinden emin olmalısınız. Çünkü özenle üretilen hindistan cevizi sütü koruyucusuz şişelenebiliyor. Bireysel çeşitler yağ içeriği, tutarlılık, renk ve tat bakımından farklılık gösterir.


Mutfakta hindistan cevizi sütü kullanın ve kendiniz yapın

Hindistan cevizi: Ev mutfağı için egzotik nota.  Hindistan cevizi sütü posadan çıkarılabilir.
Hindistan cevizi: Ev mutfağı için egzotik nota.  Hindistan cevizi sütü posadan çıkarılabilir.

Hindistan cevizi: Ev mutfağı için egzotik nota. Hindistan cevizi sütü posadan çıkarılabilir. (Kaynak: Franziska Gabbert/dpa-tmn)

Hindistan cevizi, hindistan cevizi sütü veya hindistan cevizi gevreği ile yemek pişirirken her zaman taze ürünler kullanın. Hindistan cevizi sütünü yağ içeriği nedeniyle suyla da seyreltebilirsiniz. 400 mililitre hindistan cevizi sütü 200 mililitre su ile karıştırılabilir. Kendiniz yoğurt veya kefir yapmak istiyorsanız, sütü hindistan cevizi sütü ile değiştirebilirsiniz. Ayrıca müsli ve meyve salatası hazırlamak için de kullanılabilir.