Belediye kasıtlı olarak manzarayı kapatıyor

Emel

Global Mod
Global ModJaponya'daki Fujikawaguchiko, turistler arasında Fuji Dağı'nın çok özel manzarasıyla tanınıyor. Şehir artık onu koruyor; nedeni bu.


Muhteşem manzara yerine siyah duvar: Fujikawaguchiko'daki yetkililer, Fuji Dağı'nın zirvesi önünde çit ve siyah ağdan oluşan yapıyla turist kalabalığını kontrol etmeye çalışıyor. Küçük Japon kasabasında Cuma günü iki buçuk metre yüksekliğinde ve 20 metre genişliğinde gizlilik ekranı dikildi. Bir görüş noktasında düzeni yeniden sağlaması gerekiyor.


AFP'ye konuşan bir yetkili, “Bazı turistlerin kurallara uymaması nedeniyle bunu yapmak zorunda kalmamız talihsiz bir durum.” dedi. Buna göre turistler seyir noktalarına sürekli çöp bırakıyor ve trafik kurallarına uymuyor. Ayrıca ziyaretçilerin kapı eşiklerinde ve özel teraslarda dolaştıkları, orada yemek yedikleri ve yemek artıklarını ortalıkta bıraktıklarına dair raporlar da var. Genel durum düzelene kadar bölme artık yerinde kalmalıdır.


Dağ çatıdan büyüyor


Japonya'nın en yüksek dağına bakış açısı neden bu kadar özel? Sahil kasabası Fujikawaguchiko'daki fotoğraf noktası, Japonya'nın her yerde bulunan Lawson süpermarketlerinden birinin arkasında yer alan 3.776 metre yüksekliğindeki görkemli yanardağ kuleleri nedeniyle ziyaretçiler arasında o kadar popüler ki. Görünüşe göre Fuji Dağı mağazanın çatısından dışarı doğru büyüyor. Edinilen bilgiye göre her gün Lawson mağazasının önündeki dar kaldırıma özellikle yabancı turistler doluşuyor.


Yakındaki bir diş kliniği de gizlilik ekranı aracılığıyla turist kalabalığından korunmalıdır. Sonuçta, geçmişte mükemmel fotoğrafın peşinde koşan tatilciler sadece diş kliniğinin otoparkına park etmekle kalmamış, hatta bazıları binanın çatısına bile tırmanmıştı.


Kyoto'daki zorbalar


Korona salgını nedeniyle seyahat kısıtlamaları kaldırıldığından beri Japonya'da turizm patlama yaşıyor ve Tokyo'daki hükümet bunu teşvik etmek için elinden geleni yapıyor. Mart ayında turist sayısı ilk kez 3 milyonu aştı. Japonlar mutlu ama aynı zamanda işi daha sürdürülebilir hale getirmeye çalışıyorlar. Fuji Dağı'na tırmanmak isteyen turistlerden artık 2.000 yen (on iki avro) tırmanma ücreti alınıyor.


Kyoto kentindeki yetkililer de sağlıklı bir seviye arıyor. Geyşa bölgelerine erişim, turistlerin orada defalarca kabadayı davranması nedeniyle yakın zamanda kısıtlandı.