Baykuş civcivleri yüzüstü uyurlar

Emel

Global Mod
Global Mod
Kuşlar uçar, dalar veya dallara konar. Ama etrafta yatmazlar – özellikle midelerinin üzerinde. Yoksa öyle mi?


Bir şekilde rahatsız edici bir şekilde insana benziyor: kar baykuşu civciv, kafesinde yüz üstü yatıyor, bacakları önünde uzanıyor. İnatçı mı? Yorgun? Yoksa sıkıldınız mı?


Hayır. Böyle bir şey yok. Baykuş çocuk huzur içinde uyuyor. Çok garip görünen şey aslında doğaldır. Baykuş civcivleri yüzüstü yüzüstü uyurlar.


Owlfacts uzmanları, “Kafaları olgunlaşmamış kasları için çok ağır olduğu için kendilerini bu konuma getiriyorlar. Bu, uyuyan bir baykuş civcivinin daldan devrilmesini önleyebilir,” diye yazıyor Owlfacts uzmanları.


Her şey biraz midelerinin üzerinde uyuyan insan bebeklerine benziyor. Ancak daha sonra, boyun büyük, düz başı kolayca destekleyebildiğinde, mide traversleri koltuk traverslerine dönüşür.

Nordhoff doğancılık merkezinde üç günlük bir kartal baykuş, bakıcısının elinde, midesinde uyuyor.
Nordhoff doğancılık merkezinde üç günlük bir kartal baykuş, bakıcısının elinde, midesinde uyuyor.

Nordhoff doğancılık merkezinde üç günlük bir kartal baykuş, bakıcısının elinde, midesinde uyuyor.

Max Planck Ornitoloji Enstitüsü ve Lozan Üniversitesi’ndeki bilim adamları da yavru baykuşların uyku davranışını incelediler ve insan çocuklarının uykusuna paralel başka bir şey buldular – son derece uzun bir rüya aşaması.


İnsan bebekleri gibi sarkık kafalar


Araştırmacılar, insan bebekleri gibi baykuş civcivlerinin REM uyku fazı olarak bilinen uyku eğiliminde olduklarını buldular. REM uykusu rüya gördüğümüz zamandır. Bu aşamadaki beyin aktivitemiz, uyanık durumdakine benzer. Bilim adamları, REM uykusunun genç yaşta normal beyin gelişimi için son derece önemli olduğuna inanıyor.


Lozan Üniversitesi’nden Madeleine Scriba, “Baykuşların beyinleri, bu uyku aşamasında uyanık oldukları zamanki kadar aktifti, göz kapaklarını kapattılar ve başlarını yavaşça eğdiler” diyor. Bu aynı zamanda küçük çocukları çok andırıyor. Baykuşlar ve insanlar yaşlandıkça, REM uykusu azalır.


Ancak çok büyük bir fark var: Geceleri gözlerimizi kapatırken, çoğu baykuş türü gecedir ve alacakaranlıkta veya karanlıkta avlanır. Yırtıcı kuşlara, ışığa son derece duyarlı gözleri ve hassas işitmeleri yardımcı olur.