Ayın aldatıcı paketi özellikle cesur

Emel

Global Mod
Global ModBu cüret deneyimli tüketici savunucularını bile şok etti. Bir üretici iki katından fazlasını talep ediyor ve Rewe de buna uyuyor.


Hamburglu tüketici savunucuları (VZHH), “Hiç böyle bir sahtekarlık yaşamamıştık” diye yazıyor. Her ay en kötü dolandırıcılığı seçiyorlar ve bu sefer özellikle üzülüyorlar. Çünkü üreticisi ve adı değişen bir atıştırmalık ürün birdenbire iki katından daha pahalı hale geldi.


Bu ayın hile paketi


Bu “Tuc Bake Rolls”, önceki ürün “7days Bake Rolls” olarak adlandırılıyordu. Tüketici savunucularına göre, her iki marka da (Tuc ve 7days), marka değişikliği sayesinde aynı ürün için yüzde 127’lik ciddi bir fiyat artışı gerçekleştiren Mondelez International gıda grubuna ait.


Tüketici savunucularını özellikle rahatsız eden şey: Rewe, “Tuc Bake Rolls” u 150 gramlık paket başına 1,89 Euro’ya satıyor. “7days Bake Rolls” 250 gramlık poşette hala 1,39 Euro’ya mal oluyor. Fiyat patlamasını daha iyi yakalayabilmek için, tüketici savunucuları kilo başına fiyatı tahmin ediyor: bir kilogram “Bake Rolls” daha önce 5,56 Euro’ya mal oluyordu, şimdi aynı miktar için 12,60 Euro ödenmesi gerekiyor.


Üretici ustaca ilerledi


Gıda grubu Mondelez International, 2022’nin başında Yunan şirketi Chipita Global SA’yı ve onunla birlikte 7days markasını devralmak istediğini duyurdu. Sonuç olarak Almanya’da 7days “Bake Rolls” un daha bilinen Tuc markası altında satılmasına karar verildi. Tüketici savunucuları, “Ve görünüşe göre ana şirket Mondelez için muazzam bir beleşçi etkisi var. En azından biz öyle varsayıyoruz,” dedi. “Ama bayilerin iyi niyeti olmadan böyle bir soygun mümkün olmazdı.”


“Rewe bir satıcı olarak oynuyor”


Rewe’den 7 gündeki “Bake Rolls” un yerini Tuc’tan gelenlerin aldığını biliyoruz. Bazı tüketiciler bunu bildirdi. Şimdiye kadar diğer süpermarketlerin ve indirimcilerin takip edip etmeyeceği belli değil.


Mondelez ve Rewe’deki tüketici savunucularından gelen sorular “çoğunlukla genellemelerle, ancak herhangi bir geçerli bilgi olmadan yanıtlandı”. VZHH açıklamasında “Kendimize Rewe için ne kadar ‘Bake Rolls’ olduğunu soruyoruz” diyor.