“Asla kabul edilebilir bir yemek değil”

Emel

Global Mod
Global ModHazır erişte – aynı zamanda ramen olarak da adlandırılır – ucuz, lezzetli ve çok popülerdir. Ancak hızlı yemek sağlığınız için zordur.


Bazen hızlı, kolay ve ucuz olması gerekir: İster küçük bütçeli bir öğrenci olun, ister zaman sorunu olan sürekli bir çalışan olun, hazır erişteler bazen acil bir durumda kurtarıcı olabilir. Süpermarkette bir porsiyonu bir avrodan daha ucuza satın aldınız, üzerine sıcak su dökün ve yemek hazır.


Ancak sağlık söz konusu olduğunda, hazır yemeklerden sürekli olarak kaçınmalısınız. Hazır eriştelerin en büyük sorunlarından biri de çok fazla katkı maddesi içermesidir.


Çeşitli üreticilerin ramen içerikleri listesinde sayısız E-maddesi hemen gözünüze çarpar. Bunlar esas olarak antioksidanlar ve koruyucuların yanı sıra lezzet arttırıcılardır. Çoğu hazır eriştede farklı tatlar, eklenen tatlar tarafından da oluşturulur – bu nedenle doğadan hiçbir iz kalmaz.


“Asla kabul edilebilir bir yemek değil”


Uzun içerik listesine rağmen, ramen neredeyse hiç değerli besin sunmaz. Alman Potsdam-Rehbrücke İnsan Beslenmesi Enstitüsü’nden beslenme uzmanı Dr. Stefan Kabisch’in “Fitbook” portalına erişte çorbasının bir kısmının “besinsel faydası olmadığını” açıkladığı gibi.


Hazır erişte ramen ayrıca nispeten az kalori içerir ve bu, ilk başta şekil bilincine sahip insanlar için iyi gelebilir. Bununla birlikte, Kabisch’e göre, bunlar büyük ölçüde hızla emilebilen karbonhidratlardan (beyaz un gibi) ve doymuş yağlardan oluşur. Bu, yemeğin sizi uzun süre tok tutmadığı ve kısa bir süre sonra tekrar acıktığınız ve ayrıca yüksek tuz içeriği nedeniyle çok susadığınız anlamına gelir.


Beslenme uzmanı Kabisch bunu şöyle özetliyor: Ara sıra hazır erişte tüketimi bile önerilmez. Kabisch, “Ürünü herhangi bir süre boyunca herhangi bir düzeyde zararsızlıkla veremem, bu asla kabul edilebilir bir gıda değildir” diyor.


Hazır erişte, kardiyovasküler hastalık riskini artırır


2017’de Kore’de yapılan bir araştırma, ramen eriştelerinin sağlığınız için bile tehlikeli olabileceğini gösteriyor. Araştırmaya daha önce hazır erişte tüketimini beyan etmek zorunda olan 18-29 yaş arası toplam 3.397 öğrenci katılmıştır.


Çalışmanın sonuçları, hazır erişte tüketiminin artmasının hem sağlıklı erkeklerde hem de daha önce hastalığı olmayan kadınlarda kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını gösterdi. Düzenli hazır erişte tüketimi, kadın çalışma katılımcılarının metabolik sendrom geliştirme riskini de artırdı.


Metabolik sendrom durumunda, obezite, yüksek tansiyon ve şeker ve lipit metabolizması bozuklukları gibi bazı hastalıklar veya semptomlar aynı anda ortaya çıkar.