Araştırmacılar kedi amonyak kürkünü çevreleyen gizemi aydınlatıyor

Emel

Global Mod
Global ModKediler tekirdir, beneklidir veya kuyrukluk giymiş gibi görünürler. Ancak hâlâ gizemi çözülmüş yeni bir kürk rengi var.


Bunlardan ilk kez 2007'de Finlandiya'da bahsedildi: daha önce bilinmeyen kürk rengine sahip üç kedi. Deriye yakın tüyler siyahtır ancak uçları beyazdır. Koyu kuyruğun ayrıca beyaz bir ucu vardır. Ortaya çıkan etki, üzerine tuz serpilmiş meyan kökünün etkisine benzer. Bu tür kürk işaretlerine sahip kedilere o zamandan beri salmiac kedileri deniyor.


İlk başta amonyak rengindeki yavru kedilerin nereden geldiğini bilmiyorduk. 2019 yılında Helsinki Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kedi genetiği uzmanı olan Helsinki'deki Mars Petcare Science & Diagnostics'ten Heidi Anderson ile temasa geçti. Araştırmacılar birlikte Finlandiya'daki diğer amonyak kedilerini medya aracılığıyla araştırdılar ve mutasyonun temeline inmeye karar verdiler.


KIT geninde dizinin bir kısmı eksik


İlk önce “basit” DNA testleri yaptılar. Kedilerin DNA testleri, kedi kürkünün beyazlığını etkilediği bilinen tüm gen varyantları açısından negatif çıkınca, araştırmacılar daha derine inmeye karar verdi.


“Animal Genetics” bilimsel dergisinde yer alan habere göre, iki kedinin tüm genomunun dizilimi yapıldı ve KIT genine çok yakın bir kromozomal lokasyonda mutasyon tespit edildi. KIT geni birçok evcil hayvan türünde çeşitli beyaz saç desenleriyle ilişkilidir.


Anderson, “Ancak KIT geninin aşağısındaki dizinin büyük bir kısmı eksikti” diye yazıyor. Araştırmacılar daha sonra yeni keşfedilen varyant için kürk deseninden sorumlu olduğunu doğrulamak için özel bir test geliştirdiler.


Test ettikleri diğer 181 Fin evcil kedisinden yalnızca üçünde amonyak kürkü vardı ve bunların her biri, bu varyantı her iki ebeveyninden de miras almıştı. Diğer üç kedi ise bu varyantı yalnızca bir ebeveynden miras aldı ve geri kalan 175 kedide bu varyant hiç yok.


“Genetik bir açıklamamızın olması heyecan verici”


Anderson, çalışmasında şöyle yazıyor: “Kedilerde kürk renginin yeni bir Fin çeşidi, KIT geninin aşağı akışında 95 kb'lik bir silinmeyle ilişkilidir.” Silme, DNA'nın bir bölümünün kaybı anlamına gelir. Anderson, “Sonuçlarımız, ekibin amonyak kürküne yol açan resesif mutasyonu tanımladığını doğruluyor” diye yazıyor. “Bu kürk rengi yıllardır büyük hayranlık uyandırıyor. Artık bunun için genetik bir açıklamaya sahip olmamız gerçekten heyecan verici.”