Aldi Nord artık meyve ve sebzelerde uçmuyor

Emel

Global Mod
Global Modİsviçre’de, indirim yapan Aldi zaten uçakla getirilmesi gereken meyve ve sebzelerden vazgeçiyor. Almanya’da durum nasıl?


Canımızın çektiği her şeyin her zaman yanımızda olmasına o kadar alışmışız ki. Ama papaya ve physalis gerçekten kışın olmak zorunda mı? Aldi Suisse, sabahları Güney Amerika’dan yemeye hazır avokado gelmese bile meyve ve sebze çeşitlerinin yeterli olduğuna karar verdi.


İndirimci, yılın başından itibaren artık İsviçre’de sözde uçan meyve kullanmayacak ve yaklaşık 5.000 ton CO2 tasarrufu yapmayı planlıyor. Almanya’da durum nasıl?


Aldi Nord uçan meyveye hayır diyor


Almanya’da Aldi Nord, talep üzerine günlük “Der Westen” gazetesine prosedürün İsviçre’dekiyle aynı olacağını doğruladı. Bir sözcü, “Aldi Nord için size uçan meyve veya sebzeler de sunmadığımızı söyleyebilirim” dedi.


Edinilen bilgiye göre Aldi Süd, “mümkün olduğunca” yük taşımacılığı yapmaktan kaçınıyor. Gazeteden bir şirket sözcüsü, “Çok az sayıda makaleyle, yüksek kalite standartları nedeniyle şu anda hava taşımacılığı olmadan yapmak mümkün değil” dedi. “Ayrıca Aldi Süd, aynı kaliteyi koruyarak hava taşımacılığına alternatiflere geçişin mümkün olup olmadığını sürekli olarak kontrol ediyor.”

Uçan meyve aslında nedir?


Yetiştirildiği bölgeden tüketiciye uçakla taşınan meyvelere hava kaynaklı meyve denir. Uçakla ulaşım süresi kısa olduğu için meyveler olgunlaştığında ve özellikle lezzetli olduğunda hasat edilebiliyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse: birçok egzotik meyve olgunlaşmadan hasat edilir ve soğutulmuş halde gemi ile taşınır. Geldikten sonra hala olgunlaşmaları gerekiyor. Uçulan ana meyve türleri, nispeten hızlı bozulan veya hızlı taşıma yoluyla kalitesi önemli ölçüde artırılabilen meyve türleridir. Bunlar arasında liçi, papaya, muz, ananas ve mango bulunur. Uçan meyve için gereken enerji yüksektir: Deniz yoluna kıyasla bir kilogram “uçan ananas” için ayrıca 15,1 kg CO2 üretilir.


Karar nihai olarak tüketiciye aittir.


“Agraheute.com”, çok uzaklara gitmiş meyve raftaysa, nihai olarak kendisi için karar vermesi gereken tüketicidir. Lahana ve yaban havucundan memnun değilseniz, uçakla getirilen ananastan ve gemiyle taşınan ananastan vazgeçerseniz en azından iklim dengenizi biraz değiştirebilirsiniz.


“Agrarheute.com” şunları bildiriyor: “Sadece 0,6 kilogramlık bir CO2 ayak izine sahip. Bu, onu 0,8 kilogramla Yeni Zelanda’dan gelen elmanın bile önüne koyuyor. Konstanz Gölü’nden veya Eski Ülkeden gelen bir elma bile kitap için yalnızca 0,3’ü geçiyor. “