2023 “on yılın en zor yılı” olacak

Emel

Global Mod
Global Mod2022 yazında havalimanlarında tam bir kaos hüküm sürüyordu. Ve ne yazık ki, şimdi yeni bir raporun da gösterdiği gibi, 2023 için de görünürde bir gelişme yok.


Birçok uçak yolcusu için 2022 yazının her şeyden önce bir anlamı vardı: stres. Güvenlik kontrolünde uzun bekleme süreleri, ertelenen ve iptal edilen uçuşlar ve kaybolan bagajlar günlük hayatın bir parçasıydı. Bunun birçok nedeni vardı: Ukrayna savaşı, Corona krizi ve personel eksikliği.


Ve 2023 için de görünürde bir gelişme yok – tam tersi. Avrupa Havacılık Güvenliği Örgütü Eurocontrol’ün yakın tarihli bir raporuna göre 2023, “son on yılın en zor yılı” olarak belirlendi. Tahminlere göre, hava trafiği 2025 yılına kadar tekrar tam olarak istikrara kavuşamayacak.


Artan talep havalimanları ve havayolları için sorun yaratıyor


Bu yıl sektör yeniden 2019’daki korona öncesi seviyenin yüzde 92’sine ulaşmalı, 2022’de yüzde 83’tü. İnsanlar, özellikle korona pandemisinin zorluklarından sonra yeniden seyahat etmek istiyor.


Enflasyon ve daha yüksek fiyatlar bile seyahat etme isteğini yavaşlatmıyor gibi görünüyor. Artan talep nedeniyle havayolları ek uçakları tekrar hizmete sokmak zorunda kalıyor.


Bu da gecikmelere, aşırı kalabalık hava sahasına, eksik kalkış izinlerine ve gecikmelere yol açar. Eurocontrol şimdi 2023 yazına hazırlanmak için havalimanları, hava trafik kontrol kuruluşları ve havayolları ile daha yakın çalışmak istiyor.


Ek olarak, olası uçuş sapmaları üzerinde çalışılacaktır. Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya üzerindeki hava sahası hala kapalı olduğu için hava trafiği de kısıtlandı.