11 Bedensel Engelli, Ulusal Forma Hayaliyle Kulaç Atıyor

DeSouza

New member
AJANSSPOR – HABER

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi bünyesinde 4 yıl evvel kurulan, başkanlığını ve antrenörlüğünü Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Baykal Karataş’ın yaptığı Sıhhat Kültür ve Spor Kulübü yardımıyla daha evvel konutlarında vakit geçiren 11 bedensel engelli, yüzme sporuna kazandırıldı.


Hem toplumsallaştı hem özgüven ve kuvvet elde etti

Bu süreçte yüzmeyi öğrenip yurt ortasında düzenlenen ulusal tertiplere katılan engelli yüzücüler, biroldukça şampiyonadan dereceyle döndü. Karşılaşmalar niçiniyle daha evvel hiç görmedikleri kentleri de gezme fırsatı bulan engelli yüzücüler, sporla hem toplumsallaştı hem özgüven ve kuvvet elde etti.


Hedef; Para Yüzme Şampiyonası

Milli atlet olmayı hedefleyen yüzücüler, üniversitenin yarı olimpik kapalı yüzme havuzunda 5-7 Aralık’ta Konya’da düzenlenecek Para Yüzme Şampiyonası’nda başarılı olmak için ağır idman yapıyor.


Sağlık Kültür ve Spor Kulübü Lideri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Karataş, AA muhabirine, bugüne kadar epey sayıda karşılaşmaya katıldıklarını ve muvaffakiyetler elde ettiklerini lisana getidi.

Sporcularının fizikî manada güçlendiğini ve toplumsallaştığını tabir eden Karataş, şu biçimde konuştu:


“Hedefimiz evvela Avrupa kotalarını yakalayabilmek”

“Daha evvel görmedikleri kentlere gittikleri için kültürel zekaları da arttı. Bu sportmenler daha evvelce meskenlerinde televizyon karşısında oturan, sokağa zar güç çıkabilen, arkadaşlarıyla bağlantı kurmada sorun yaşayan çocuklardı. İçlerinde yüzmede olağan bireylere baş tutacak atletlerimiz da var. Bu arkadaşlarımızla amacımız evvela Avrupa kotalarını yakalayabilmek. Ulusal kadro seviyesinde yarışlara katıldıktan daha sonra da kamplara katılıp orada ülkemizi en uygun yerlerde temsil etmek istiyoruz.”


“Ülkemizi uygun yerlerde temsil edelim”

Karataş, farklı vilayetlerde katıldıkları karşılaşmalarda birincilik ve ikincilikler kazandıklarını, madalyaların atletleri motive ettiğini söylemiş oldu.

Tüm engellileri havuza davet ettiklerini belirten Karataş, “Biz bir grubuz, bu yüzden gelecekte inanıyorum ki Paralimpik Oyunları’nda içimizden birileri kesinlikle bizi temsil edecektir. ‘Yarının Engellisi’ sloganıyla çıktığımız bu yolda Ağrı’daki tüm engelli arkadaşlarımızı havuza bekliyoruz. aslına bakarsanız halihazırda hafta sonları Down sendromlu, otizmli ve öbür küçük atletlerimiz var. Onlarla devam ediyoruz. Bize katılın güçlenelim. Kentimizi temsil edelim. Ülkemizi uygun yerlerde temsil edelim.” sözlerini kullandı.