Yüzde 70 hibeyle mantar çiftliği kurarak kendi işinin işvereni oldu

Professional

New member
Aksaray’ın merkeze bağlı Doğantarla köyünde 2 yıl evvel Aksaray Valiliği öncülüğünde Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafınca bayanlar için açılan girişimcilik kursuna katılan mesken bayanı Meltem Şıvgın (43) kurstan aldığı eğitimlerin akabinde mantar çiftliği kurmak için devlet dayanağına müracaat yaptı.

Yüzde 70 devlet takviyesini almaya hak kazanan 3 çocuk annesi bayan, boyacılık yapan eşi ile geriye kalan yüzde 30’luk sermayeyi tamamlayarak köylerine mantarhane kurdu. 2 yıl içerisinde kurdukları mantarhaneyi kara geçiren mesken bayanı eşinin kendi işinde çalışma hayali ile 3 çocuğunu okutmanın sevincini yaşıyor.

153 bin liralık yatırımla 112 metrekare alana kurulan sera yolu mantarhanede yılda 3 kere kültür mantarı hasadı yapılıyor. 40 günlük toprak bakımının akabinde 1 sefer ekilen mantarlar 70 gün ortayla hasat ediliyor. Her seferinde 9 ton mantar hasadı yapılan serada hasat başı 10 bin TL kar elde edilirken, toplam 3 hasatta aile 30 bin TL kar elde ediyor.

“BİZ BU İŞLE HOŞ PARA KAZANIYORUZ”

Kurs yardımıyla teşvik edildiğini anlatan Meltem Şıvgın, “2 yıldır bu işi yapıyorum. Köyümüzde bir kurs açtılar. Bu kurs yardımıyla ben başvurdum. Müracaatım da gerçekleşti. Sağ olsun devletimizden, sağ olsun valilerimizden bize yardımcı oldular. Mesken kadınıydım ben, 3 çocuk annesiyim. Eşim boyacılık yapıyordu.Hep bu biçimde gittiği yerlerden 3 ay, 4 ay, 5 ay gelmiyordu. daha sonrasında dedim ki bu da eşime bir takviye olsun. Eşim artık gitmiyor artık. Yalnızca bu işle uğraşıyor. Biz bu işle hoş bir para kazanıyoruz. Kurs yardımıyla teşvik edildim. aslına bakarsan aklımdan geçen ben daima oturduğum yerde diyordum ki, ne iş yapsam diyordum. Ne yapsam da eşime dayanak çıksam, ne iş yapsam da eşime, çocuklarıma hoş bir şey sağlasam diyerek tarıma başvurdum. Yüzde 70 hibeli çıktı. Yüzde 30’unu biz karşıladık. Artık epey hoş yapıyorum” dedi.

Eşinin teşebbüsüyle kendi meskeninde kendi işinin sahibi olan Ramazan Şıvgın (44) ise, “Yıllık 3 sefer kuruyoruz biz bunu, bu girdisiyle çıktısıyla 70 gün sürüyor. Şöyle diyeyim 9 ton üzere bir eser oluyor elimizde yaklaşık 10 bin lira kar oluyor. Yani 3 eserde bize bir 30 bin lira para kalıyor. Yüzde 70 hibe verildi. Yüzde 30’unu biz karşıladık. Hoş bir proje Allah razı olsun. Kendi konutumuzun üstünde kendi işimiz Allah razı olsun” diye konuştu.