Yüz yüze eğitim başlamadan kira fiyatlarında artış başladı

Ethereum

New member
Ayşe Çınar / Ntv.com.tr

Dün Yükseköğretim Heyeti (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, yeni eğitim öğretim yılıyla birlikte üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlayacağını deklare etti. Üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlayacağı yeni kesinleşsede bilhassa ‘öğrenci şehri’ olarak bilinen biroldukça vilayette kira fiyatlarında artış başladı.

2020’nin Mart ayında corona virüs olaylarının başlamasıyla öğrenciler meskenlerine döndü ve çoklukla öğrencilerin kaldığı konutlar boş kaldı. çabucak hemen YKS tercih sonuçları açıklanmadığı için öğrencilerin mesken ve yurt arayışı başlamasa da emlak piyasası hareketlendi.

Eskişehir Emlakçılar Odası Lideri Gazi Çelik DHA’ya yaptığı açıklamada yaklaşık 70 bin öğrencinin eğitim gördüğü kentte kira fiyatlarının yüzde 40 arttığını söylemiş oldu. Pekala başka kentlerde durum nasıl?

İzmir Emlak Komitecileri Odası Lideri Mesut Güleroğlu, Kocaeli Emlakçılar Odası Lideri Alpay Hacıoğlu ve Antalya Emlakçılar Odası Lideri Gurur Sağlam, kendi vilayetlerindeki son durumu ntv.com.tr‘ye anlattı.

Kocaeli Emlakçılar Odası Lideri Alpay Hacıoğlu, burada öteki vilayetlerdeki kadar büyük bir artış yaşanmasa da fiyatlarda yüzde 20-25 civarında bir artış olduğunu söylemiş oldu. Hacıoğlu, “Tabii bu artışın tek niçini aslında yüz yüze eğitim değil. Pandemi olduğu için yeni konut yapılmadı. Suriyeliler, Afganlar üzere mültecilerin de kiralık konutlara talep göstermesi niçiniyle konut sahipleri kiraları artırdı” dedi.

“İZMİR’DE YÜZDE 50’YE YAKIN ARTIŞ OLDU”

30 Ekim 2020’de İzmir’de yaşanan zelzele niçiniyle biroldukca vatandaşın kiralık konutlara yöneldiğini söyleyen İzmir Emlak Komitecileri Odası (İZEKO) Lideri Mesut Güleroğlu, “Evleri yıkılan insanların konutlarının yapılması en az 2-3 yıllık bir süre. Bu niçinle burada bölüm hareketlenince, kiralarda yaklaşık yüzde 50 kadar artış oldu” açıklamasını yaptı.

Konutları yıkılan bölgelerdeki vatandaşların eşyaları olmadığı için çoklukla 1 artı 1 konutlara yöneldiğini belirten Güleroğlu, “İzmir’de 9 tane üniversite var. Yaklaşık 500 bin tahminen de daha fazla öğrenci gelecek buraya. Bu meskenlere talep daha da artacak. Daha evvel en çok 1.100 lira olan meskenler şu an 1.700-1.800’den başlıyor. Bilhassa okul bölgelerindeki öğrenci meskenleri bu durumda” diye konuştu.

İZEKO Lideri Mesut Güleroğlu

Uzaktan eğitim ve konuttan çalışma tesiriyle sayfiye yerlerinde meskeni olan insanların oralarda yaşamaya başladıklarını da vurgulayan Güleroğlu, bilhassa Çeşme, Alaçatı üzere bölgelerde aylık mesken kirasının 30-35 bin liraya kadar çıktığını söylemiş oldu.

AİLELER YURTLARA YÖNELDİ

Hem uzaktan eğitim tıpkı vakitte sarsıntı niçiniyle üniversitelere yakın bölgelerde de yeni konutlar üretilmediğini kaydeden Güleroğlu, “Özellikle İzmir Buca’da üniversite iktisadı diye bir iktisat vardı. Öğrenciye nazaran mesken yapmayı müteahhitler durdurdu. Bu yüzden artık birden talep artınca fiyatlar da arttı” değerlendirmesinde bulundu.

Hem ailelerin birebir vakitte konut sahiplerinin devir ortasında tekrar uzaktan eğitime geçilmesinden de tasa duyduklarını söyleyen Güleroğlu, “Yüz yüze eğitim bugün, yarın durdurulursa ‘ben bir yıllık kira kontratı yaptım, bir yıllık kiramı ödemek zorundayım’ üzere bir telaş de var. Bu yüzden ailelerin birden fazla yurtlara yerleştirme kaygısında çocuklarını. Ya da burada evvelden 1 artı 1 konutlar olmadığı için 3-4 öğrenciyi bir ortaya getirirdik, daha büyük konutlarda. bir daha buna bir yönelim var. Kimi mesken sahipleri de 6 aylık üzere kısa periyot kontratlar yapma isteğinde bulunabiliyor” dedi.

“1.500 LİRA OLAN APARTLAR 2.500 LİRAYA KADAR ÇIKTI”

Kira artışı yaşanan vilayetlerden birisi de Antalya. Antalya Emlakçılar Odası Lideri Erdem Sağlam yüz yüze eğitim katılaşmadan mesken sahiplerinin kiraları artırdığını söylemiş oldu. Buna nazaran okul bölgesinde bulunan apart dairelerde 1.000 lira olanlar 1.500-1.600 liraya, 1.500 olanlar da 2.500 liraya kadar çıktı.

Sağlam, “Akdeniz Üniversitesi etrafındaki mahallelerde bulunan binaların yüzde 90’ı apart biçiminde öğrenciler için yapılmıştı. Pandemi niçiniyle yüz yüze eğitim bittiği için buraya yapılan apartlar büsbütün boş kaldı. Burası denize uzak olduğu için yerli ya da yabancı turistlere de verilemedi. Kontratlarda dönemlik yapılıyor, yani okulların açık olduğu iki periyot boyunca. Lakin pandemi yine gündeme gelirse ve okullar yine uzaktan eğitime geçilirse de buralarda mağduriyet yaşanacak. Bunun için de öğrencileri bu biçimde bir durumdan koruyacak düzenlemeler yapılması lazım” dedi.

[email protected]

NTV’yi toplumsal medyadan takip edin